Wspólna europejska straż graniczna. Ministrowie uzgodnili stanowisko
Kraje Unii Europejskiej chcą jak najszybciej rozpocząć negocjacje z Europarlamentem w sprawie utworzenia europejskiego korpusu straży granicznej.
2016-04-21, 20:50
Posłuchaj
To jeden z wniosków ze spotkania ministrów spraw wewnętrznych Wspólnoty w Luksemburgu. Wypowiedzi unijnych polityków wskazują na to, że we wcześniejszej propozycji Komisji Europejskiej zmieniono najbardziej kontrowersyjny element.
Komisja Europejska przedstawiając projekt przepisów o unijnym korpusie dopuszczała możliwość wysyłania go na granicę kraju członkowskiego, który nie radzi sobie z presją migracyjną, nawet bez jego zgody. Ten pomysł nie podobał się jednak wielu krajom. Komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopoulos poinformował, że taka możliwość nie jest już brana pod uwagę. - Korpus zawsze będzie interweniował przy zgodzie państwa członkowskiego, suwerenność państw nie jest zagrożona - powiedział.
Polska od początku opowiadała się za taką właśnie zasadą. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak podkreślał w Luksemburgu, że unijny korpus nie może być użyty wbrew woli kraju, na którego terenie miałby działać.
Powiązany Artykuł
![wlakak.jpg](http://static.prsa.pl/images/9f84902f-b5b6-4796-b025-4b3b82fc22b2.jpg)
Walka z terroryzmem. Powstanie "unia bezpieczeństwa"?
Europejski korpus straży granicznej ma pomóc lepiej kontrolować i chronić unijne granice. Ostateczny kształt regulacji będzie wynegocjowany przez państwa członkowskie i europosłów. - Zgodziliśmy się co do tego, że powinniśmy jak najszybciej rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim tak, aby europejski korpus mógł rozpocząć działalność latem - powiedział Klaas Dijkhoff minister do spraw. migracji Holandii, która przewodzi teraz pracom Unii.
REKLAMA
Stworzenie wspólnej straży granicznej i przybrzeżnej Komisja Europejska zaproponowała już w połowie grudnia ubiegłego roku. Zgodnie z propozycją na bazie obecnie istniejącej unijnej agencji Frontex, odpowiedzialnej za zarządzanie granicami zewnętrznymi w UE, powstać ma silniejsza Agencja ds. Straży Granicznej i Przybrzeżnej dysponująca stałym korpusem w liczbie co najmniej 1500 funkcjonariuszy, oddawanych w razie potrzeby do dyspozycji przez państwa członkowskie strefy Schengen.
IAR/PAP/fc
REKLAMA