ŚDM. W menu dla pielgrzymów polskie owoce i warzywa, pierogi i kiełbasy
Kabanos, pomidor, dżem, pieczywo, owoc, obowiązkowo woda lub sok - znajdą się w pakietach śniadaniowych. Na obiad pielgrzymi dostaną pierogi lub kiełbasę z grilla, do tego sałatki. Będą także zestawy z jedzeniem szybkim, łatwym do podgrzania, tj. pizza czy kebab.
2016-07-04, 11:40
W czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie stanie osiem stref żywieniowych, w tym cztery z polskim jedzeniem, a w Brzegach - dwanaście. W każdej strefie żywieniowej w ciągu dwóch godzin będzie mogło być wydane ok. 100 tys. posiłków.
- ŚDM to nie tylko wielkie wydarzenie religijne i duchowe, ale także olbrzymia operacja logistyczna, związana z wyżywieniem pielgrzymów - powiedział dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula, odpowiedzialny w Komitecie Organizacyjnym za kwestie związane z wyżywieniem turystów.
Szacuje się, że pod koniec lipca do Polski na Światowe Dni Młodzieży przyjedzie ok. 2 mln pielgrzymów ze 185 krajów. Organizatorzy planują posiłki dla tych, którzy wykupili pakiet pielgrzyma, jak i dla tych, którzy tego nie zrobili i już w trakcie ŚDM będą chcieli kupić coś do jedzenia i picia.
PAP
Śnidanie kaloryczne i smaczne
Jeżeli chodzi o śniadania, to obowiązek ich zapewnienia przejęły na siebie parafie. Będzie to realizowane w różny sposób - albo indywidualnie, u rodzin, które przyjmują pielgrzymów, albo zbiorowo - poprzez zamawianie cateringu w zewnętrznych firmach.
W pakiecie śniadaniowym o wartości 10 zł znajdzie się np. kabanos, pomidor, mały dżem, pieczywo, różnego rodzaju przekąski słone lub batony, jabłko lub inny owoc, obowiązkowo woda lub sok. Chodzi o to, żeby było kalorycznie i smacznie. A także o to, by pielgrzymi mogli wymianiać się między sobą zawartością zestawu.
REKLAMA
- Pamiętajmy, że wiele osób rano, zwłaszcza kultury śródziemnomorskiej, wcale nie chce jeść czegoś mięsnego, więc może być tak, że Włosi będą chcieli coś na słodko, Francuzi ser, a Polacy czy inni pielgrzymi np. kabanosa z bułką i pomidorem. I do tego jesteśmy przygotowani - wytłumaczył dyrektor Caritasu.
Kilkaset tysięcy dań w dwie godziny
Talony obiadowe i kolacyjne o wartości odpowiednio 20 i 15 zł, które pielgrzymi mogli wcześniej wykupić, będzie można zrealizować w ośmiu mobilnych strefach żywieniowych w Krakowie i w restauracjach stacjonarnych.
Strefy mobilne będą znajdowały się w centrum Krakowa, m.in. pod Wawelem, na bulwarach Wisły, przy Błoniach, przy ulicy Piastowskiej. Będą to strefy standaryzowane, w ich obrębie znajdzie się kilka restauracji, które w bardzo szybki sposób potrafią wydać kilkaset tysięcy ciepłych posiłków.
Inaczej zorganizowano żywienie pielgrzymów w Campusie Misericordiae w podwielickich Brzegach, gdzie 30 i 31 lipca odbędą się uroczystości z papieżem Franciszkiem na zakończenie ŚDM.
- Ze względu na krótki czas i ogromną liczbę osób planujemy tam ok. 12 stref gastronomicznych, w których staną ogromne tiry chłodnie i namioty. Będą z nich wydawane suche pakiety żywnościowe i napoje. Dla nocujących zapewnimy także gorącą herbatę i kawę - powiedział ks. Kordula.
- Na jednym tirze o pojemności 40 ton, mieści się 10 tys. pakietów suchego prowiantu. Jeżeli będzie 12 takich stref, to jednorazowo będzie to ok. 500 ton żywności. Sądzimy, że trzeba to pomnożyć razy kilka, dlatego że sobota i niedziela to wydarzenie, na które przybędzie ogromna liczba pielgrzymów. Jedzenie będzie więc dowożone w nocy w zależności od potrzeb mniejszymi samochodami - wskazał ks. Kordula.
PAP, kk
REKLAMA