Ustawa o lasach przyjęta przez Senat. Czas na decyzję prezydenta

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o lasach. Regulacja, która daje Lasom Państwowym prawo pierwokupu i wykupu lasów prywatnych czeka teraz na podpis prezydenta.

2016-04-20, 21:57

Ustawa o lasach przyjęta przez Senat. Czas na decyzję prezydenta
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska o ustawie przyjętej przez Senat (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska powiedział IAR, że przyjęcie ustawy nie oznacza, że wszystkie grunty leśne zostaną odkupione od prywatnych właścicieli. Wiceminister powiedział, że ustawa nie zmusza Lasów Państwowych do przymusowego wykupu. Daje jedynie możliwości kupna gruntu leśnego w sytuacji gdy taka transakcją będzie zainteresowany nadleśniczy. - Chodzi o to, żeby zwiększać powierzchnię lasów, żeby te lasy, które są porozrywane wypełnić sadzonkami, zalesić, zbudować kompleksy leśne, którymi będzie łatwiej i taniej zarządzać - powiedział Andrzej Konieczny.

Podczas debaty w Senacie wiceminister przyznał, że nie będzie możliwości wycofania się ze sprzedaży gruntów leśnych ze względu na zbyt niską cenę, którą - zdaniem sprzedającego - zaoferują mu Lasy Państwowe. Wyjaśnił, że zawarcie przez strony przed notariuszem wstępnej umowy kupna-sprzedaży za określoną przez te strony cenę oznacza, że nie ma możliwości wycofania się z transakcji, w przeciwnym razie oznaczałoby to obejście przepisów ustawy.

Senator Piotr Florek z PO zgłosił poprawkę, by strony, w przypadku nieustalenia ceny transakcji mogły się z niej wycofać. Z kolei Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu również z PO zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy. Senacka komisja środowiska zarekomendowała Izbie przyjęcie ustawy bez poprawek. Za wnioskiem komisji głosowało 56 senatorów, 27 było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu. W tej sytuacji inne wnioski nie były głosowane.

Ustawa wprowadza przepis dający Lasom Państwowym możliwość nabywania od prywatnych właścicieli, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia lub innych nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i gdy nie narusza to interesu Skarbu Państwa.

REKLAMA

Ustawa przewiduje, że las lub grunt przeznaczony do zalesienia może być nabyty "w szczególności" w przypadku, gdy bezpośrednio graniczy z lasem państwowym, w sytuacji zniesienia współwłasności oraz z powodu regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.

Lasy Państwowe nie będą miały prawa pierwokupu i wykupu w trzech sytuacjach. Gdy nabywcami jest małżonek sprzedającego, bliscy krewni, osoby przysposobione lub samorząd. W przypadku dziedziczenia oraz w sytuacji zbycia gospodarstwa rolnego o którym mowa w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.

Nowelizacja ustawy o lasach ma wejść w życie 30 kwietnia.

IARak

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej