Jubileuszowy 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Tysiące gości, setki pokazów, ładna pogoda i niemal nieskończona ilość nauki.
2016-05-07, 20:29
Posłuchaj
20. Piknik Naukowy. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Dodaj do playlisty
Na stadionie PGE Narodowym w Warszawie zakończył się jubileuszowy 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
20. Piknik Naukowy oczami dziennikarzy Polskiego Radia>>>ZOBACZ FILMY<<<
Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem "Zdrowie". Brało w niej udział ponad 200 wystawców.
Podczas jubileuszowego Pikniku zwiedzający dopisali jak zawsze, cieszą się organizatorzy. Marta Fikus z Centrum Nauki Kopernik mówiła, że goście byli bardzo zaangażowani.
REKLAMA
- Oglądałam chłopca, który wprowadzał sondę do symulatora, to wyglądało, jakby stał przy operacyjnym stole i wprowadzał sondę do środka serca. Później pomagał mu tata - tłumaczyła.
Na co chorowały dinozaury?
Podczas Pikniku można było zobaczyć ratującego życie robota chirurgicznego - Robina Hearta, sterować sztucznym sercem i sprawdzić, jak wchłaniają się biodegradowalne implanty, wypróbować interfejs, łączący mózg ze sztucznymi kończynami i częściami robotów i dowiedzieć się, na co chorowali prehistoryczni ludzie czy... dinozaury.

Na stanowisku Szpitala Klinicznego im. Anny Mazowieckiej można było poznać codzienne życie w jednym z warszawskich szpitali, porozmawiać z lekarzami i pielęgniarkami, zobaczyć salę chirurgiczną, diagnostyczną i terapii wcześniaków.
Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN pokazał, jak rzeczywistość wirtualna może przyspieszać powrót do zdrowia i sprawności ruchowej, a Instytut Chemii Fizycznej zademonstrował miniaturowe laboratorium diagnostyczne, jakie w przyszłości będzie można stosować w warunkach domowych.
REKLAMA
Operacja na pluszowym misiu
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii udostępniła zwiedzającym możliwość sterowania sztucznym sercem i zademonstrowała trening chirurgów na specjalnym symulatorze. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA umożliwiło natomiast przeprowadzenie operacji na pluszowym misiu - z zachowaniem sterylności i procedur takich, jak przy prawdziwej operacji.
Powiązany Artykuł

Barbara Stanisławczyk: Piknik Naukowy stał się wzorcem
Dzięki Fundacji Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej można było na własne oczy zobaczyć nowotwór i przeprowadzić proste eksperymenty na chorych tkankach.
Instytut Chemii i Techniki Jądrowej pokazał urządzenie do radioterapii opartej na promieniowaniu pochodzącym z synchrotronu, a na stoisku Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego było można nauczyć się dbać o własne mózgi dzięki ćwiczeniom rozwijającym zdolności poznawcze.

Polskie Radio na Pikniku Naukowym
W namiocie Polskiego Radia (B3 i B5) każdy mógł sprawdzić, czy ma radiowy głos, poznać tajniki montażu nagrania radiowego oraz pracę reportera przygotowując swój własny materiał do serwisu informacyjnego. Można było też tam spotkać osoby znane z anten Polskiego Radia.
REKLAMA
Poza warsztatami dźwiękowymi, na najmłodszych uczestników wydarzenia czekały liczne konkursy, quizy, gry plenerowe i zręcznościowe, kalambury oraz animacje z nagrodami.
Wydarzenie zwieńczyła Piknikowa Lista Przebojów Muzycznej Jedynki.
Mapka stanowisk na Pikniku Naukowym >>>
Piknik Naukowy to największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej. Powstał on dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera (od 2006 r. dyrektora Centrum Nauki Kopernik). Pierwszy Piknik odbył się 14 czerwca 1997 r. na Rynku Nowego Miasta.
REKLAMA

IAR,PAP,kh,mr
REKLAMA