Brexit? Sondaż: pracownicy z krajów UE zaniepokojeni

Aż 87 proc. pracujących w Wielkiej Brytanii obywateli innych państw UE jest zaniepokojonych konsekwencjami ewentualnego wyjścia tego kraju ze Wspólnoty - wynika z sondażu Totaljobs.com.

2016-05-26, 18:18

Brexit? Sondaż: pracownicy z krajów UE zaniepokojeni
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Sondaż Totaljobs jest pierwszym tego typu rozległym badaniem przed czerwcowym referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Wśród tysiąca badanych było 204 obywateli Polski.

Według wyników sondażu aż 49 proc. ankietowanych jako główne źródło niepokoju w związku z możliwym Brexitem wskazywało niepewność zatrudnienia. Co trzeci ankietowany wskazywał na wpływ na swoje życie osobiste i obawy przed nowymi procedurami administracyjnymi, np. wprowadzeniem wiz lub pozwoleń na pracę.

Powiązany Artykuł

brexit  1200.jpg
Więcej przeciwników niż zwolenników Brexitu

Jednocześnie aż 76 proc. badanych jest zdecydowanych pozostać w Wielkiej Brytanii, nawet jeśli ta wyjdzie z UE. Ten odsetek jest jeszcze wyższy wśród Polaków, z których aż 79 proc. niezależnie od wyniku głosowania nie planuje powrotu do kraju.

- Dokładny wpływ ewentualnego wyjścia ze Wspólnoty na codzienne życie migrantów nie jest jasny. Wielu imigrantów z państw Unii Europejskiej, którzy się osiedlili już tutaj na stałe, jest gotowych pozostać niezależnie od tego, co się wydarzy (...). To się może zmienić po ewentualnych zmianach w prawie lub w przypadku negatywnego wpływu Brexitu na gospodarkę, ale większość z nich postanowiła poczekać i dopiero wtedy podjąć decyzję, co dalej - powiedział John Salt z Totaljobs.com.

REKLAMA

Ekspert podkreślił, że pracodawcy powinni informować pracowników o potencjalnych konsekwencjach dla ich sytuacji zawodowej. Według sondażu aż 61 proc. ankietowanych mówi, że nie dostało od swoich przełożonych żadnych informacji o tym, co może się zmienić po referendum.

Źródło: Bloomberg/x-news

- Dotychczas pracodawcy mogli chcieć unikać tego tematu ze strachu, że wywoła niepotrzebną niepewność lub obawy wśród pracowników. Teraz jednak, na kilka tygodni przed głosowaniem, powinni szczerze i otwarcie o tym porozmawiać, oferując swoje wsparcie i podpowiedzi co do ewentualnych zmian - zaznaczył Salt.

Badanie Totaljobs wykazało, że co trzeci obywatel UE pracujący w W. Brytanii obawia się, że gdyby miał teraz zmienić pracę, mógłby spotkać się z dyskryminacją ze względu na swoją narodowość, co sprawia, że wielu z nich rozważa przyjęcie brytyjskiego obywatelstwa. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku co najmniej 22 tys. Polaków uzyskało brytyjski paszport.

REKLAMA

Jednocześnie zdecydowana większość migrantów ocenia swoje doświadczenie zawodowe w Wielkiej Brytanii pozytywnie - aż 65 proc. jest zadowolonych ze swojej pracy. Polscy pracownicy podkreślali, że mają znacznie wyższą pensję (81 proc.) i zdrowszą równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym (59 proc.) niż nad Wisłą; aż 55 proc. z nich oceniło kulturę pracy w Wielkiej Brytanii lepiej niż w Polsce.

Według szacunków brytyjskiego urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii przebywa co najmniej 853 tys. obywateli Polski. Stanowią oni największą grupę narodową po Brytyjczykach.

Mieszkający w Wielkiej Brytanii obywatele innych państw Unii Europejskiej nie mają prawa głosu w zaplanowanym na 23 czerwca referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

PAP, to

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej