Terminal LNG w Świnoujściu nosi od dziś imię Lecha Kaczyńskiego
W uroczystości nadania instalacji imienia tragicznie zmarłego prezydenta uczestniczyli: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przedstawiciele rządu.
2016-06-18, 16:18
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda o wizjonerstwie Lecha Kaczyńskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Andrzej Duda mówił, że inwestycja budowy terminala LNG w Świnoujściu ma charakter przełomowy dla bezpieczeństwa i suwerenności Polski, że jest to miejsce, gdzie zrealizowano wielką wizję.
- Myślę, że takie uczucie, jakie towarzyszy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że ta wizja została urzeczywistniona, towarzyszyło kiedyś tym, którzy zbudowali Gdynię - mówił prezydent. Przypomniał, że wizjonerem tego strategicznego przedsięwzięcia był prezydent Lech Kaczyński. - Jestem tu po to, żeby podziękować panu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu - powiedział Andrzej Duda.
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda o roli terminalu gazowego w Świnoujściu (IAR) 0:31
Dodaj do playlisty
REKLAMA
Solidarność energetyczna
Prezydent przypomniał, że Lech Kaczyński dążył do tego, by Polska pozyskiwała gaz z wielu kierunków - z Azerbejdżanu przez Gruzję i Ukrainę lub z Norwegii poprzez Danię i gazociągiem Baltic Pipe. Andrzej Duda powiedział, że Polska prowadzi z innymi krajami rozmowy, zmierzające do realizacji projektu Baltic Pipe. - Polska chce być ogniwem bezpieczeństwa dla naszej części Europy - mówił prezydent.
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda o suwerenności gazowej (IAR) 0:24
Dodaj do playlisty
Jak dodał, terminal LNG wpisuje się w europejski system dostaw gazu, w zasadę solidarności energetycznej. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że dzięki inwestycji będzie możliwe także dostarczanie surowca na Ukrainę, która dąży do większej niezależności energetycznej.
Prezydent poinformował też, że Polska prowadzi negocjacje z różnymi dostawcami gazu, którzy będą go mogli dostarczać dzięki terminalowi LNG.
REKLAMA
źródło: TVP Info
Suwerenna i bezpieczna Polska
Obecna w Świnoujściu premier Beata Szydło zapewniała, że celem jej rządu jest suwerenna i bezpieczna Polska. - Budowa tego terminalu jest krokiem w tę stronę - mówiła szefowa rządu. To Lech Kaczyński jako pierwszy, w maju 2006 roku na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, przedstawił koncepcję budowy instalacji. Premier Szydło podkreślała, że Lechowi Kaczyńskiemu zależało także na suwerenności Polski, jej bezpieczeństwie energetycznym, a terminal LNG w Świnoujściu realizuje te cele.
REKLAMA
W uroczystości w Świnoujściu uczestniczył także prezes PiS, brat tragicznie zmarłego prezydenta- Jarosław Kaczyński. Dziękował wszystkim zaangażowanym w budowę gazoportu. Mówił też o działalności Lecha Kaczyńskiego, który konsekwentnie dążył do budowy silnej i godnej pozycji Polski na świecie.
REKLAMA
źródło: TVP Info
Pierwsza dostawa
Uroczystość nadania inwestycji imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego zbiega się z pierwszą komercyjną dostawą surowca do terminalu LNG.
REKLAMA
Surowiec do terminala LNG dostarcza statek "Al-Nuaman", który już wcześniej uczestniczył w technologicznym rozruchu instalacji w Świnoujściu. Statek przywiózł ponad 200 tysięcy metrów skroplonego gazu. Po tak zwanej regazyfikacji, czyli zmianie z postaci płynnej na lotną, będzie to około 120 milionów metrów sześciennych błękitnego paliwa. Rozładunek surowca potrwa około doby.
Rocznie terminal w Świnoujściu może przyjąć 5 miliardów metrów sześciennych gazu. To jedna trzecia zapotrzebowania Polski na ten surowiec. Koordynatorzy budowy, czyli przedstawiciele Gaz-Systemu zapewniają, że to właśnie dzięki determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego zapoczątkowano przygotowania do budowy gazoportu.
IAR/fc
REKLAMA