Szkoci zażądają niepodległości? Widmo Brexitu
W przypadku Brexitu euroentuzjastyczna Szkocja może zażądać niepodległości. To opinia korespondenta Scottish TV Colina Mackaya. Dziennikarz w rozmowie z Polskim Radiem nie ma wątpliwości, że różnica zdań między Anglikami a Szkotami będzie oznaczała niepewne czasy.
2016-06-23, 12:58
Posłuchaj
Colin Mackay ze Scottish TV: jeśli całość Królestwa zagłosuje za Brexitem, a Szkocja zdecydowanie poprze pozostanie, rozpęta się polityczne piekło (IAR)
Dodaj do playlisty
- Jeśli całość Królestwa zagłosuje za Brexitem, a Szkocja zdecydowanie poprze pozostanie w Unii, rozpęta się polityczne piekło. Bądźmy szczerzy: jeśli zagłosujemy za wyjściem, nie mamy pojęcia co się stanie z Wielką Brytanią. Ale w przypadku Szkocji tę niepewność należałoby pomnożyć razy dziesięć - ostrzega Colin Mackay.
Powiązany Artykuł
Referendum w Wielkiej Brytanii
Dziennikarz podkreśla, że dwa lata temu podczas głosowania w referendum niepodległościowym mieszkańcy Aberdeen czy Edynburga słyszeli, że najlepszą gwarancją pozostania w Unii jest pozostanie w Zjednoczonym Królestwie.
- Na podstawie tych zapewnień wielu z nas zagłosowało przeciwko niezależności. Jeśli po tym wszystkim wyciągnie się nas ze Wspólnoty, wbrew naszej woli, wywoła to ogromne zamieszanie. I całkiem możliwe, że zaowocuje nowym referendum niepodległościowym. Efektem może być wyjście Londynu z Unii, wyjście Edynburga z Królestwa i powrót Edynburga do Wspólnoty - mówi rozmówca Polskiego Radia. I dodaje, że po cichu wielu polityków rządzącej, separatystycznej Szkockiej Partii Narodowej liczy na to, że referendum obudzi gniew Szkotów.
Źródło: RUPTLY/x-news
REKLAMA
- Wiem na pewno, ze w SNP jest mnóstwo ludzi, którzy z radością przyjęliby głos za Brexitem w Anglii i głos przeciw w Szkocji. Mają poczucie, ze to wywołałby potrzebny im rodzaj rozdrażnienia, szansę na drugie referendum, które tym razem mogliby wygrać. Publicznie jednak nikt się do tego nie przyzna - tłumaczy Colin Mackay.
Według sondaży ogólnokrajowych, obozy eurosceptyczny i euroentuzjastyczny idą łeb w łeb. W Szkocji zwolennicy Unii przeważają. Jest ich około 60-ciu procent.
IAR/aj
REKLAMA