Janusz Kijowski i Juliusz Braun kandydatami PO do Rady Mediów Narodowych

Janusz Kijowski i Juliusz Braun, to kandydaci PO do Rady Mediów Narodowych - poinformował w środę rzecznik Platformy Jan Grabiec. Jak podkreślił, kandydaci PO nie są bezpośrednio zaangażowani w aktywność polityczną.

2016-07-20, 16:51

Janusz Kijowski i Juliusz Braun kandydatami PO do Rady Mediów Narodowych

Posłuchaj

Braun i Kijowski kandydatami PO do Rady Mediów Narodowych. Jak powiedział Jan Grabiec, PO chciała powołać na te stanowiska ekspertów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W skład RMN ma wchodzić pięć osób, z których trzy wybiera Sejm, a dwie powołuje prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne, czyli obecnie przez PO i Kukiz'15.

Powiązany Artykuł

rada1200.jpg
Sejmowa komisja rekomenduje posłów PiS do Rady Mediów Narodowych. "Idziemy ratować przed upadkiem media publiczne"

- Zarząd PO zdecydował o wskazaniu prezydentowi kandydatów do Rady Mediów Narodowych, zostanie zgłoszony Janusz Kijowski i Juliusz Braun. Chcieliśmy, żeby to były osoby, które nie są bezpośrednio zaangażowane w aktywność polityczną, to eksperci ze świata mediów i świata kultury" - powiedział Grabiec dziennikarzom w środę po posiedzeniu zarządu partii.

Rzecznik klubu Kukiz'15 poinformował w środę PAP, że jego klub przedstawi kandydatów do Rady Mediów Narodowych w najbliższym czasie.

Ustawa o RMN stanowi, że jeśli któryś z dwóch największych klubów opozycyjnych nie skorzystałby z możliwości wystawienia kandydatów na członków RMN powoływanych przez prezydenta, prawo do zgłoszenia kandydatów przechodzi na kolejny pod względem liczebności klub.

REKLAMA

W środę sejmowa komisję kultury i środków przekazu pozytywnie zaopiniowała kandydatury do Rady Mediów Narodowych posłów PiS: Krzysztofa Czabańskiego, Elżbiety Kruk i Joanny Lichockiej. Pozostałe kluby nie zgłosiły kandydatów na członków RMN wybieranych przez Sejm.

Ustawa o Radzie Mediów Narodowych weszła w życie na początku lipca br. Pięcioosobowa Rada, której kadencja ma trwać sześć lat, ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Ustawa - od momentu powołania RMN - znosi podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r.

PAP/mfm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej