UNHCR: 65,3 mln ludzi musiało opuścić swoje domy i uciekać przed wojną
Rok 2015 jest pod tym względem rekordowy - poinformowało w swym dorocznym raporcie Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.
2016-06-20, 07:18
Posłuchaj
Liczba osób zmuszonych do opuszczenia swych domów w wyniku wielu konfliktów na świecie osiągnęła w 2015 roku poziom 65,3 mln - czytamy w raporcie opublikowanym przez UNHCR.
Jak wynika z dokumentu, ogólna liczba uchodźców, uchodźców wewnętrznych oraz osób ubiegających się o azyl w innym kraju, osiągnęła "smutny rekordowy poziom".
Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi powiedział, że na drodze tych, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami czyha o wiele więcej niebezpieczeństw niż w 2014 roku.
- Przerażająca liczba osób traci życie przeprawiając się przez Morze Śródziemne, a dotarcie do bezpiecznego miejsca drogą lądową uniemożliwiają zamykane granice - zaznaczył Grandi.
Jak głosi raport, pod koniec 2015 roku łącznie 21,3 mln uchodźców znalazło schronienie w innym kraju. 40,8 mln to uchodźcy wewnętrzni. Kolejne 3,2 mln osób przebywa za granicą i czeka aż rozpatrzone zostaną ich wnioski o azyl.
W raporcie UNHCR dotyczącym 2014 roku podawano, że w tamtym czasie liczba osób zmuszonych do ucieczki z domu z powodu panującej sytuacji w kraju wyniosła 59,5 miliona. Ponad połowę populacji uchodźców stanowiły wtedy dzieci.
20 czerwca - Światowy Dzień Uchodźcy
20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku. Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.
W specjalnym apelu z okazji Światowego Dnia Uchodźcy sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon stwierdził, że przetrzymywanie uchodźców w obozach nie jest odpowiedzią na europejski kryzys migracyjny.
Podczas weekendowego spotkania z uchodźcami na greckiej wyspie Lesbos, Ban Ki-Moon wezwał do przyjęcia prawnych procedur i do wprowadzenia lepszych mechanizmów integracji uchodźców. Zaapelował także o zjednoczenie się przeciw handlarzom ludźmi.
- Społeczność międzynarodowa musi zrobić więcej, by rozwiązać konflikty i zająć się przyczynami cierpienia i niepokojów - oświadczył sekretarz generalny.
x-news.pl, RUPTLY
PAP, IAR, kk
REKLAMA