Wiceszef KE jeszcze w tym miesiącu chce przyjechać do Polski
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans chce przyjechać do Polski już wkrótce w związku z procedurą ochrony państwa prawa, ale na razie nie ma ustalonej daty jego wizyty - poinformowała rzeczniczka KE Mina Andreewa.
2016-05-04, 16:17
Sam wiceprzewodniczący KE powiedział w rozmowie z TVN24, że do Polski zamierza udać się jeszcze w tym miesiącu.
Timmermans prowadzi w KE prace dotyczące procedury ochrony praworządności, która została wszczęta wobec Polski w styczniu w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Timmermans był w Warszawie 5 kwietnia, aby przeprowadzić rozmowy w ramach rozpoczętej w styczniu przez KE procedury ochrony państwa prawa wobec Polski. Procedura związana jest z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Spotkał się on wówczas z przedstawicielami rządu oraz prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim.
Wyraził wtedy nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni będzie mógł odwiedzić Warszawę ponownie, aby kontynuować dialog. Do tej pory do ponownej wizyty jednak nie doszło.
Zaproszenie prezydent Warszawy
7 maja w stolicy obchodzony będzie Dzień Europy, w ramach którego w południe ulicami miasta przejdzie Parada Schumana. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała pod koniec kwietnia, że zaprosiła na nią Fransa Timmermansa.
REKLAMA
Oczekiwanie na szefa KE
Władze w Warszawie oczekują na wizytę szefa KE Jean-Claude'a Junckera, którego do Polski zaprosiła premier Beata Szydło. Szef MSZ Witold Waszczykowski mówił 18 kwietnia, że Juncker odwiedzi Warszawę prawdopodobnie w maju, dodając jednocześnie, że nie zapraszał Timmermansa. KE nie podała jeszcze daty wizyty Junckera.
PAP, bk
REKLAMA