Papież w Armenii. Franciszek oddał hołd ofiarom rzezi Ormian
Modlę się tu z bólem w sercu, aby nigdy więcej nie było takich tragedii, jak ta, aby ludzkość nie zapomniała, aby umiała zło dobrem zwyciężyć - podkreślił Ojciec Święty.
2016-06-25, 13:45
Posłuchaj
Drugi dzień wizyty papieża w Armenii. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
Dodaj do playlisty
Papież w drugim dniu wizyty w Armenii, w sobotę, oddał hołd ofiarom rzezi Ormian przed stu laty, którą dzień wcześniej w przemówieniu do władz kraju nazwał ludobójstwem. Odprawił następnie mszę w drugim co do wielkości mieście kraju, Giumri.
Rano w stolicy Armenii, Erywaniu, Franciszek odwiedził memoriał Cicernakaberd, upamiętniający ponad milion ofiar masakr Ormian na początku XX wieku. Ojcu Świętemu towarzyszyli armeński prezydent Serż Sarkisjan i zwierzchnik Kościoła Ormiańskiego Karekin II.
Papież złożył wieniec oraz dwie róże: w kolorze białym i żółtym. Następnie, wspólnie z patriarchą kościoła ormiańskiego, odmówił modlitwę "Ojcze nasz".
Franciszek spotkał się również z kilkudziesięcioma potomkami Ormian, którzy jako dzieci w 1919 roku znaleźli schronienie w papieskiej rezydencji Castel Gandolfo za pontyfikatu Benedykta XV i Piusa XI.
Podczas wizyty w memoriale papież nie wygłosił żadnego przemówienia. Z uczestnikami ceremonii modlił się za ofiary rzezi.
W Księdze Pamiątkowej memoriału napisał między innymi: "Modlę się tu z bólem w sercu, aby nigdy więcej nie było takich tragedii, jak ta, aby ludzkość nie zapomniała, aby umiała zło dobrem zwyciężyć".
Następnie Ojciec Święty poleciał do miasta Giumri, nazywanego katolickim sercem kraju, gdzie odprawił mszę. W homilii powiedział, że "konkretna miłość jest wizytówką chrześcijanina".
- Jesteśmy przede wszystkim wezwani do tego, by niestrudzenie budować i odbudowywać drogi wspólnoty, wznosić mosty jedności i przekraczać bariery, które oddzielają - wskazał papież.
REKLAMA
Rzeź Ormian
Według historyków w latach 1915-1917 w dokonanych przez siły tureckie rzeziach i deportacjach życie straciło ok. 1,5 mln ormiańskich mieszkańców ówczesnego imperium osmańskiego.
Będąca prawnym następcą imperium osmańskiego Turcja sprzeciwia się stosowaniu terminu ludobójstwo w odniesieniu do wydarzeń sprzed stulecia.
Rzeź Ormian jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych.
15 lat temu w Armenii był Jan Paweł II, który jako pierwszy dokonaną przez Turków rzeź Ormian nazwał zbrodnią ludobójstwa.
Papież Franciszek w Armenii
Ojciec Święty rozpoczął swoją czternastą podróż zagraniczną w piątek. Pielgrzymka po Armenii odbywa się pod hasłem "Wizyta w pierwszym kraju chrześcijańskim".
Armenia pierwsza w historii przyjęła chrześcijaństwo, a w 301 roku ustanowiła je religią państwową. W przesłaniu wideo, jakie Franciszek skierował do Ormian przed wylotem z Watykanu zapowiedział, że przybywa jako pielgrzym w roku jubileuszowym, aby zaczerpnąć z prastarej mądrości ludu i ugasić pragnienie u źródeł wiary.
Armenia jest pierwszym etapem papieskich podróży na Kaukaz. Na przełomie września i października odwiedzi on jeszcze Gruzję i Azerbejdżan.
IAR, PAP, kk
REKLAMA