Antoni Macierewicz: liczymy, że obrona terytorialna będzie formowana od września
- Są już wyznaczone jej dowództwa. Pierwsze decyzje podjąłem przedwczoraj - powiedział minister obrony narodowej. - Żołnierze obrony terytorialnej są przygotowani do rzeczywistego działania - ocenił.
2016-06-12, 12:54
Posłuchaj
Antoni Macierewicz odwiedził w niedzielę Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie (Podkarpacie), gdzie spotkał się z żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu Anakonda-16.
Szef MON podkreślił, że Anakonda-16 to "największe, najbardziej skomplikowane, najistotniejsze, o historycznym znaczeniu ćwiczenia". Zaznaczył, że w niedzielę odbyły się najbardziej skomplikowane ćwiczenia.
Minister poinformował, że w manewrach brała udział polsko-ukraińsko-litewska brygada wraz z oddziałami obrony terytorialnej.
- Ćwiczą zadania związane z działaniami hybrydowymi, dywersyjnymi, tymi, które od czasu agresji rosyjskiej na Ukrainę są postrzegane przez Sojusz Północnoatlantycki jako jedno z największych zagrożeń na Wschodzie - wyjaśnił.
- Ćwiczenia, które mogliśmy obejrzeć, były przygotowane perfekcyjnie. Separatyści zostali otoczeni i wyeliminowani, ranni zebrani, a miejscowość uwolniona od zagrożenia - dodał.
MON, YouTube
Piąty rodzaj sił zbrojnych
Antoni Macierewicz mówił też o znaczeniu obrony terytorialnej.
- Liczymy na to, że od września będzie ona formowana. Dowództwa są już wyznaczone. Pierwsze decyzje podjąłem przedwczoraj. Liczę, na to, że te trzy brygady, o których mówiliśmy, rzeczywiście zostaną postawione na przełomie 2016 i 2017 roku - oznajmił.
- Dzisiejsze działania obrony terytorialnej, która współdziałała z brygadą międzynarodową, pokazały, że ci żołnierze są przygotowani do rzeczywistego działania - ocenił szef resortu obrony.
Ministerstwo Obrony Narodowej chce, by obrona terytorialna stała się piątym rodzajem sił zbrojnych obok sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. W skład Wojsk Obrony Terytorialnej mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji proobronnych.
Obrona terytorialna docelowo ma liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad (po jednej w każdym województwie, a na Mazowszu dwie).
W pierwszej kolejności mają powstać brygady w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim oraz cztery bataliony: w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach.
***
Anakonda-16 to największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 roku. Bierze w nich udział ok. 31 tys. żołnierzy, w tym ok. 12 tys. z Polski i ok. 13,9 tys. z USA.
REKLAMA
Oprócz Wojska Polskiego ćwiczą żołnierze z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich Sojuszu, wyposażeni w 3 tys. pojazdów, ponad 100 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów.
Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 2006 roku co dwa lata. Jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
W tym roku jego celem jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych.
PAP, IAR, kk
REKLAMA