ŚDM: papież Franciszek już w Polsce. Ojciec Święty pojawił się w oknie Pałacu Biskupiego

W Krakowie trwają Światowe Dni Młodzieży zainaugurowane przez papieża Jana Pawła II. W drugim dniu ŚDM do Polski przyleciał papież Franciszek. Spotkał się m.in. z prezydentem RP Andrzejem Dudą i polskim władzami. Dla młodych środa będzie czasem udziału w katechezach i wydarzeniach Festiwalu Młodych.

2016-07-27, 21:21

ŚDM: papież Franciszek już w Polsce. Ojciec Święty pojawił się w oknie Pałacu Biskupiego

Posłuchaj

Relacja z powitania papieża Franciszka na lotnisku w Krakowie (Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

<<<Światowe Dni Młodzieży. Serwis Specjalny>>>

Światowe Dni Młodzieży odbywają się po raz trzydziesty pierwszy. Według Komitetu Organizacyjnego swój udział w tym wydarzeniu potwierdziło 356 tys. 294 uczestników ze 187 krajów. Oprócz grup zarejestrowanych organizatorzy spodziewają się wielu osób, które na ŚDM przyjadą spontanicznie; najwięcej na uroczystości z papieżem w Campusie Misericordiae w Brzegach, gdzie może być ok. 1,5 mln ludzi.

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji:

22.00 - To już koniec naszej relacji. Zapraszamy na podsumowanie drugiego dnia ŚDM.

21.32 - Mimo zakończonego spotkania z papieżem wciąż są tłumy pielgrzymów na Franciszkańskiej. Ci, którzy opuszczają plac przed "papieskim oknem" radośnie śpiewają.

REKLAMA

21.30 - Papież pobłogosławił zgromadzonych przed oknem przy Franciszkańskiej i życzył dobrej nocy. - Widzimy się jutro! - dodał na koniec.

21.22

Takie jest życie, musimy się przyzwyczaić do dobrych i do złych rzeczy - mówił papież Franciszek z okna papieskiego na Franciszkańskiej 3 wspominając zmarłego na początku lipca wolontariusza, autora graficznej oprawy ŚDM Macieja Szymona Cieślę. Wraz z młodzieżą modlił się za niego.

- Muszę powiedzieć jedną rzecz, która zasmuci wasze serca. Proszę o ciszę. To coś o jednym z was. Miał 22 lata, studiował grafikę i porzucił pracę, by być wolontariuszem ŚDM. I wszystkie te rysunki na flagach są jego. Obrazy świętych patronów, odznaki pielgrzymów, które ozdabiają miasto. Właśnie w tej pracy odnalazł swoją wiarę - mówił papież o Macieju Szymonie Cieśli.

Przypomniał, że w listopadzie u wolontariusza lekarze zdiagnozowali raka. "Nie mogli nic zrobić. Jedynie amputować nogę. Chciał żyć podczas przyjazdu papieża. Miał zarezerwowane miejsce w tramwaju papieża. Zmarł 2 lipca" - powiedział Franciszek.

REKLAMA

21.16

21.15 - Ojca Świętego Powitały go tłumy wiernych z całego świata. Papież przywitał się z nimi mówiąc po polsku "dobry wieczór".

21.14 - Papież pojawił się w oknie na Franciszkańskiej.

21.08

REKLAMA

21.02 - Zgromadzeni pod oknem papieskim pielgrzymi śpiewają, skandują okrzyki na cześć Franciszka; z pobliskich ulic napływa coraz więcej ludzi.

20.47 - Papież Franciszek podczas spotkania z biskupami na Wawelu poruszył problem działalności charytatywnej Kościoła i zaznaczył, że ma się ona odbywać w duchu hasła ŚDM "Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - powiedział po spotkaniu kardynał Kazimierz Nycz.

20.45 - Federico Lombardi w czasie konferecji prasowej powiedział, że mieliśmy okazję zobaczyć jak wielu młodych ludzi czeka na pojawienie się papieża.

Powiedział także dziennikarzom, że prezydent Andrzej Duda przekazał papieżowi tomik poezji ks. Twardowskiego.

REKLAMA

20.25 - Abp Gądecki na konferencji prasowej podsumowującej przyjazd papieża: "Ojciec Święty wyraził wolę poprowadzenia dialogu o miłosierdziu między nim a biskupami".

20.20

20.01 - Ojciec Święty dotarł na Franciszkańską 3. Przed wjazdem na dziedziniec pałacu papież pozdrowił licznie zgromadzonych, wiwatujących na jego cześć. Papież zje w Pałacu Biskupim kolację, a około 21:00 spotka się z młodzieżą w Oknie Papieskim.

19.57 - Papież porusza się papamobile. Po drodze ze wzgórza wawelskiego do gmachu kurii przy ulicy Franciszkańskiej pozdrawiają go tłumy pielgrzymów.

REKLAMA

Wieczorem papież ma pojawić się w oknie, tak jak wcześniej robił to Jan Paweł II za każdym razem, gdy odwiedzał Kraków. Tradycję podtrzymał też Benedykt XVI podczas wizyty w Krakowie w maju 2006 r. Okno znajduje się na pierwszym piętrze Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, nad głównym wejściem do pałacu.

19.50 Zakończyło się spotkanie z papieża Franciszka z Biskupami. Ojciec Święty jedzie do pałacu arcybiskupów krakowskich.

19.31

REKLAMA

19.15

19.14 - Tłumy przed papieskim oknem przy Franciszkańskiej

18.35 - - Ojcze Święty, witamy Cię z największą radością! Twoja obecność pośród nas pogłębia naszą świadomość przynależności do Kościoła powszechnego, przekraczającego granice narodów, kultur i języków. Będziemy wsłuchiwać się w Twoje słowa – mówił kard. Dziwisz. - Będziemy się wpatrywać w Twoją przyjazną twarz. Będziemy się po prostu cieszyć Twoją obecnością, która inspiruje, wyzwala drzemiące w nas pokłady dobra i miłości, braterstwa i solidarności - zapewnił.

REKLAMA

18.29 - W katedrze wawelskiej papież spotkał się z biskupami.

Przed jego rozpoczęciem papież modlił się przy relikwiach Jana Pawła II. Wejściu Franciszka do katedry towarzyszyło bicie Dzwonu Zygmunta, który - zgodnie z wielowiekową tradycją - zwiastuje najważniejsze wydarzenia W historii Polski.

REKLAMA

18.20 - Zakończyło się spotkanie papieża z prezydentem Andrzejem Dudą. Ojcec Święty za chwilę spotka się z biskupami w Katedrze na Wawelu.

17.56 - Trwa spotkanie premier Beaty Szydło z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem.

17.48 - Papież Franciszek udał się na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

REKLAMA

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy i papieża Franciszka na Wawelu. Źródło: TVP INFO

Po ceremonii oficjalnego powitania, która odbyła się na dziedzińcu Wawelu, papież Franciszek udał się na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. W tym czasie premier Beata Szydło spotka się z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.

Prywatna rozmowa papieża Franciszka z prezydentem Dudą odbędzie się w Sali Pod Ptakami. Po jej zakończeniu prezydent przedstawi papieżowi swoją rodzinę - żonę Agatę Kornhauser-Dudę i córkę Kingę. W sąsiednim pokoju nastąpi wymiana prezentów.

Prezydent z małżonką pożegna się z Franciszkiem przy głównym wejściu do zamku, skąd papież samochodem przejedzie do katedry na Wawelu. Tam Franciszek spotka się z polskimi biskupami.

REKLAMA

17.43 - Franciszek: naród polski może liczyć na współpracę Kościoła, aby w świetle zasad chrześcijańskich umiał postępować na swej drodze, wierny swoim najlepszym tradycjom i pełen ufności i nadziei, także w chwilach trudnych.

17.42 - Papież: życie musi być zawsze przyjęte i chronione od poczęcia do naturalnej śmierci; do zadań państwa, Kościoła i społeczeństwa należy towarzyszenie i konkretna pomoc potrzebującym, aby dziecko nie było postrzegane jako ciężar, lecz jako dar

17.42 - Papież: zachęcam naród polski, aby w świetle swojej historii patrzył z nadzieją w przyszłość i na problemy, którym musi stawić czoło. Taka postawa sprzyja klimatowi szacunku między wszystkimi środowiskami i konstruktywnemu dialogowi

17.41 - Franciszek: potrzeba współpracy międzynarodowej w celu rozwiązania konfliktów i wojen; należy działać na rzecz sprawiedliwości i pokoju, świadcząc konkretnymi faktami o wartościach humanistycznych i chrześcijańskich

REKLAMA

17.40 - Papież: kwestia migracji wymaga mądrości i miłosierdzia; trzeba zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski, ułatwiając powrót tym, którzy chcą wrócić; jednocześnie potrzeba gotowości przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu

17.39 - - Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć. Zawsze byłem pod wrażeniem żywego zmysłu historycznego Jana Pawła II. Gdy mówił o narodach, wychodził od ich dziejów, aby podkreślić ich skarby humanizmu i duchowości - mówił Franciszek

- Świadomość tożsamości, wolna od manii wyższości, jest niezbędna dla zorganizowania wspólnoty narodowej na podstawie jej dziedzictwa humanistycznego, społecznego, politycznego, ekonomicznego i religijnego, aby inspirować społeczeństwo i kulturę, zachowując je wiernymi wobec tradycji, a jednocześnie otwartymi na odnowienie i na przyszłość - powiedział papież, przemawiając w środę na dziedzińcu zamku królewskiego na Wawelu.

Zaznaczył, że niedawno w naszym kraju obchodzona była 1050. rocznica Chrztu Polski. "Było to z pewnością ważne wydarzenie jedności narodowej, które potwierdziło, że zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego" - powiedział Franciszek.

REKLAMA

Jak dodał, także owocna współpraca na płaszczyźnie międzynarodowej i wzajemny szacunek dojrzewają poprzez świadomość i poszanowanie tożsamości własnej oraz innych. - Dialog nie jest możliwy, jeśli każdy nie wychodzi od swojej tożsamości - podkreślił papież

17.37 - - 1050. rocznica chrztu Polski to ważne wydarzenie jedności narodowej, które potwierdziło, że zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego i całego narodu polskiego - powiedział papież Franciszek

17.32 - - Po raz pierwszy odwiedzam Europę Środkowo-Wschodnią i cieszę się, że rozpoczynam od Polski, której synem był niezapomniany św. Jan Paweł II, inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży - powiedział papież Franciszek w środę rozpoczynając swoje wystąpienie na Wawelu.

Franciszek przypomniał, że Jan Paweł II mówił o Europie, iż oddycha ona swoimi dwoma płucami - wschodnim i zachodnim. Podkreślił, że
nowy europejski humanizm to harmonia Wschodu i Zachodu.

REKLAMA

- Marzenie o nowym europejskim humanizmie ożywione jest twórczym i harmonijnym oddechem tych dwóch płuc oraz wspólną kulturą, która znajduje w chrześcijaństwie swoje najsolidniejsze korzenie - podkreślił papież, witając zgromadzonych na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu przedstawicieli władz państwowych, kościelnych, rektorów wyższych uczelni oraz korpus dyplomatyczny.

17.24 - Prezydent Andrzej Duda w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i Polaków powitał oficjalnie papieża Franciszka, który przybył do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

"Wydarzenie radości, serca, ale przede wszystkim wydarzenie ducha". Źródło: TVP INFO

REKLAMA

17.20 - Rozpoczęła się ceremonia powitania Ojca Świętego na Wawelu.

Oficjalne powitanie papieża Franciszka na Wawelu. Źródło: TVP INFO

17.19 - Franciszka wjeżdżającego na Wzgórze Wawelskie przez bramę Bernardyńską przywitał dźwięk dzwonów zawieszonych na Wieży Srebrnych Dzwonów: Hermana, Zbyszka, Maćka i odlanego dwa lata temu Jana Pawła II. Wyjątkowo wszystkie cztery zabrzmiały razem.

Donośny głos dzwonu Zygmunt, który bije podczas świąt kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach, rozlegnie się nad Krakowem nieco później, gdy papież będzie wchodził do Katedry Wawelskiej na spotkanie z biskupami.

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu najpierw odbędzie się spotkanie z władzami państwowymi: prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, ministrami i korpusem dyplomatycznym. Na oficjalne przywitanie z papieżem na Wawelu zostały zaproszone też prezydia Sejmu i Senatu.

REKLAMA

17.10 - Ojciec Święty przesiadł się już do papamobile

Papież w drodze na Wawel pozdrawiał witających go wiernych. Źródło: TVP INFO

REKLAMA

17.04 - Papież Franciszek odwiedzi kard.  Macharskiego w klinice.

17.00 - Dziennikarze Polskiego Radia na ŚDM.

16.32 - Franciszek przejedzie na krakowski Salwator samochodem. Tam, przy klasztorze Norbertanek przesiądzie się do papamobile.

REKLAMA

Nieoficjalnie wiadomo, że papamobile na wizytę w Polsce wybrał sam papież. Samochód przetransportowano z Armenii, wizytowanej przez Franciszka w czerwcu br.

Pojazd kilka dni temu został przetransportowany do Powidza (woj. wielkopolskie) wojskowym samolotem transportowym przez lotników z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego. Papamobile to perłowy Isuzu D-Max, ważący blisko 3 tony. Ma podwójną kabinę, w otwartej przestrzeni zamontowano m.in. fotel wykonany z białej - włoskiej - skóry i ozdobiony papieskim herbem.

Całość zamyka szklany dach, który ma chronić papieża przed deszczem. Samochód powstał na Filipinach pod koniec 2014 roku.

W papamobile Franciszek wyruszy na Wawel ulicami: Kościuszki, Zwierzyniecką, Straszewskiego i Podzamcze. Na trasie przejazdu czekają tłumy wiernych.

REKLAMA

16.30 - Zakończyło się powitanie papieża na lotnisku. Za chwilę Ojciec Święty przejedzie ulicami Krakowa na Wawel.

Przez okno do papieskiego samochodu. Franciszek uściskał podane mu dziecko. Źródło: TVP INFO

16.18 - Franciszka powitała też premier Beata Szydło oraz członkowie rządu, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i duchowieństwa.

REKLAMA

Delegacje witają papieża na lotnisku w Balicach. Źródło: TVP INFO

Papieża witają tłumy pielgrzymów z flagami - polskimi i papieskimi, którzy, gdy Franciszek wychodził z samolotu, śpiewali pieśń religijną "Bądź pozdrowiony, gościu nasz".

Papieża na płycie lotniska powitały też dzieci - dziewczynka i chłopiec, w tradycyjnych krakowskich strojach, wręczyły Franciszkowi kwiaty.

Hymny Stolicy Apostolskiej i Polski odegrała Orkiestra Wojskowa z Krakowa. Papież powitał żołnierzy "Czołem żołnierze".

REKLAMA

16.08 - Papieża Franciszka powitali na lotnisku w Balicach m.in. prezydent Andrzej Duda i metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Oficjalne powitanie papieża Franciszka na lotnisku w Balicach. Źródło: TVP INFO

16.04 - Rozpoczęło się powitanie Ojca Świętego w Polsce

Franciszek w Polsce. Benvenuto a Cracovia!. Źródło: TVP INFO

REKLAMA

15.58 - Za kilka minut na wojskowej części lotniska rozpocznie się krótka ceremonia powitania papieża. Franciszka oficjalnie powitają prezydent Andrzej Duda z małżonką. Będzie im towarzyszyć Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Po krótkiej uroczystości papież pojedzie do Krakowa.

Na lotnisku w Balicach dla papieża grają zespół Mazowsze oraz działający przy zakonie franciszkanów zespół PDF, czyli Po Drodze z Franciszkiem. Franciszka witają też okoliczni mieszkańcy, którzy przyjechali na lotnisko.

REKLAMA

15.48 - Papież Franciszek jest już w Polsce. Samolot Airbus A321 z papieżem na pokładzie linii Alitalia wylądował na lotnisku w krakowskich Balicach.

15.46 - Papieski samolot podchodzi do lądowania na lotnisku Balice.

15.30 - Prezydent już przybył na podkrakowskie lotnisko w Balicach, gdzie oczekuje na przylot papieża. Andrzejowi Dudzie towarzyszy małżonka. Lądowanie samolotu z papieżem na pokładzie spodziewane jest ok. godziny 16:00. Po powitaniu na lotnisku w Krakowie, papież uda się na Wawel. Tam przewidziane jest spotkanie Franciszka z przedstawicielami władz państwowych, samorządowych, korpusu dyplomatycznego oraz episkopatu.

REKLAMA

15.28 - Wśród przybyłych na krakowskie Błonia przyjechali też pielgrzymi, dla których były prowadzone zbiórki pieniędzy w ramach akcji "Bilet dla brata”.

Celem akcji była pomoc w przyjeździe na spotkanie z papieżem Franciszkiem młodzieży ze Wschodu. Dzięki zbiórce "Bilet dla brata" udało się opłacić pobyt w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży ponad 2600 osób. Stanowi to 61 procent wszystkich osób, które zgłosiły zapotrzebowanie na pomoc w wyjeździe.

15.22 

REKLAMA

14.53 - Dziennikarze czekają już na Papieża. Na lotnisku Balice jest także reporter IAR Wojciech Cegielski.

14.35 - To piętnasta zagraniczna pielgrzymka papieża Franciszka od początku jego pontyfikatu i pierwsza wizyta w Polsce w jego życiu.

REKLAMA

14.27 - Przylot papieża na krakowskie lotnisko Balice zaplanowany jest na ok. 16.00. Po powitaniu na lotnisku w Krakowie, Franciszek uda się na Wawel. Tam przewidziane jest spotkanie z przedstawicielami władz państwowych, samorządowych, korpusu dyplomatycznego oraz episkopatu.

14.15 - Samolot linii lotniczych Alitalia z papieżem Franciszkiem, jego najbliższymi współpracownikami, świtą i ponad 70 dziennikarzami z całego świata, wśród których są wysłannicy polskich mediów, wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino.

REKLAMA

14.00 - Papież jest już na pokładzie samolotu. Zaraz odleci do Krakowa

13.52 -

REKLAMA

13.44 -

13.38 - Blisko 200 wykonawców na 20 scenach - w Krakowie trwa Festiwal Młodych, który towarzyszy Światowym Dniom Młodzieży. Organizatorzy zaplanowali blisko 250 wydarzeń: koncertów, spektakli, pokazów tańca i wystaw, podczas których młodzi z całego świata mają szansę zaprezentować swoje talenty artystyczne.

13.25 - Zagraniczni pielgrzymi zmagają się z językiem polskim. "Dzień dobry, do widzenia, dziękuję" – to najpopularniejsze słowa, których podczas Światowych Dni Młodzieży nauczyli się zagraniczni pielgrzymi. Wszyscy zgodnie przyznają, że najtrudniejsza jest polska wymowa. Niektórzy jednak, tak jak pielgrzymi z Ekwadoru, potrafią zaśpiewać... jeden z hitów disco-polo.

Źr. PAP

REKLAMA

Zagraniczni pielgrzymi chwalili się też znajomością takich słów jak: "cześć", "babcia", "dobranoc", "pięknie", "gorąco". Dziewczyna z Korei Południowej dodała, że nauczyła się też popularnego w slangu młodzieżowym słowa "nara".

13.15 -

13.06 -

Ze szczytu Giewontu przywita Ojca Świętego Franciszka polski polarnik i podróżnik Marek Kamiński. W chwili przelotu papieża nad Tatrami z Rzymu na lotnisko w Balicach, Marek Kamiński rozepnie flagę ŚDM, a u stóp krzyża złoży tablice z Dekalogiem. Marek Kamiński jest ambasadorem Światowych Dni Młodzieży i jak powiedział Radiu Kraków - są one dla niego ważne szczególnie ze względu na osobę Jana Pawła II.

"

Szczyt Giewontu, z którego Marek Kamiński w sposób symboliczny przywita papieża Franciszka, to nawiązanie do wizyty Jana Pawła II, który mówił do zgromadzonych na Mszy św. w Zakopanym, wskazując na krzyż znajdujący się na Giewoncie: "Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów".

REKLAMA

13.05 -

Służby medyczne rozpoczynają dziś wzmożoną pracę związaną z wizytą papieża Franciszka w Częstochowie. Pielgrzymami i uczestnikami spotkania z papieżem na Jasnej Górze opiekować się będą ekipy z Częstochowy oraz 11 innych stacji pogotowia ratunkowego z południowej Polski.

13.03 -

12.57 - Zakończyła się największa katecheza dla Polaków na stadionie Cracovii. Do kilku tysięcy pielgrzymów przemawiał biskup Grzegorz Ryś.

REKLAMA

Posłuchaj

Katechezie przysłuchiwała się Katarzyna Ingram (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty

 

12.55 - Media społecznościowe pokazały, jak duża jest w ludziach potrzeba rozmowy o sprawach duchowych - mówił dominikanin o. Jacek Szymczak podczas debaty „Kościół w internecie: portale, social media”.

Zastępczyni redaktora naczelnego serwisu profeto.pl Ewelina Zamojska podkreślała, że celem serwisu jest głoszenie przede wszystkim ewangelii w sieci.

Z kolei Piotr Żyłka z portalu deon.pl wskazał, że głównym założeniem portalu było jak najszersze dotarcie do użytkowników. Jak podkreślił, choć serwis jest tworzony przez jezuitów, to w większości pracują tam osoby świeckie.

Debatę „Kościół w internecie: portale, social media” zorganizowała w środę w Krakowie Polska Agencja Prasowa.

REKLAMA

12.44 - Papież Franciszek - na kilka godzin przed odlotem do Krakowa - modlił się przy grobie świętego Jana Pawła II w watykańskiej bazylice Świętego Piotra. Papież spędził tam około kwadransa.

Razem z papieżem Franciszkiem przy grobie św. Jana Pawła w kaplicy Świętego Sebastiana modliły się dzieci chore na raka.

12.31 -

12.17 - Smog i hałas - to najbardziej przeszkadza pielgrzymom w Krakowie. Nie narzekają na pogodę ani na tłok w tramwajach i autobusach, miasto bardzo im się podoba, jednak gdy opadają emocje, których w ciągu dnia nie brakuje, zgiełk utrudnia wypoczynek - mówią uczestnicy ŚDM.

Kraków znany jest jako jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce - ta niechlubna opinia dotarła do pielgrzymów i wielu z nich właśnie na smog wskazuje, gdy są pytani o to, co najbardziej przeszkadza im w Krakowie. Na ulicach nie widać jednak ludzi w specjalnych maseczkach, które pozwalają chronić się przed szkodliwymi oparami.

REKLAMA

12.16 - Komunikacja miejska kursuje w Krakowie jak w dzień powszedni w roku szkolnym. Zostały uruchomione specjalne linie korytarzowe, tramwajowe i autobusowe, łączące odległe tereny w mieście, na których pojazdy komunikacji zbiorowej będą kursowały co 3-5 min. Ruch tramwajowy na ul. Franciszkańskiej w kierunku Salwatora i do Cichego Kącika będzie wstrzymany. 


Źr. TVP Info

12.15 -


REKLAMA

12.03 - Jeśli nie zareagujemy miłosierdziem na wszystkie dramaty świata, będziemy karmić swój gniew - mówił biskup krakowski Grzegorz Ryś podczas największej katechezy dla Polaków na Stadionie Cracovii. Duchowny podczas katechezy odnosił się do konkretnej sytuacji - zabójstwa podczas mszy księdza w południowej Francji. Biskup pytał, czy ktokolwiek z zebranych ma wątpliwości, o co woła krew zabitego księdza. - Wszyscy wiemy, że krew tego księdza woła z krwią Chrystusa, woła o miłosierdzie, woła o przebaczenie - podkreślał biskup.


Posłuchaj

Biskup krakowski Grzegorz Ryś podczas katechezy na ŚDM (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

12.02 -


12.01 - Na dwudziestominutowe oficjalne przywitanie z Ojcem Świętym na Wawelu zostały zaproszone prezydia Sejmu i Senatu. Na tę uroczystość zaproszeni zostali też byli prezydenci. Na Wawel ma przyjechać Bronisław Komorowski - powiedział PAP Andrzej Faryna z instytutu imienia byłego prezydenta.

REKLAMA

Do Krakowa nie przyjedzie natomiast Aleksander Kwaśniewski, który powiedział PAP, że uniemożliwiły mu to zobowiązania rodzinne. Były prezydent dodał, że zaproszenia na tę uroczystość dostał zarówno z Kancelarii Prezydenta, jak i z Episkopatu.

Na Wawelu nie będzie również Lecha Wałęsy. Były prezydent napisał na jednym z portali społecznościowych, że zaproszenie z Kancelarii Prezydenta otrzymał w poniedziałek o godz. 18 i nie może zmienić planów, bo w środę będzie w Bydgoszczy.

11.57 -

11.54 - Papież Franciszek poprowadzi jutro w Częstochowie Narodowe Dziękczynienie w 1050. rocznicę Chrztu Polski. - To była osobista decyzja Ojca Świętego, żeby to spotkanie odbyło się właśnie na Jasnej Górze- zaznacza metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo.


Posłuchaj

Abp Wacław Depo o papieskiej mszy w Częstochowie (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

11.50 - Papież Franciszek lubi kuchnię włoską, mocną kawę do śniadania i herbatę yerba. Podczas Światowych Dni Młodzieży potrawy przygotują dla niego siostry z krakowskiej kurii. – Dwie z nich gotowały dla świętego Jana Pawła II – zdradza ks. Robert Nęcek, rzecznik kurii. 


TVN24/x-news

11.49 - Hiszpania, Węgry, Południowa Afryka... na ŚDM do Krakowa przyjechali pielgrzymi z całego świata!  


Źr. TVP Info

REKLAMA

11.45 - Lekcję internetową, która przybliża życie religijne w Auschwitz - przygotowaną w związku z ŚDM oraz piątkową wizytą papieża w byłym niemieckim obozie, udostępniło na swojej witrynie internetowej Muzeum Auschwitz - podało w środę biuro prasowe placówki. Autorem lekcji jest historyk z muzealnego centrum badań Teresa Wontor-Cichy.

11.29 - Około południa w Krakowie zaczną się przygotowania do przejazdu kolumny papieskiej. W związku z tym na cztery godziny zamknięte dla ruchu samochodów osobowych zostaną ulice: Mirowska, Księcia Józefa, Kościuszki, Zwierzyniecka, Franciszkańska i Straszewskiego (ruch komunikacji zbiorowej będzie na nich utrzymywany tak długo, jak to możliwe).

11.19 - Na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu papież spotka się z władzami państwowymi: prezydentem, premier Beatą Szydło, ministrami i korpusem dyplomatycznym. W sali "Pod ptakami" odbędzie się rozmowa Franciszka z prezydentem Andrzejem Dudą. Premier Szydło ma też zaplanowane na Wawelu osobne spotkanie z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.

REKLAMA


Źr. TVP Info

11.14 -

REKLAMA

11.13 - Koleje Śląskie informują o uruchomieniu dodatkowych połączeń kolejowych, którymi pielgrzymi będą mogli dotrzeć na jutrzejsze spotkanie z papieżem w Częstochowie. Pociągi pojadą do Częstochowy różnymi trasami. Część porannych pociągów będzie jechała przez Katowice i Zawiercie, inne pojadą przez Tarnowskie Góry. 

11.12 -


11.05 - Specjalna infolinia o utrudnieniach drogowych rusza dzisiaj w Częstochowie w związku z wizytą papieża w tym mieście. Pod numerem telefonu: +48 34 369 12 01 zarówno mieszkańcy miasta, jak i wszyscy, którzy odwiedzą w czasie trwających Światowych Dni Młodzieży okolice Jasnej Góry, będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o utrudnieniach i zmianach w ruchu na drogach Częstochowy. Infolinia będzie obsługiwana całodobowo przez miejscową Komendę Policji. 

REKLAMA

11.00 - IMGW ostrzega przed burzami i upałami na południu Polski. Według synoptyków, w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży może zacząć padać deszcz około godziny 14, następnie opady mogą przejść w silne burze z gradem.

