Polskie Radio: KE oskarży Francję i upomni Niemcy w sprawie płacy minimalnej

Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że w środę Komisja Europejska rozpocznie procedurę przeciwko Francji w związku z naruszeniem unijnego prawa. Niemcy, przeciwko którym procedura toczy się od roku, mają otrzymać upomnienie.

2016-06-14, 08:06

Polskie Radio: KE oskarży Francję i upomni Niemcy w sprawie płacy minimalnej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Będzie decyzja Komisji Europejskiej w sprawie przepisów o płacy minimalnej we Francji i w Niemczech. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Tak, jak to było w przypadku Niemiec, tak będzie w przypadku Francji - KE ma uznać, że stosowanie płacy minimalnej w tranzycie i transporcie międzynarodowym to złamanie reguł dotyczących rynku wewnętrznego.

Z informacji Polskiego Radia wynika, że komisarze przygotowali listę przykładów, kiedy płaca minimalna nie powinna obejmować międzynarodowych przewoźników. Wyznaczona ma być m.in. liczba dni i nocy dla kierowców ciężarówek przebywających na terenie Niemiec i Francji. Ile dokładnie, to pozostaje ostatecznie do uzgodnienia.

Listę z przykładami otrzymają władze obu krajów. W przypadku Niemiec będzie to uzupełnienie postępowania, w przypadku Francji rozpoczęcie procedury o naruszenie unijnego prawa.

Wysłanie oficjalnych listów do obu krajów oznacza, że władze w Paryżu i Berlinie będą miały dwa miesiące na wycofanie się z propozycji i wprowadzenie zmian do przepisów. Jeśli tego nie zrobią, wtedy nastąpi drugi etap procedury, a trzeci etap to już pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Protest w Brukseli

We wtorek w Brukseli będą protestować przedstawiciele firm transportowych z 13 krajów przeciwko przepisom o płacy minimalnej we Francji i w Niemczech. W demonstracji mają wziąć także udział przedstawiciele Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Organizatorzy protestu mówią, że to sprzeciw wobec ignorowania przez Francję i Niemcy zasad wolnego rynku i swobód gospodarczych. Przepisy wprowadzające płacę minimalną także w transporcie międzynarodowym - według nich - nakładają na przewoźników biurokratyczne wymogi, a wysokie koszty dostosowań mogą doprowadzić do bankructwa wielu firm.

REKLAMA

"To próba wyeliminowania części przewoźników, w tym Polaków, z rynku europejskiego, na którym działają dzięki wysokiej jakości świadczonych usług" - napisali organizatorzy protestu.


x-news.pl, TVN24

IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej