Arabia Saudyjska za zmianą strategii ws. Syrii

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej stwierdził, że jeśli prezydent Syrii Baszar el-Asad nie będzie dokładał wysiłków w celu ustanowienia rozejmu w Syrii, trzeba będzie przyjrzeć się innemu rozwiązaniu.

2016-05-17, 19:45

Arabia Saudyjska za zmianą strategii ws. Syrii

- Uważamy, że już dawno temu powinniśmy byli przejść do planu B - powiedział szef saudyjskiego MSZ Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir dziennikarzom po międzynarodowym spotkaniu w Wiedniu.

- Wybór polegający na przejściu do alternatywnego rozwiązania, wybór dotyczący zintensyfikowania wsparcia militarnego (dla opozycji) jest całkowicie po stronie reżimu Asada. Jeśli nie odpowiedzą oni (Syryjczycy) na (ustalenia) traktatów wspólnoty międzynarodowej...wówczas będziemy musieli zobaczyć, co jeszcze można zrobić - dodał.

Brak terminu 

Uczestnicy spotkania w Wiedniu ws. Syrii nie ustalili nowej daty rozmów pokojowych między stronami konfliktu. Sekretarz stanu USA John Kerry podał 1 sierpnia jako datę uzgodnienia tymczasowych władz. Zastrzegł, że jest to "cel, a nie ostateczny termin". Zgodnie z planem pokojowym zaaprobowanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ reżim i opozycja mają do sierpnia czas na uzgodnienie ram transformacji politycznej.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

wspolpraca.jpg
Szef dyplomacji USA: oczekujemy współpracy od Rosji, a od Syrii, że posłucha Moskwy

Tymczasem szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault wskazał w Wiedniu, że światowe mocarstwa chciałyby, aby syryjskie rozmowy pokojowe rozpoczęły się w czerwcu w Genewie, jeśli będzie to możliwe. - Celem pozostaje proces polityczny. Chcemy, aby (specjalny wysłannik ONZ do Syrii) Staffan de Mistura zebrał negocjatorów tak szybko, jak to możliwe, i ustaliliśmy cel rozpoczęcia (rokowań) na czerwiec, jeśli będzie to możliwe - zastrzegł w rozmowie z dziennikarzami francuski minister.

Utrata ochrony

Międzynarodowa Grupa Wsparcia Syrii (ISSG) omawiała w stolicy Austrii na szczeblu ministerialnym możliwości przywrócenia funkcjonowania porozumienia o wstrzymaniu aktów wrogości, wynegocjowanego w lutym. ISSG ostrzegła, że jeśli któraś ze stron konfliktu syryjskiego będzie się dopuszczała wielokrotnego łamania porozumienia o zawieszeniu broni, będzie jej groziła utrata ochrony, jaką ten rozejm zapewnia.


Czytaj więcej
papel.jpg
Papież apeluje o przerwanie działań wojennych w Syrii

Mimo uzgodnionego przy udziale USA i Rosji rozejmu w Syrii, od ponad pięciu lat pogrążonej w wojnie domowej, nie udało się uniknąć eskalacji przemocy. W geście protestu wobec takiego obrotu zdarzeń część syryjskiej opozycji pod koniec kwietnia opuściła Genewę, gdzie prowadzone były negocjacje pokojowe.

Podczas wtorkowego spotkania ISSG uzgodniono wzmocnienie rozejmu w całym kraju i zapewnienie dostaw pomocy humanitarnej do oblężonych miast, w tym dzięki zrzutom z powietrza, co ma skłonić syryjską opozycję do powrotu do rozmów.

REKLAMA

Rosja buduje bazę

Jednocześnie Rosja rozpoczęła budowę bazy wojskowej w Palmirze. Na opublikowanych przez Inicjatywę Dziedzictwa Kulturalnego Amerykańskiej Szkoły Badań Orientalnych zdjęciach satelitarnych widać prace budowlane na skraju strefy zabytkowej, w której Państwo Islamskie dokonało znacznych zniszczeń w trakcie 10-miesięcznej okupacji Palmiry. Wspierane przez rosyjskie lotnictwo syryjskie wojska rządowe zdobyły Palmirę w marcu, ale niewiele kilometrów od tego miasta wciąż trwają walki.

zef syryjskiego Departamentu Starożytności i Muzeów Maamun Abdulkarim powiedział agencji Associated Press, że Rosjanie budują w Palmirze niewielki obiekt koszarowy, obejmujący również biura i przychodnie medyczne. Jak zaznaczył, jego departamentu nie proszono o zgodę na tę budowę, ale w sytuacji gdy Państwo Islamskie znajduje się blisko Palmiry obecność wojsk syryjskich i rosyjskich stanowi gwarancję utrzymania strefy zabytkowej pod kontrolą władz.

PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej