Antoni Macierewicz: Brexit nie osłabi NATO

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie będzie miało wpływu na brytyjskie stanowisko wobec NATO, nie osłabi też sojuszu - ocenił minister obrony Antoni Macierewicz.

2016-06-24, 20:20

Antoni Macierewicz: Brexit nie osłabi NATO
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: SFJZ13/flickr/CC BY 2.0

Posłuchaj

Szef MON Antoni Macierewicz o Brexicie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Nie ma powodu, żeby histerycznie patrzeć na te wydarzenia. Unia Europejska jest organizacją państw suwerennych, narodowych, niepodległych. Każde państwo ma prawo decydować o swoim losie, Wielka Brytania tak zdecydowała, jak zdecydowała - powiedział Macierewicz. - Nie sądzę, by miało to jakikolwiek wpływ osłabiający NATO - dodał.

Więcej na temat Brexitu >>>

- W tej sytuacji oczywiście głównym integratorem i gwarancją bezpieczeństwa państw narodowych - z punktu widzenia militarnego - jest sojusz północnoatlantycki, mówiliśmy wielokrotnie, że tak jest - dodał.

Ocenił, że dla bezpieczeństwa w regionie ważniejszy od wyniku brytyjskiego referendum będzie lipcowy szczyt NATO w Warszawie.

REKLAMA

- Decyzje NATO będą przełomowe, będą miały nieporównanie większy wpływ na bezpieczeństwo Polski i kontynentu niż problem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - powiedział Antoni Macierewicz.

"Brytyjczycy nie zmienią stanowiska w NATO"

Jak dodał, ewentualny Brexit był od pewnego czasu przedmiotem wielu spotkań z ministrem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem i z brytyjskimi ambasadorami w Polsce, a także tematem rozmów w szerszym gronie europejskich państw. Podkreślił, że przedstawiciele Wielkiej Brytanii za każdym razem zapewniali, że ich kraj nie zmieni swojego stanowiska w NATO, bez względu na rozstrzygnięcia dotyczące UE. - To są dwie różne płaszczyzny - podkreślił Macierewicz.

Zaznaczył, że ostatnio Wielka Brytania zwiększyła zaangażowanie w bezpieczeństwo północno-wschodniego regionu NATO, w tym krajów bałtyckich i Polski, ale także Ukrainy.

Zdaniem ministra decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii nie będzie też miała wpływu na rozmowy o postulowanym "natowskim Schengen" - rozwiązaniu, które ma skrócić czas wydawania decyzji o wpuszczeniu i przemarszu sojuszniczych wojsk, bo te negocjacje - zaznaczył - zależą od decyzji poszczególnych państw, a UE nie ma uprawnień do tego typu rokowań z NATO.

Brytyjczycy opowiedzieli się w czwartkowym referendum za opuszczeniem UE; po ogłoszeniu oficjalnych wyników w piątek premier David Cameron zapowiedział, że poda się do dymisji - ze stanowiska ma ustąpić do października.

Jak podała brytyjska komisja wyborcza, zaBrexitem w czwartkowym referendum zagłosowało 51,9 proc. wyborców, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

REKLAMA

Źródło: RUPTLY/x-news

PAP/IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej