MRPiPS: do Karty Dużej Rodziny przystąpili nowi partnerzy - nowe zniżki i ulgi

Zniżki na opłaty za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne, zakupy spożywcze oraz łatwiejszy dostęp do rekreacji - to niektóre z nowych udogodnień dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

2016-06-09, 19:01

MRPiPS: do Karty Dużej Rodziny przystąpili nowi partnerzy - nowe zniżki i ulgi
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z co najmniej trójką dzieci. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Nowe zniżki dla dużych rodzin. Relacja Elżbiety Łukowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska stwierdziła, że jest to nowe otwarcie dla Karty Dużej Rodziny.

- Cieszymy się, że dołączają do nas partnerzy, którzy pozwolą rodzinom na to, by mogły one skorzystać z ulg przy zakupie sprzętu i akcesoriów sportowych, korzystaniu z usług telekomunikacyjnych, ponoszeniu opłat za energię czy robieniu zakupów spożywczych - powiedziała.

- To przecież polskie rodziny wielodzietne w największym stopniu, w postaci VAT-u, oddają znaczącą część środków finansowych, które otrzymują. To one w najmniejszym stopniu mogą wydawać pieniądze na towary luksusowe albo np. oszczędzać - wskazała szefowa MRPiPS.

Jak zaznaczyła minister, prace nad rozwojem Karty Dużej Rodziny są jednym z elementów polityki rodzinnej rządu. - Spoczywa na nas obowiązek, ale też przywilej, budowania dobrych warunków dla rozwoju i tworzenia polskich rodzin. To niezwykle ważne - podkreśliła.

- Jesteśmy przekonani, że z tej oferty, która jest uzupełniającym instrumentem polityki rodzinnej, a nie zastępującym politykę rodzinną - co chciałabym wyraźnie podkreślić - powinno skorzystać więcej rodzin. Osób, które mogą to zrobić jest ponad 3 mln 500 tys. - dodała.

Obecnie z KDR korzysta ok. 1 mln 500 tys. osób.

Wiceminister rodziny Bartosz Marczuk zaznaczył, że państwu zależy na tym, by rodziny miały liczne potomstwo.

- Ktoś przecież musi zapracować na nasze emerytury, ktoś musi kupować prąd, który inni produkują a bez ludzi nie ma rozwoju i nie ma dobrobytu. Państwo powinno więc prowadzić taką politykę, która wspiera ludzi decydujących się na nieco liczniejsze potomstwo - ocenił minister.

Nowe ulgi i zniżki

Nowi partnerzy Karty Dużej Rodziny oferują jej posiadaczom m.in. zmniejszenie opłat za zużycie energii elektrycznej, rabaty na zakupy w supermarketach i sklepach sportowych, zniżki na usługi telekomunikacyjne, tańsze karty zniżkowe i ubezpieczeniowe.

Dla beneficjentów Karty zostanie również uruchomiona aplikacja na urządzenia mobilne "KDR na smartfony", dzięki której będzie można skorzystać ze zniżek po pokazaniu Karty w telefonie oraz szybko za pomocą usługi geolokalizacyjnej sprawdzić, które z pobliskich punktów oferują zniżki.

Lista zniżek jest dostępna na stronie www.rodzina.gov.pl.

"Jej skuteczność ograniczona"

Pod koniec maja Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że choć Karta Dużej Rodziny jest potrzebnym narzędziem, to jej skuteczność - ze względu na zakres dostępnych ulg i zniżek - jest ograniczona.

Z ankiety przeprowadzonej przez NIK płynie wniosek, że duża część rodzin wielodzietnych nie przystąpiła do programu, bo w pobliżu ich miejsca zamieszkania brakowało miejsc, firm i usług, które proponowałyby ofertę zniżkową.

REKLAMA

Ankietowane rodziny nie zawsze wiedziały też, gdzie i jak mogą z Karty skorzystać. Często wskazywano także na nieciekawe zniżki i nieatrakcyjną listę podmiotów, które je oferują.

Według NIK KDR przynosi oszczędności tym rodzinom wielodzietnym, które znajdują się w relatywnie dobrej kondycji, natomiast rodziny wielodzietne, którym wiedzie się najgorzej, korzyści finansowe wynikające z korzystania z Karty odczuwały w najmniejszym stopniu.

***

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z co najmniej trójką dzieci, jest przyznawana bezpłatnie i bez względu na dochód każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzice otrzymują kartę dożywotnio, a dzieci mogą jej używać do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki.

Partnerami karty jest 1,1 tys. firm instytucji i 11 tys. miejsc w całej Polsce.

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej