Szczyt NATO: odprawa służb w Policyjnym Centrum Dowodzenia

2016-07-05, 16:33

Szczyt NATO: odprawa służb w Policyjnym Centrum Dowodzenia
Mariusz Błaszczak (trzeci z prawej) podkreślił, że służby są przygotowane do zabezpieczenia szczytu NATO. Foto: PAP/Marcin Obara

Służby są w pełni przygotowane do zabezpieczenia szczytu NATO - podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak po odprawie z szefami służb podległych MSWiA, która odbyła się w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie.

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak otwierając odprawę powiedział, że zbliżające się wydarzenia to wyzwanie dla służb, choć - jak podkreślał - jest przekonany, że świetnie sobie poradzą (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Jest to wyzwanie dla służb, chociaż jestem przekonany o tym, że świetnie sobie z tym poradzą - dodał Błaszczak. Podkreślił, że podległe MSWiA formacje są też - jak wynika z meldunków ich szefów - przygotowane do pozostałych lipcowych wydarzeń - Światowych Dni Młodzieży i Przystanku Woodstock.

- Zawsze najtrudniejsze sytuacje to są sytuacje niespodziewane i na takie przypadkach również są prowadzone symulacje - powiedział.

Jak ocenił, szczyt NATO jest niezwykle ważny dla Polski. - To będzie przełomowe wydarzenie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo państwa polskiego - dodał.

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że w zabezpieczenie wszystkich lipcowych wydarzeń zaangażowanych będzie 25 tys. policjantów. Dodał, że operacja "Przymierze" - związana z tymi działaniami, ruszyła 3 lipca i potrwa do 3 sierpnia.

Źródło: PAP

Z kolei szef Straży Granicznej ppłk Marek Łapiński przypomniał, że od 4 lipca przywrócona została kontrola tymczasowa na granicach wewnętrznych Polski.

- Skontrolowaliśmy w ciągu doby ok. 10 tys. osób. Osiem zostało zatrzymanych, dwie były poszukiwane listami gończymi - powiedział. - Jesteśmy do tych działań przygotowani, apelujemy jednak do osób wybierających się na wypoczynek do krajów strefy Schengen, by miały przy sobie dowód tożsamości albo paszport - dodał.

Także szef BOR płk Andrzej Pawlikowski zapewnił, że podległa mu służba jest przygotowana zarówno do ochrony gości szczytu NATO jak i papieża oraz VIP-ów uczestniczących w ŚDM.

Dodał, że pod ochroną BOR jest już Stadion Narodowy, gdzie będą trwały obrady szczytu NATO. Do mieszkańców Warszawy, a także m.in. uczestników ŚDM zaapelował, by "nie obawiali się informować służb mundurowych o wszelkich sytuacjach, które ich zdaniem są groźne i anormalne".

Zaapelował też - w kontekście szczytu NATO - by osoby, które mogą wyjechać na urlop, zrobiły to. - To nam też ułatwi pracę, nie będą się tworzyć korki- powiedział.

Powiązany Artykuł

szczyt nato 1200.jpg
Szczyt NATO w Warszawie

Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie zaczęło działać 3 lipca i będzie koordynować oraz nadzorować prace służb także podczas Światowych Dni Młodzieży.

- To wydarzenie bez precedensu. Pielgrzymi z całego świata przyjadą do Polski na spotkanie z papieżem Franciszkiem, a więc zapewnienie bezpieczeństwa w Krakowie, Częstochowie, Oświęcimiu. Jestem przekonany, że służby staną na wysokości zadania - powiedział Błaszczak.

Przez miesiąc ponad 100 funkcjonariuszy - z policji oraz m.in. SG, PSP, BOR i ABW będzie nadzorować i koordynować zabezpieczenie najważniejszych wydarzeń w Polsce - m.in. szczytu NATO i ŚDM.

Większość załogi Policyjnego Centrum Dowodzenia stanowią policjanci z różnych pionów i różnych województw. Swoich przedstawicieli w Centrum ma też Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Biuro Ochrony Rządu a także formacje, które nie podlegają MSWiA - m.in. ABW i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Źródło: PAP

Do współpracy zaproszono także specjalistów z Interpolu, z grupy IMEST (Major Event Support Team - PAP) obsługującej duże wydarzenia, nie tylko masowe. Eksperci wejdą w skład zespołu centrum, wspierając polskich funkcjonariuszy dostępem do pełnych baz danych Interpolu.

Centrum wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, np. z możliwością dostępu do obrazów rejestrowanych przez kamery znajdujące się w policyjnych śmigłowcach, do baz danych. Dysponuje ono łącznością jawną i niejawną.

Policyjne Centrum Dowodzenia po raz pierwszy uruchomione zostało w maju 2012 r. tuż przed Euro 2012. Powstało na bazie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a jego utworzenie kosztowało 18 mln 517 tys. zł. Już wtedy zapowiadano, że ta inwestycja będzie wykorzystywana w czasie innych zabezpieczeń. Na powierzchni w sumie 1200 metrów kwadratowych znalazło się m.in. 95 stanowisk komputerowych. Centrum wyposażono w niezależne zasilanie, łączność światłowodową i satelitarną.

(Film - Szczyt NATO w Warszawie - spot/ Źródło - YouTube/Ministerstwo Obrony Narodowej)

mr

Polecane

Wróć do strony głównej