Sejm uchwalił ustawę zakładającą utworzenie Rady Mediów Narodowych
"Pomostowa" ustawa medialna zakłada utworzenie Rady Mediów Narodowych, która ma powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP.
2016-06-22, 20:46
Posłuchaj
Krzysztof Czabański - wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. reformy mediów podkreśla, że nowe rozwiązania mają przede wszystkim wzmocnić media publiczne (IAR)
Dodaj do playlisty
Za uchwaleniem ustawy głosowało 227 posłów, przeciw - 207, wstrzymał się jeden poseł.
RMN ma liczyć pięciu członków, z których trzech ma powoływać Sejm, a dwóch - prezydent. Ich kadencja ma trwać 6 lat.
Posłowie podczas głosowania przyjęli poprawki zgłoszone przez klub Prawo i Sprawiedliwość, w tym, między innymi, doprecyzowującą sposób zgłaszania i wyboru kandydatów do Rady przez prezydenta. Ma on wybierać dwie osoby - spośród zgłoszonych przez dwa kolejne największe kluby opozycyjne. Jeśli któryś z nich nie skorzysta z tego prawa, przechodzi ono na kolejny pod względem liczebności klub.
TVP.INFO
Sejm odrzucił natomiast poprawki PSL, Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Posłowie z tych klubów postulowali między innymi wykluczenie z grona kandydatów do Rady Mediów Narodowych posłów i senatorów czy wybieranie ich przez senaty państwowych uczelni. W trakcie prac komisji nad projektem o Radzie Mediów Narodowych, zdecydowano, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna - jak teraz - liczyć pięciu członków, a nie trzech, jak zaproponowano w pierwotnej wersji projektu. W czwartek ustawą zajmie się Senat.
REKLAMA
Ustawa znosi też podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r.
pp/PAP/IAR
REKLAMA