Barack Obama: Europa w Stanach Zjednoczonych ma silnego i wiernego partnera

- Świat potrzebuje silnej, dobrze prosperującej i solidarnej Europy - podkreślił amerykański przywódca.

2016-07-08, 12:44

Barack Obama: Europa w Stanach Zjednoczonych ma silnego i wiernego partnera

Posłuchaj

Barack Obama o UE: ponad pół miliarda mieszkańców, mówiących 24 językami w dwudziestu kilku krajach, z których 19 ma wspólną walutę. Każdy kraj członkowski to demokracja. Żaden członek Unii nie wystąpił zbrojnie przeciwko innemu. Zjednoczona Europa to jedno z największych osiągnięć politycznych i gospodarczych współczesnych czasów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przed rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie prezydent USA Barack Obama spotkał się z szefami Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej Jean Claudem Junckerem i Donaldem Tuskiem.

Zobacz serwis specjalny:
nato_1200_DOB.jpg
Szczyt NATO w Warszawie

Po rozmowach, na konferencji prasowej, amerykański przywódca podkreślił, że to spotkanie odbyło się w bardzo ważnej chwili dla Unii Europejskiej. Przypomniał, że Brytyjczycy w referendum opowiedzieli się za opuszczeniem UE.

- Nawet w obliczu chwilowych trudności nie możemy zapomnieć o tym, że Unia ma niesamowite osiągnięcia - oznajmił amerykański prezydent. - Jest to takie osiągnięcie, które powinno być zachowane i o które powinniśmy zadbać - orzekł.

Obama zaznaczył, że Stany Zjednoczone są zainteresowane tym, by UE pozostała zjednoczona i demokratyczna. - Łączą nas więzy rodzinne, historyczne i wspólne wartości. Jesteśmy oddani na rzecz demokracji i praw człowieka. Nasze gospodarki są ze sobą powiązane - stwierdził.

- Bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych i Europy jest niepodzielne, właśnie dlatego, od 70 lat USA opowiadają się za integracją Europy - oświadczył.

"Europa jest naszym nieodzownym partnerem"

REKLAMA

Prezydent USA podkreślił, że Europa pozostaje przyjacielem i sojusznikiem jego kraju. - Europa jest naszym nieodzownym partnerem. Uwzględniając implikacje Brexitu oraz inne wydarzenia, wciąż będziemy razem myśleć o wspólnych wyzwaniach globalnych - ocenił.

Wśród tych wyzwań wymienił: zapewnienie większego bezpieczeństwa, zwalczanie terroryzmu - Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku, pomoc dla Afganistanu, wspieranie Ukrainy i utrzymywanie sankcji wobec Rosji, zacieśnianie współpracy pomiędzy UE a NATO.

- Będziemy dalej wspierać Unię Europejską we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając pewne dostawy ze strony Stanów Zjednoczonych i będziemy dalej prowadzić negocjacje dotyczące TTiP, gdyż to doprowadzi do zwiększenia możliwości zatrudnienia oraz zwiększa gospodarkę USA i UE - zadeklarował.

- Po obu stronach Atlantyku mamy do czynienia z niepewnością (...) Świat potrzebuje silnej, dobrze prosperującej i solidarnej Europy. W Stanach Zjednoczonych macie silnego i wiernego partnera - zapewnił Obama.

TVP

"Nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej"

- Przez wiele lat współpracowaliśmy ze sobą, wzmacnialiśmy relacje pomiędzy Europą i USA. Dziś jest jeszcze większa potrzeba w podejmowaniu takich wysiłków - oświadczył szef Rady Europejskiej.

Donald Tusk przypomniał wizytę prezydenta USA George'a Busha w Gdańsku w lipcu 1989 roku. - Krzyczeliśmy wtedy: nie ma wolności bez solidarności - zaznaczył.

- Już wtedy wiedzieliśmy, że nasza odzyskana wolność będzie musiała być obroniona, będziemy musieli zapewnić jej gwarancje. A to oznaczało, że będziemy musieli zacieśnić współpracę z Europą i Stanami Zjednoczonymi - wskazał.

- Dziś chciałbym powtórzyć te słowa z niewielką zmianą, ponieważ tak naprawdę znaczenie tych słów pozostaje niezmienne. Nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej - podkreślił.

- Nie ma alternatywy względem dobrej współpracy transatlantyckiej - oznajmił.

REKLAMA

- Ktokolwiek obróci się przeciwko Ameryce szkodzi Europie, kto obróci się przeciwko Europie - szkodzi Ameryce. Ktokolwiek podważa podstawy demokracji szkodzi Ameryce oraz Europie - zauważył szef RE.

TVP

"USA, NATO i UE to filary porządku światowego"

- Stany Zjednoczone, NATO oraz Unia Europejska to filary porządku światowego. Wzajemnie się uzupełniamy i wspólnie działamy na rzecz pokoju i stabilności w Europie, w naszym sąsiedztwie i poza nim - powiedział szef Komisji Europejskiej.

Jean-Claude Juncker wyjaśnił, że podczas spotkania omawiano konsekwencje Brexitu, rozmawiano także o umowie handlowej TTIP, negocjowanej między USA i UE.

***

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga, potrwa do soboty. Biorą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich.

Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach Sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

REKLAMA

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej