Para prezydencka rozpoczyna trzydniową wizytę we Włoszech i w Watykanie

Prezydent Andrzej Duda z małżonką wezmą w niedzielę w Watykanie udział w mszy kanonizacyjnej o. Stanisława Papczyńskiego. W sobotę w Neapolu para prezydencka zwiedzi wystawę Igora Mitoraja i spotka się z córką Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

2016-06-03, 10:33

Para prezydencka rozpoczyna trzydniową wizytę we Włoszech i w Watykanie
. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski powiedział, że uroczystości kanonizacyjne są zasadniczym powodem trzydniowej wizyty pary prezydenckiej we Włoszech i w Watykanie. - Wzorem swoich poprzedników i zgodnie z dobrym obyczajem prezydent uczestniczy w wielkim wydarzeniu dla społeczności wiernych Kościoła, ale też w ważnym wydarzeniu dla Polaków, gdy przedstawiciel naszego narodu jest wynoszony na ołtarze - powiedział. - Prezydent dzieli radość, że jeden z Polaków zostanie kanonizowany, będzie świętym Kościoła katolickiego - dodał.

Prezydent Duda z małżonką na placu Świętego Piotra będzie uczestniczył we mszy świętej pod przewodnictwem papieża Franciszka. W ramach wizyty przewidziana jest kurtuazyjna, krótka rozmowa prezydenta z Ojcem Świętym - powiedział Kolarski.

Powiązany Artykuł

duda monte 1200.jpg
72. rocznica zdobycia Monte Cassino. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd poległym

Para prezydencka do Włoch przybędzie już w piątek wieczorem. W sobotę, 4 czerwca w Neapolu Andrzej Duda złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Następnie w Palazzo Filomarino para prezydencka zwiedzi wystawę poświęconą Herlingowi-Grudzińskiemu, a także spotka się z jego córką Martą Herling.

Kolarski powiedział, że prezydent chciałby w sposób szczególny uczcić 27. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r., ważną datę w historii polskiej wolności, "oddając hołd człowiekowi, który był wierny idei wolności, który płacił swoim życiem wysoką cenę za tę wierność, który jest bohaterem naszej wolności". Podkreślił, że wydarzenia 4 czerwca 1989 r. w Polsce w dużym stopniu zawdzięczamy właśnie twórczości i działalności Herlinga-Grudzińskiego, środowiska współtworzącego "Kulturę" paryską. - Prezydent w ten sposób mocno akcentuje tę datę jako datę ważną - dodał.

REKLAMA

Podkreślił, że wizyta prezydenta we Włoszech będzie także wyrazem uznania dla wielkich Polaków, którzy żyli, tworzyli za granicą.

W sobotę przed południem w Pompejach prezydent z małżonką zwiedzą wystawę prac Igora Mitoraja. Na terenie wykopalisk archeologicznych ustawiono 30 monumentalnych rzeźb zmarłego w 2014 roku polskiego artysty, który wiele lat mieszkał i pracował w Toskanii. 14 maja wystawę otworzył prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Błogosławiony o. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu niedaleko Starego Sącza w wielodzietnej rodzinie. Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r., w klasztorze w Górze Kalwarii. Ojciec Papczyński został beatyfikowany za pontyfikatu Benedykta XVI, w 2007 roku w Licheniu.

PAP/mfm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej