Szef MON: szczyt NATO ustabilizuje sytuację na wschodzie i południu
Jesteśmy przekonani, że szczyt NATO w Warszawie ustabilizuje sytuację zarówno na wschodzie, jak i na południu - powiedział na tydzień przed rozpoczęciem tego wydarzenia szef MON Antoni Macierewicz.
2016-07-01, 12:06
Posłuchaj
Antoni Macierewicz: Kanada czwartym państwem ramowym na flance wschodniej NATO (IAR)
Dodaj do playlisty
Szczyt NATO odbędzie się 8 i 9 lipca. - Jesteśmy przekonani, że ten szczyt ustabilizuje sytuację zarówno na wschodzie, jak i na południu. NATO jest sojuszem obronnym, defensywnym. Odpowiada na zagrożenia. Odpowiedź, jaka zostanie dana w dniach 8 i 9 lipca będzie odpowiedzią wystarczającą, odpowiedzią skuteczną, odpowiedzią skutecznie odstraszająca i zabezpieczającą nasze państwa i nasze narody - powiedział szef MON.
- W perspektywie wydarzeń, jakie miały ostatnio miejsce w Unii Europejskiej, nikt już nie ma wątpliwości, że to właśnie NATO jest strukturą, gwarantująca państwom i narodom rzeczywiście skuteczne bezpieczeństwo - dodał.
Źródło: MON
- W perspektywie wydarzeń, jakie miały ostatnio miejsce w Unii Europejskiej, nikt już nie ma wątpliwości, że to właśnie NATO jest strukturą, gwarantująca państwom i narodom rzeczywiście skuteczne bezpieczeństwo - dodał.
REKLAMA
- Przez wiele lat NATO było w Polsce, za tydzień Polska będzie w NATO i odwrotnie: Polska była w NATO, NATO wreszcie będzie w Polsce. Taki ma być efekt tego szczytu. Tak zakładamy, że ta zasadnicza zmiana, którą przygotowywaliśmy przez ostatnie ponad pół roku dokona się w postaci decyzji głów państw największego szczytu NATO, jaki miał miejsce dotychczas, zarówno liczba, jak i decyzjami, przełomowością tych decyzji. Na flance wschodniej wreszcie staną na trwałe siły naszych sojuszników - mówił szef MON.
Rozmowy z Rosją
Pytany o relacje NATO z Rosją Macierewicz powiedział, że z tym państwem można i należy rozmawiać, ale "z pozycji podjętych decyzji" i odstraszania przed nierozważnymi krokami.
Źródło: TVPInfo
- W Warszawie NATO podejmie przełomową decyzję, podejmie decyzję, co do której dotychczas przez wiele lat Rosja rościła sobie prawo do weta. Przed tą decyzją nie było powodu rozmawiać. Po tej decyzji rozmawiać możemy o tym, jak utrzymywać pokój na świecie. Liczymy, że te rozmowy doprowadzą do wycofania się Rosji nie tylko z agresywnych kroków, ale także z terytoriów, jakie bezprawnie zajęła Ukrainie - powiedział Macierewicz.
REKLAMA
Zwrócił uwagę, że czwartek ministerstwo obrony Kanady poinformowało, że to państwo wyśle kontyngent, który będzie stanowił trzon jednego z czterech wielonarodowych batalionów, jakie NATO planuje rozmieścić w państwach położonych na wschodniej flance Sojuszu. Wcześniej takie deklaracje złożyły Niemcy, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.
Wydatki na obronność krajów NATO w 2015 r. Dane szacunkowe, w miliardach dolarów amerykańskich i jako procent PKB. Źródło: PAP
PAP/IAR, to
REKLAMA