Szczyt NATO coraz bliżej. Wojsko przejmuje Stadion Narodowy

Przygotowania do szczytu NATO idą zgodnie z przyjętym planem. Tak zapewniają przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. W Warszawie odbyła się konferencja, podczas której zreferowano stan prac na 42 dni przed rozpoczęciem szczytu Paktu Północnoatlantyckiego.

2016-05-27, 21:53

Szczyt NATO coraz bliżej. Wojsko przejmuje Stadion Narodowy
Stadion Narodowy. Foto: Fabrizio Gianella/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Dyrektor generalny MON Bogdan Ścibut o przygotowaniach do szczytu NATO (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Nic przygotowane nie było - podkreślił na początku konferencji prasowej rzecznik resortu, Bartłomiej Misiewicz, odnosząc się do tego, co obecny rząd zastał po przejęciu władzy. Wśród głównych działań wymieniono przygotowanie ustawy antyterrorystycznej.

Misiewicz zapewnił, że teraz nie ma żadnych zagrożeń dot. organizacji szczytu NATO w Warszawie. Wszystkie przygotowania idą zgodnie z harmonogramem.

Prace na Narodowym

Dyrektor generalny MON Bogdan Ścibut poinformował na konferencji, że rozpoczęły się już prace na Stadionie Narodowym przygotowujące szczyt NATO. Zaznaczył, że od czwartku do 28 lipca obiekt będzie zarządzany przez resort obrony.

REKLAMA

Bogdan Ścibut powiedział, że obecnie wyłaniana jest firma, która zadba o wyżywienie gości w obiekcie głównym Stadionu Narodowego. Podkreślił, że będzie to około siedmiu tysięcy osób. Wśród nich znajdzie się siedemdziesięciu szefów państw i rządów.

Dyrektor generalny MON dodał, że warszawski szczyt NATO jest największym przedsięwzięciem pod względem liczby uczestników, delegacji oraz zaangażowanych środków i ludzi w historii Sojuszu. Podkreślił, że spodziewanych jest około dwóch tysięcy delegatów z 28 delegacji państw członkowskich oraz z 26 krajów partnerskich. 

Zabezpieczenie szczytu

Jak mówili przedstawiciele resortu obrony, przygotowania do szczytu NATO są pod uważną obserwacją władz Sojuszu. Działania zabezpieczające podjęto na poziomie narodowym i sojuszniczym.

REKLAMA

Za jedno z podstawowych zadań uznano wzmocnienie narodowego systemu obrony powietrznej, w ramach którego planowane jest m.in. wprowadzenie całodobowych dyżurów na lotnisku wojskowym w Dęblinie.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, odbędzie się 8-9 lipca br. Oprócz Stadionu Narodowego, który będzie głównym miejscem obrad, spotkania odbędą w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, w Teatrze Wielkim, gdzie spotkają się szefowie dyplomacji, i w Pałacu Prymasowskim - tu zaplanowano spotkanie ministrów obrony i szefów sztabów generalnych.

Uchwalona w związku ze szczytem specustawa (obecnie w Sejmie znajduje się projekt jej nowelizacji) wyłączyła zamówienia na dostawy, usługi oraz roboty budowlane związane z organizacją szczytu spod prawa zamówień publicznych. Zgodnie z nowelizacją CBA ma kontrolować te zamówienia. Podczas szczytu będzie też w Warszawie obowiązywał zakaz zgromadzeń spontanicznych.

Wybór Polski na miejsce kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r. Organizatorem jest Kwatera Główna NATO, Polska pełni funkcję państwa-gospodarza.

REKLAMA

Na organizację szczytu zaplanowano ok. 160 mln zł, środki zapisano w większości w budżecie MON.

PAP/IAR/TVP Info/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej