MSWiA: około 25 tysięcy funkcjonariuszy będzie zabezpieczać ŚDM
Służbę podczas Światowych Dni Młodzieży będzie pełnić około 20 tys. policjantów, ponad 2,4 tys. strażaków, 1,5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej i 800 funkcjonariuszy BOR - wynika z informacji resortu spraw wewnętrznych i administracji, któremu podlegają te służby. Resort zdrowia informuje zaś, że w trakcie trwania ŚDM może zostać uruchomiony most powietrzny.
2016-06-04, 12:55
Posłuchaj
Plan zabezpieczenia ŚDM. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
Dodaj do playlisty
W samym Krakowie nad bezpieczeństwem będzie czuwać kilkanaście tysięcy policjantów; do miasta zostanie skierowanych pięć policyjnych śmigłowców.
Te dane przedstawił wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek w Krakowie podczas wyjazdowego posiedzenia rządowo-kościelnego zespołu ds. przygotowania ŚDM. Chwałek podał, że na działania służb ma być przeznaczonych 76 mln zł.
Powiązany Artykuł
![internet komputer 1200 F.jpg](http://static.prsa.pl/images/50a668cb-107e-41f3-aa46-0d3aca922e97.jpg)
Przygotowania do ŚDM - rekolekcje przez internet
W czasie ŚDM w osobistej ochronie papieża będą funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, dlatego szef BOR jest w stałym kontakcie ze swoim odpowiednikiem w Watykanie - poinformował minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, pytany przez dziennikarzy o ochronę papieża Franciszka słynącego z tego, że lubi się jej wymykać. "Czuwamy nad zapewnieniem bezpieczeństwa ojcu świętemu, ale przede wszystkim pielgrzymom" – zapewnił Błaszczak.
Ponad to w połowie maja funkcjonariusze BOR byli w Watykanie, gdzie starali się poznać zwyczaje Franciszka; m.in. zabezpieczali przejazd papieża pomiędzy wiernymi zgromadzonymi na Placu Św. Piotra, brali też udział w ćwiczeniach z Żandarmerią Watykańską i włoską policją.
REKLAMA
Od 4 lipca do 2 sierpnia przywrócone zostaną kontrole na granicach - przypominał z kolei zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej Jacek Bajger. Będą uruchomione mobilne posterunki graniczne oraz wytyczone dodatkowe pasy odpraw na przejściach drogowych, m.in. na ośmiu drogowych przejściach z Ukrainą - mówił. Na lotniskach będą przebywali funkcjonariusze służb granicznych z Portugalii i Włoch - w podkrakowskich Balicach oraz z Belgii i Hiszpanii w podkatowckich Pyrzowicach.
W woj. małopolskim i śląskim w trakcie ŚDM - od 20 lipca do 1 sierpnia - będzie obowiązywał czasowy zakaz noszenia broni.
źródło: TVN24/x-news
Most powietrzny podczas ŚDM może być uruchomiony w sytuacji, gdy wyczerpią się możliwości krakowskich i małopolskich szpitali pod kątem zabezpieczenia pacjentów w stanie ciężkim oraz wymagających intensywnej terapii medycznej lub specjalistycznego leczenia - wyjaśnia PAP resort zdrowia.
REKLAMA
Ministerstwo informuje, że główną przesłanką do opracowania procedury uruchomienia mostu powietrznego była konieczność zapewnienia pomocy medycznej większej liczbie poszkodowanych, którzy nie będą mogli być przyjęci przez szpitale znajdujące się w pobliżu miejsc obchodów ŚDM.
Działania mostu powietrznego będą koordynowane pomiędzy placówkami medycznymi przy wsparciu wojska w zabezpieczeniu medycznym ewentualnych poszkodowanych.
Most powietrzny będzie uruchomiony, jeśli wyczerpałyby się możliwości krakowskich i małopolskich szpitali pod kątem zabezpieczenia pacjentów w stanie ciężkim oraz wymagających intensywnej terapii medycznej lub specjalistycznego leczenia np. replantacji, hiperbarii oraz neurochirurgii. Most będzie uruchomiony także wówczas, jeśli wyczerpią się siły i środki Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) oraz możliwości szpitali będących w zasięgu śmigłowców LPR.
Potencjał mostu powietrznego stanowić będą: samoloty typu CASA, Medyczna Wojskowa Jednostka Etapowa, wytypowane szpitale w kraju (poza woj. małopolskim), zespoły wyjazdowe bez lekarza (20 ambulansów czteronoszowych) oraz 11 śmigłowców LPR.
REKLAMA
Dostępność poszczególnych oddziałów w wytypowanych szpitalach w 11 województwach monitorować będą lekarze koordynatorzy ratownictwa medycznego. Uruchomienia mostu powietrznego dokona Sztab Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w oparciu o bieżącą analizę sytuacji. Z kolei za koordynację transportu odpowiada Centrum Operacyjne LPR.
Resort informuje także, że LPR zapewni gotowość do udzielania świadczeń przez cztery lotnicze zespoły ratunkowe. Będą one w trybie gotowości przez całą dobę od 26 lipca do 1 sierpnia. Stacjonowały będą w pobliżu miejsc, w których będą się odbywały uroczystości.
Ponadto dyżury będzie pełniło siedem lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, które będą dostępne w sytuacjach nadzwyczajnych. Ich maksymalny czas dolotu to 70 min.
***
REKLAMA
Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca w Krakowie. Od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.
pp
REKLAMA