Posłuchaj

Kamil Walcza Z IMGW o pogodzie na ŚDM (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

10.54 - Światowe Dni Młodzieży obecne są również w zagranicznych mediach. Hiszpańska prasa donosi, że młodzi ze 187 krajów czekają w Krakowie na papieża. Hiszpańscy komentatorzy podkreślają, że rozpoczynające się Światowe Dni Młodzieży będą okazją do refleksji o trwającym Roku Miłosierdzia, ewangelizacji i poszukiwaniu europejskiej tożsamości.  

REKLAMA

10.51 - Czas miłosierdzia jest zawsze. Ci, którzy znają Boga, wybierają miłosierdzie – mówił bp Ryś.

Źr. TVP Info

10.43 - Centrum Powołaniowe jest wielką okazją dla uczestników ŚDM w Krakowie; mogą młodzi ludzie mogą tam wejść i zapoznać się z wieloma charyzmatami życia chrześcijańskiego w świecie - powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp Marek Solarczyk.

REKLAMA

10.30 -

10.27 - W środowy poranek na krakowskim rynku na kilka godzin przed przyjazdem papieża Franciszka pielgrzymów było jak na lekarstwo. Tym razem więcej było krakowian, którzy spieszyli do pracy a także rowerzystów. O trwających w tym mieście Światowych Dniach Młodzieży bardziej przypominały porozwieszane z tej okazji flagi.

Dla kogoś, kto był na krakowskim rynku pełnym pielgrzymów we wtorek wieczorem, opustoszały rynek i niewielka liczba pielgrzymów może być niemałym szokiem. To, co się bowiem działo w tym miejscu kilkanaście godzin wcześniej przypominało chwilami bardziej w karnawał w Rio de Janeiro i południowoamerykańską fiestę – centralne miejsce Krakowa opanowały kolorowe, nieprzebrane tłumy pielgrzymów. Barwne korowody młodych katolików zapełniły też okoliczne ulice. Młodzi katolicy tańczyli i śpiewali, była nawet Macarena.

10.24 - Dźwięki wawelskich dzwonów powitają papieża Franciszka w Krakowie. Zabrzmi również najważniejszy z nich „Zygmunt”. Gdy Franciszek będzie wjeżdżał na Wzgórze Wawelskie uruchomione zostaną cztery dzwony zwieszone na Wieży Srebrnych Dzwonów: Herman, Zbyszko, Maciej oraz odlany dwa lata temu Jan Paweł II. Donośny dźwięk „Zygmunta” będzie można usłyszeć nieco później, gdy papież wejdzie do Katedry na spotkanie z polskimi biskupami.

REKLAMA

10.12 - W Krakowie dziś będą wprowadzane kolejne ograniczenia ruchu i blokady dróg. W mieście obowiązują specjalne cztery strefy. Dwie zamknięte dla pojazdów w okolicach Błoń i Łagiewnik oraz dwie strefy ograniczonego ruchu, do których wjechać można wyłącznie z wydrukowanymi identyfikatorami. Dodatkowo dziś zamykane będą poszczególne ulice.

10.00 - Uczestnicy ŚDM mogą dziś od rana uczestniczyć w przygotowanych dla nich katechezach w 260 różnych miejscach w Krakowie i okolicy, a także wziąć udział w mszy św. i porozmawiać z biskupami. 

Źr. TVP Info

REKLAMA

09.51

09.00 - Zablokowany na kilka godzin dworzec kolejowy w Krakowie i gwałtownie zaciągnięty hamulec ręczny w pociągu wypełnionym pielgrzymami to dwa niebezpieczne zdarzenia, jakie w pierwszej dobie Światowych Dni Młodzieży odnotowała policja.

Tłumy pielgrzymów wracające po mszy na Błoniach zablokowały we wtorek wieczorem dworzec kolejowy w Krakowie. Policja zapewniała bezpieczeństwo, wyprowadzając pielgrzymów na okoliczne place. W wyniku zatorów chwilowo stanęły również tramwaje.

08.15 - Podstawową misją Światowych Dni Młodzieży jest pogłębienie wiary młodych ludzi - mówił w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki.

08.00 - Papież Franciszek rozpoczyna dziś pielgrzymkę do Polski

REKLAMA


PAP/Maciej Zieliński

***

IAR,PAP,KAI,kh,mfm

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej