Światowe Dni Młodzieży. Papież podkreśla rolę małżeństwa
W Krakowie setki tysięcy pielgrzymów zgromadziły się na Błoniach, gdzie z udziałem papieża Franciszka odbyła się oficjalna ceremonia powitania Światowych Dni Młodzieży. Po jej zakończeniu papież pojechał na Franciszkańską i tam przemówił do zebranych, poruszając temat małżeństwa.
2016-07-28, 22:10
Posłuchaj
Przemówienie papieża Franciszka wygłoszone z okna przy Franciszkańskiej 3. (Jedynka)
Dodaj do playlisty
<<<Światowe Dni Młodzieży. Serwis Specjalny>>>
Papież Franciszek przybył w środę do Polski, by z młodymi z całego świata uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Witały go władze państwowe i kościelne oraz tłumy na ulicach. Franciszek mówił m.in. o potrzebie pomocy ludziom uciekającym od wojen i głodu i o konieczności znalezienia rozwiązania konfliktów i wojen, które zmuszają ludzi do opuszczenia swoich domów i ojczyzny. Przekonywał też, że życie musi być chronione od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Jak dodał, do zadań państwa, Kościoła i społeczeństwa należy "towarzyszenie i konkretna pomoc wszystkim, którzy znajdują się w sytuacji poważnej trudności, aby dziecko nigdy nie było postrzegane jako ciężar, lecz jako dar". Papież powiedział, że po raz pierwszy odwiedza Europę Środkowo-Wschodnią i cieszy się, że jest w Polsce, której synem - przypomniał - był "niezapomniany św. Jan Paweł II", inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży.
PLAN DNIA PAPIEŻA FRANCISZKA >>>
REKLAMA
22.00
Dzisiejsze wydarzenia Światowych Dni Młodzieży dobiegły końca. Zapraszamy do przeczytania podsumowania.
21.45
20.50
Choć spotkanie z papieżem się skończyło, ludzie na Błoniach wciąż się bawią. Niedługo po tym, jak Franciszek pobłogosławił pielgrzymów, rozpoczął się koncert. Zabrzmiała "Barka" i hymn Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni". Obok utworów gospel posłuchać można było też hip-hopu. Występujący artyści zachęcali uczestników spotkania, by pozostali na Błoniach.
Grupy młodych ludzi pozdrawiały się wzajemnie. Po spotkaniu w jednym miejscu pielgrzymi utworzyli swoisty korytarz, jego środkiem biegali ludzie i przybijali sobie "piątki".
20.45
REKLAMA
Posłuchaj
Papież zachęca zgromadzonych przed oknem papieskim, aby powtórzyli trzy słowa: proszę, dziękuję, przepraszam (IAR) 0:21
Dodaj do playlisty
20.42
Uczestnicy zakończonego spotkania z papieżem opuszczają Krakowskie Błonia i kierują się do miasta. Około godz. 20.30 organizatorzy zaapelowali, by ci, którzy pozostali, wstrzymali się z opuszczeniem tego miejsca, ponieważ drogi wyjazdowe są pełne.
20.40
Na zakończenie mowy z okna papież pobłogosławił zebranych, po czym poprosił: "I módlcie się za mnie! Naprawdę, módlcie się za mnie! - Dobranoc, dobrego wypoczynku - zakończył Franciszek
20.26
20.22
Stworzenie rodziny nie jest rzeczą łatwą, trzeba mieć odwagę; gratuluję więc nowożeńcom i młodym małżonkom - mówił papież Franciszek z okna papieskiego do wiernych zgromadzonych na ul. Franciszkańskiej w Krakowie.
REKLAMA
Proszę, dziękuję, przepraszam - te słowa pomagają przetrwać małżeństu - dodał.
- Dam wam jedną radę, nigdy nie kończcie dnia bez zawarcia pokoju - powiedział papież. Podkreślał kilkukrotnie, że w małżeństwie należy prosić o pozwolenie, zawsze pytać o zdanie drugiego i nigdy nie narzucać swojej woli. Trzeba także dziękować sobie nawzajem za wspólne życie w małżeństwie, zaufanie, którym obdarzają się małżonkowie. Trzecie kluczowe słowo to "przepraszam" bo każdy popełnia błędy.
20.08
Papież pojawił się w oknie papieskim i przemówił do zgromadzonych
20.01
REKLAMA
19.58
Papież będzie dziś rozmawiał jeszcze z młodymi małżeństwami. W kameralnym spotkaniu wezmą udział między innymi Katarzyna Pytel - Łapa i Kamil Łapa, którzy ślub wzięli podczas poprzednich Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Papież tradycyjnie ma też spotkać się z młodzieżą zgromadzoną pod oknem papieskim na ulicy Franciszkańskiej.
19.46
źródło: TVP Info
19.41
Papież wrócił na Franciszkańską. W trakcie przejazdu pozdrawiał i znakiem krzyża błogosławił zgromadzonych, ci odwdzięczali się machaniem chorągiewkami w barwach swoich krajów, okrzykami w wielu językach i oklaskami.
REKLAMA
19.26
19.20
19.11
Papież: Jezus zawsze jest gotowy, by nas podnosić, kiedy upadamy. Czy to rozumiecie?
19.09
Papież: czy chcecie dla waszego życia tego wyobcowującego "oszołomienia", czy też chcecie poczuć moc, która sprawia, że czujecie się żywi, pełni? Wyobcowujące oszołomienie czy moc łaski? Jest jedna odpowiedź, by być spełnionymi, aby mieć odnowione siły: nie jest to rzecz, nie jest to jakiś przedmiot, ale żywa osoba, która nazywa się Jezus Chrystus
REKLAMA
19.05
19.02
Papież: zastanawiające jest, gdy widzisz młodych, którzy tracą piękne lata życia na uganianiu się za sprzedawcami fałszywych iluzji, "sprzedawcami dymu", którzy okradają was z tego, co w was najlepsze
19.00
Papież: napełnia mnie bólem, gdy spotykam młodych, którzy zdają się być przedwczesnymi emerytami, którzy rzucili ręcznik przed rozpoczęciem walki, którzy się poddali nie rozpocząwszy nawet gry
REKLAMA
18.58
Posłuchaj
Kardynał S. Dziwisz: chcemy być ludźmi pokoju (IAR) 0:30
Dodaj do playlisty
18.57
Papież: serce miłosierne potrafi być schronieniem dla tych, którzy nigdy nie mieli domu lub go stracili, musieli emigrować; serce miłosierne otwiera się, by przyjmować uchodźców oraz imigrantów
18.56
Papież: moje serce się raduje, gdy widzę, jak bardzo jesteście żywiołowi; Kościół, świat na was patrzy i chce się od was uczyć, aby odnowić swoją ufność w miłosierdzie
REKLAMA
18.55
18.52
Papież: w tych dniach Polska przybiera się świątecznie; w tych dniach Polska chce być wiecznie młodym obliczem Miłosierdzia
18.51
Błogosławieni są ci, którzy potrafią przebaczać, którzy potrafią mieć współczujące serce, którzy potrafią dać innym to, co w nich najlepszego - powiedział papież Franciszek w czwartek na krakowskich Błoniach.
- Czy jest jakaś lepsza okazja, by odnowić naszą przyjaźń z Jezusem, niż umocnienie przyjaźni między wami, czy istnieje jakiś lepszy sposób umocnienia naszej przyjaźni z Jezusem, niż dzielenie jej z innymi, czy jest lepszy sposób, by doświadczyć radości Ewangelii, niż chęć "zarażenia" Jego dobrą nowiną w wielu sytuacjach bolesnych i trudnych? - pytał Franciszek.
18.49
Papież: Jan Paweł II towarzyszy nam z nieba, gdy widzimy wielu młodych ludzi z tak różnych narodów, kultur, przybyłych z jednego powodu: aby świętować żywą obecność Jezusa pośród nas
REKLAMA
18.47
Papież: w ojczystej ziemi św. Jana Pawła II chciałbym mu podziękować za to, że wymarzył i dał impuls do tych spotkań
18.46
Przemawia papież Franciszek
18.41
18.36
Czytanie Ewangelii poprzedza krótka animacja "Młodzi także są zaproszeni do świętości", wspominająca młodych świętych oraz wskazująca uczestnikom ŚDM, że także oni mogą pójść tą drogą. Wśród świętych są zarówno osoby świeckie jak i zakonne, przedstawiciele różnych kontynentów, kultur i grup społecznych.
REKLAMA
18.29
![Foto: IAR/Krystian Dobruszyński](http://static.prsa.pl/images/0a8d48a7-589a-433f-9bb5-8e13f81e648a.jpg)
18.22
Kardynał Stanisław Dziwisz w mowie powitalnej stwierdził, że to Ojciec Święty zgromadził pielgrzymów w imię Jezusa Chrystusa. "Wierzymy, że tylko On ma słowa życia wiecznego. Wierzymy, że tylko On może odpowiedzieć na nasze najgłębsze pragnienia i tęsknoty" - powiedział metropolita krakowski.
18.06
Przedstawiciele 187 krajów, uczestniczących w ŚDM, maszerują w procesji z flagami. Wcześniej prezentowano tańce z różnych regionów świata. Pokaz otworzył krakowiak
17.58
17.53
Młodzi z różnych krajów witają papieża. Franciszek otrzymał od nich plecak pielgrzyma.
REKLAMA
W każdym plecaku jest peleryna przeciwdeszczowa, wielofunkcyjna chusta, którą można zawiązać na szyi lub głowie, bransoletka z napisem "Jezu ufam Tobie" ułatwiająca odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz ręcznik z mikrofibry ozdobiony motywami nawiązującymi do Krakowa i Światowych Dni Młodzieży. Plecaki pielgrzyma otrzymali wszyscy zarejestrowani uczestnicy ŚDM
17.47
Mowę powitalną wygłasza kard. Stanisław Dziwisz
17.40
Na Błoniach rozbrzmiewa hymn Światowych Dni Młodzieży
REKLAMA
17.34
Wielokolorowy tłum nadal zmierza wszelkimi możliwymi uliczkami na krakowskie błonia, gdzie niedługo rozpocznie się spotkanie z papieżem Franciszkiem.
17.20
Papież przesiadł się do papamobile i tym pojazdem dalej podróżuje na spotkanie z pielgrzymami. Objeżdża wypełnione wiernymi sektory na Błoniach.
REKLAMA
źródło: TVP Info
17.11
17.07
Papież wyruszył tramwajem na Błonia
REKLAMA
17.01
Prezydent Krakowa uroczyście przekazał papieżowi klucze do miasta
16.56
16.52
Tramwaj przejedzie ulicami: Franciszkańską, Straszewskiego, Piłsudskiego i aleją 3 Maja. Papież wysiądzie przy Parku Jordana. Tam Franciszek przesiądzie się do papamobile, którym objedzie sektory wypełnione przez pielgrzymów. O 17.30 na Błoniach rozpocznie się oficjalna ceremonia powitania Światowych Dni Młodzieży.
16.43
Tramwaj już czeka na papieża
REKLAMA
16.42
16.38
16.23
Zgromadzeni na Franciszkańskiej przez większość czasu spokojnie czekali na papieża; od czasu do czasu grupy młodzieży próbowały go wywołać. Wznoszono okrzyki po angielsku i po hiszpańsku. Najgłośniej brzmiały "Papa Francisco!" połączone z rytmicznymi oklaskami, jakie często można usłyszeć na stadionach. Skandowano również "Vivat papa", oraz "Hey Francisco". Po 15.30 zebrani ożywili się, gdy przed kurię przyjechała ekipa techniczna trakcji tramwajowej, by umożliwić Franciszkowi przejazd tramwajem na Błonia.
16.11
16.06
Pielgrzymi, którzy przyjechali do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, chętnie wchodzą do sklepów i kupują rozmaite pamiątki – koszulki, kubki, różańce, ale sprzedawcy mówią, że hitem są – polskie flagi. W czwartek po południu dosłowniwe oblężony był punkt z pamiątkami religijnymi przy ul. Wiślnej. W pewnym momencie kolejka do kasy wychodziła kilkanaście metrów poza sklep.
REKLAMA
15.48
Posłuchaj
Uczestnicy ŚDM idą na spotkanie z Franciszkiem (IAR) 0:35
Dodaj do playlisty
15.39
15.36
Na krakowskich Błoniach przybywa pielgrzymów
REKLAMA
![Foto: PAP/Jacek Turczyk](http://static.prsa.pl/images/0fe52caf-abfb-4459-8950-e8422781562d.jpg)
15.31
15.30
15.23
Wśród uczestników ŚDM jest licząca 185 osób grupa z Autonomii Palestyńskiej. Jej opiekun, ksiądz Jamie Abu Khelil z łacińskiego patriarchatu Jerozolimy podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że palestyńskim chrześcijanom spotkanie z papieżem daje nadzieję na lepszą przyszłość.
15.11
Pielgrzymi na ulicach Krakowa
REKLAMA
![Foto: IAR/Krystian Dobruszyński](http://static.prsa.pl/images/b43d7c62-aeb5-4365-a482-5d9c37f2add2.jpg)
14.59
14.52
Pielgrzymi z Beninu porwali do zabawy krakowski rynek
źródło: TVN24/x-news
14.46
REKLAMA
14.45
Po wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze bramy sanktuarium zostały w czwartek po południu otwarte dla pielgrzymów. Oni sami mówią, że chcą się pomodlić do Matki Bożej, do której przykładu odwoływał się w swoim kazaniu papież.
14.43
Na krakowskim Rynku cały czas stoi kolejka - grupy pielgrzymów przybyłych na ŚDM czekają na wejście do Kościoła Mariackiego; inni wypisują karteczki z intencjami w ramach akcji "Modlitwa za modlitwę", wielu z nich tańczy i śpiewa.
14.36
14.28
REKLAMA
14.20
14.14
Papież Franciszek przyjechał do Pałacu Biskupiego w Krakowie. Po drodze z lotniska przez okno samochodu pozdrawiał i błogosławił wiernych, licznie zgromadzonych na trasie jego przejazdu. Młodzi ludzie z flagami różnych krajów świata czekali też na papieża pod Pałacem Biskupim przy ulicy Franciszkańskiej 3.
![Foto: PAP/Grzegorz Momot](http://static.prsa.pl/images/461ada3e-d4e9-49ae-a822-bdfea5ac7aab.jpg)
13.56
Około 20 niepełnosprawnych pojedzie z papieżem tramwajem na krakowskie Błonia. O 17.30 rozpocznie się uroczystość oficjalnego rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży. Wśród pasażerów specjalnego tramwaju będzie Andrzej Witas. Przyznał, że był zdziwiony, gdy dowiedział się, że pojedzie tym samym pojazdem, co papież Franciszek.
Posłuchaj
Niepełnosprawni pojadą z papieżem (IAR) 0:14
Dodaj do playlisty
13.50
- Młodzi przyjaciele, serdecznie was witam w imieniu Wojska Polskiego na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie - tymi słowami, wypowiedzianymi przez ks. kpt. Ireneusza Birusia, rozpoczyna się nagranie opublikowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort zapewnia w ten sposób, że nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwa Wojsko Polskie.
REKLAMA
żródło: x-news
13.46
14 ruchomych patroli na quadach, ponad 50 karetek i 138 pieszych patroli medycznych będzie towarzyszyło pielgrzymom w czwartek na Błoniach podczas spotkania z papieżem Franciszkiem – poinformowała rzeczniczka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Joanna Sieradzka. Dla pielgrzymów przygotowano także 8 namiotów szpitalnych i 42 punkty medyczne. Łącznie na ulicach Krakowa i na Błoniach dyżurować będzie ponad 1,2 tys. ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy.
13.32
Śmigłowiec z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował w czwartek ok. godz. 13.30 na lotnisku na krakowskich Balicach. Teraz ojciec święty będzie odpoczywać przed wieczornym oficjalnym otwarciem Światowych Dni Młodzieży i mszą świętą na krakowskich Błoniach. Do Domu Arcybiskupów Krakowskich na Franciszkańskiej 3 papież uda się samochodem.
13.25
Krzyż wykonany z drewna przez wielickich górników znajdzie się przy głównym ołtarzu podczas papieskiej mszy św. w Campus Misericordiae w Brzegach. Po Światowych Dniach Młodzieży ozdobi zabytkowy szyb Regis.
REKLAMA
Krzyż ma wysokość 160 cm, wykonany jest z drewna dębowego. Postać Chrystusa wyrzeźbiono z drewna lipowego. Tłem dla krucyfiksu jest stylizowany fragment kuli ziemskiej, w którą artyści wkomponowali herby papieża Franciszka, kardynała Stanisława Dziwisza, logo Światowych Dni Młodzieży oraz Kopalni Soli "Wieliczka". Krzyż będzie miał solidną podstawę, by mógł stanąć przy ołtarzu.
13.19
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ocenił, że najważniejsze elementy homilii papieża Franciszka podczas mszy św. na Jasnej Górze dotyczyły przykładu jaki daje nam Maryja a także wagi małości i bliskości.Franciszek w homilii wygłoszonej podczas mszy na Jasnej Górze zauważył, że objawienie się Boga zawsze ma miejsce w małości. - Dzisiejsza Ewangelia podejmuje Boży wątek, który delikatnie przenika historię: z pełni czasu przechodzimy do „trzeciego dnia” posługi Jezusa i zapowiedzi godziny zbawienia. Czas się kurczy, a objawienie się Boga zawsze ma miejsce w małości - mówił papież. Jak dodał, w ten sposób dokonuje się "początek znaków dokonanych przez Jezusa" w Kanie Galilejskiej.
Papież zwracał też uwagę na istotną rolę Maryi w życiu Chrystusa i wiernych - podkreślając, że "nie jest ona władczynią i głównym bohaterem, ale matką i służebnicą". Podkreślił także rolę babć i matek w przekazywaniu kolejnym pokoleniom "autentycznej wiary". Gądecki podkreślił na briefingu, że w słowa papieża wsłuchiwały się tłumy wiernych - jak szacował - "pewnie z 600 tys. osób".
13.00
Krzesełka turystyczne, karimaty i śpiwory - to niezbędne elementy wyposażenia pielgrzyma; dzięki nim można przetrwać trudy wielogodzinnego oczekiwania na papieża. Wszystko po to, by zająć jak najlepsze miejsce na spotkanie z Ojcem Świętym.
REKLAMA
12.53
12.53
Po zakończonej Mszy, papież odleciał śmigłowcem do Krakowa.
TVP.INFO
REKLAMA
12.50
12.41
12.36
Prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował papieżowi Franciszkowi za przewodniczenie mszy św. na Jasnej Górze. - Dziękuję Tobie, ukochany Ojcze Święty za to, że jesteś między nami, aby umacniać nas, swych braci, a jednocześnie pomóc nam powrócić do pierwotnej miłości - podkreślił.
- Dzisiejsze eucharystyczne dziękczynienie jest szczególne. Powracamy do źródeł chrzcielnych Polski, do historii zbawienia, która od 1050 lat kształtuje oblicze tej ziemi, do początków chrześcijańskiego powołania każdej i każdego z nas - podkreślił prymas Polski.
REKLAMA
- Z wdzięcznością spoglądamy na ten etap drogi, przez który dziś przechodzimy, prowadzeni przez Miłosiernego Pana. Zawierzając się Jemu całkowicie – my, Lud Boży wspólnie z pasterzami – pragniemy stawiać kolejne kroki, do których On nas zaprasza, wierni Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi" - mówił prymas.
12.32
Światowe Dni Młodzieży są po to, by nakarmić się wspólnotą, radością i Jezusem, i dzielić się Nim z innymi. Mówił o tym biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, który na stadionie Cracovii wygłosił największą katechezę dla Polaków, uczestniczących w ŚDM. Hierarchy słuchało kilka tysięcy młodych.
Posłuchaj
Biskup Edward Dajczak z katechezą na stadionie Cracovii. Relacja Katarzyny Ingram (IAR) 0:50
Dodaj do playlisty
12.24
Na Jasnej Górze zakończyła się msza święta pod przewodnictwem papieża, będąca narodowym dziękczynieniem w 1050. rocznicę Chrztu Polski.
REKLAMA
12.23
Polska rodzina z Ukrainy, która została ewakuowana do Polski w listopadzie ubiegłego roku, znalazła się wśród rodzin niosących dary podczas mszy św. na Jasnej Górze z udziałem papieża Franciszka.
12.18
Drogi dojazdowe i teren w Brzegach, gdzie w sobotę i niedzielę papież spotka się z młodzieżą, są dziś zamknięte, ponieważ trwa sprawdzenie pirotechniczne. Testowane są też rozstawione już instalacje oświetleniowe, nagłośnienie i telebimy w poszczególnych sektorach. Wszystkie sektory są już przygotowane na przyjęcie pielgrzymów; każdy sektor ma swój namiot z zapasem wody, w każdym jest po kilkanaście przenośnych toalet, każdy ma swoje nagłośnienie, oświetlenie i telebim. Zamontowano też stacje bazowe telefonii komórkowej.
12.10
12.05
Zarówno "Wall Street Journal", jak i "New York Times" w relacjach z wizyty papieża Franciszka w Polsce zwracają uwagę na jego słowa, że "świat jest pogrążony w wojnie", lecz "nie jest to wojna religijna". Przywołują też słowa potępiające atak w Normandii. "NYT" zauważa również, że Franciszek "zwrócił się do rządów Europy Środkowej i Wschodniej, aby złagodziły swój opór wobec migrantów szukających schronienia". -Wraz z narastaniem antymuzułmańskich nastrojów po ostatnich, inspirowanych przez Państwo Islamskie, atakach terrorystycznych we Francji i Niemczech, papież podkreślił, że nie mówi w tym kontekście o wojnie religijnej", ponieważ "to inni chcą, żeby była to wojna religijna". Franciszek odniósł się do "wojny interesów, o pieniądze, zasoby i panowanie nad narodami" - dodaje "NYT".
REKLAMA
11.57
11.55
"Świat jest w stanie wojny" - te słowa papieża wypowiedziane na pokładzie samolotu z Rzymu do Krakowa przytacza włoski dziennik "Corriere della Sera". Gazeta cytuje też wyjaśnienie Franciszka, który stwierdził, że nie mówi o wojnie religijnej. - Mówienie o wojnie religijnej oznaczałoby przyjęcie wypaczonej wizji świata, jaką mają islamiści, prowadzenie ich gry - pisze włoski dziennik.
11.35
11.30
REKLAMA
Posłuchaj
- Takich jak święty Jan Paweł II i święta Faustyna. Poprzez te "kanały" swojej miłości Pan sprawił, że owe bezcenne dary dotarły do całego Kościoła i całej ludzkości. Znamienne jest, że obecna rocznica chrztu Waszego narodu zbiega się dokładnie z Jubileuszem Miłosierdzia - powiedział papież (IAR) 0:28
Dodaj do playlisty
11.28
Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności; niech Maryja zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli - mówił Franciszek w homilii podczas mszy św. na Jasnej Górze.
Nawiązując do roli Maryi w cudzie przemienienia przez Chrystusa wody w wino, podczas wesela w Kanie Galilejskiej, papież powiedział, że Matka Boża jest "Matką, która bierze sobie do serca problemy i interweniuje, która potrafi uchwycić trudne chwile oraz dyskretnie, skutecznie i stanowczo się o nie zatroszczyć".
- Nie jest władczynią i głównym bohaterem, ale Matką i służebnicą. Prośmy o łaskę abyśmy przyswoili sobie jej wrażliwość, jej wyobraźnię w służbie potrzebującym, piękno poświęcenia swojego życia dla innych bez szukania pierwszeństwa i dzielenia. Niech Ona, Przyczyna naszej radości, która wznosi pokój pośród obfitości grzech i zawirowań historii, wyprasza nam obfitość Ducha Świętego, abyśmy byli sługami dobrymi i wiernymi - wskazywał Franciszek.
Posłuchaj
Tysiące wiernych modlą się na Jasnej Górze z papieżem Franciszkiem. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:49
Dodaj do playlisty
Dodał, że naród polski "pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności". - Niech Matka, mężna u stóp krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w oczekiwaniu na Ducha Świętego, zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli - podkreślił Franciszek a jego słowa nagrodzono brawami.
REKLAMA
Franciszek podkreślił również, że istotna jest przemiana wewnętrzna każdego z nas. - Na niewiele się zda przejście między dziejami przed i po Chrystusie, jeśli pozostanie jedynie datą w kronikach historii. Oby dokonało się dla wszystkich i każdego z osobna przejście wewnętrzne, Pascha serca ku stylowi Bożemu ucieleśnionemu przez Maryję - działać w małości i w bliskości towarzyszyć, z prostym i otwartym sercem - powiedział papież.
11.22
Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności; niech Maryja zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli - mówił Franciszek w homilii podczas mszy św. na Jasnej Górze.
Nawiązując do roli Maryi w cudzie przemienienia przez Chrystusa wody w wino, podczas wesela w Kanie Galilejskiej, papież powiedział, że Matka Boża jest "Matką, która bierze sobie do serca problemy i interweniuje, która potrafi uchwycić trudne chwile oraz dyskretnie, skutecznie i stanowczo się o nie zatroszczyć".
REKLAMA
- Nie jest władczynią i głównym bohaterem, ale Matką i służebnicą. Prośmy o łaskę abyśmy przyswoili sobie jej wrażliwość, jej wyobraźnię w służbie potrzebującym, piękno poświęcenia swojego życia dla innych bez szukania pierwszeństwa i dzielenia. Niech Ona, Przyczyna naszej radości, która wznosi pokój pośród obfitości grzech i zawirowań historii, wyprasza nam obfitość Ducha Świętego, abyśmy byli sługami dobrymi i wiernymi - wskazywał Franciszek.
Dodał, że naród polski "pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności". - Niech Matka, mężna u stóp krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w oczekiwaniu na Ducha Świętego, zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli - podkreślił Franciszek a jego słowa nagrodzono brawami.
Franciszek podkreślił również, że istotna jest przemiana wewnętrzna każdego z nas. - Na niewiele się zda przejście między dziejami przed i po Chrystusie, jeśli pozostanie jedynie datą w kronikach historii. Oby dokonało się dla wszystkich i każdego z osobna przejście wewnętrzne, Pascha serca ku stylowi Bożemu ucieleśnionemu przez Maryję - działać w małości i w bliskości towarzyszyć, z prostym i otwartym sercem - powiedział papież.
REKLAMA
11.15
11.11
Maryja jako Matka rodziny chce nas strzec razem; z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą uczy nas "unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach" - mówił podczas homilii w sanktuarium na Jasnej Górze papież Franciszek.
Ojciec święty nawiązał też do polskiej historii. Podkreślił, że został ona uformowana przez Ewangelię, Krzyż i wierność Kościołowi. - Była świadkiem pozytywnego wpływu autentycznej wiary, przekazywanej z rodziny do rodziny, z ojca na syna, a zwłaszcza przez matki i babcie, którym trzeba bardzo dziękować. Przede wszystkim mogliście namacalnie dotknąć konkretnej i przezornej czułości Matki wszystkich, której przybyłem tutaj oddać cześć jako pielgrzym, a którą pozdrowiliśmy w psalmie jako „chlubę naszego narodu” - mówił zwracając się do wiernych. Po tych słowach papieża rozległy się długie brawa.
Franciszek dodał, że w Maryi "znajdujemy pełną odpowiedź Panu". - W ten sposób w wątek Boży wplata się w dziejach „wątek maryjny”. Jeżeli istnieje jakakolwiek ludzka chwała, jakaś nasza zasługa w pełni czasu to jest nią Ona: to Ona jest ową przestrzenią zachowaną w wolności od zła, w której Bóg się odzwierciedlił, to Ona jest schodami, które przemierzył Bóg, aby zejść do nas i stać się bliskim i konkretnym: to Ona jest najjaśniejszym znakiem pełni czasu - podkreślił papież.
REKLAMA
Odnosząc się do życia Maryi Franciszek wskazał, że podziwiamy w niej tę małość umiłowaną przez Boga, który "wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej" i "wywyższył pokornych". - Tak bardzo sobie w Niej upodobał, że z Niej zechciał utworzyć swoje ciało, tak że Dziewica stała się Bogarodzicą, jak głosi starożytny hymn, który śpiewacie od wieków. Wam, którzy nieustannie do Niej przychodzicie, podążacie do tej duchowej stolicy kraju, niech nadal wskazuje drogę i pomaga tkać w życiu pokorną i prostą treść Ewangelii - mówił Franciszek nagradzany za te słowa brawami.
- Tutaj, na Jasnej Górze, podobnie jak w Kanie (Galilejskiej), Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia. Teraz, podobnie jak wówczas czyni to z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą, ucząc nas unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach. Jako Matka rodziny chce nas strzec razem - wskazał papież.
11.09
REKLAMA
Posłuchaj
- Pragnienie władzy, wielkości i sławy jest rzeczą tragicznie ludzką i jest wielką pokusą, która stara się wkraść wszędzie. Dawać siebie innym, eliminując dystanse, pozostając w małości i konkretnie wypełniając codzienność - to subtelnie Boskie - powiedział papież (IAR) 0:29
Dodaj do playlisty
11.07
- Jako Kościół jesteśmy powołani, by słuchać, angażować się i stawać się bliskimi, dzieląc radości i trudy ludzi, aby Ewangelia przynosiła większe owoce: przez pozytywne promieniowanie, poprzez przejrzystość życia - mówił na Jasnej Górze papież Franciszek.
- Myśląc o darze tysiąclecia obfitującego wiarą, wspaniale jest przede wszystkim podziękować Bogu, który podążał z waszym narodem biorąc go za rękę jak ojciec bierze za rękę swojego syna, i towarzysząc mu w wielu sytuacjach - wskazywał papież.
- Także jako Kościół jesteśmy powołani, by to zawsze czynić: słuchać, angażować się i stawać się bliskimi, dzieląc radości i trudy ludzi, aby Ewangelia była postrzegana bardziej konsekwentnie i przynosiła większe owoce: przez pozytywne promieniowanie, poprzez przejrzystość życia - podkreślił papież.
REKLAMA
Wskazał, że Bóg jest blisko. - Pan nie chce, żeby się go lękano jak możnego i dalekiego władcy, nie chce przebywać na tronie w niebie czy w podręcznikach historii, ale pragnie schodzić w nasze codzienne wydarzenia, aby iść z nami - mówił do zgromadzonych wiernych.
10.53
- Objawienie się Boga zawsze ma miejsce w małości - powiedział papież Franciszek podczas czwartkowej mszy świętej w sanktuarium na Jasnej Górze. Jak dodał, nie ma wystąpienia Boga, które rozwiązywałoby kwestię polityczną, ale jest prosty cud w Kanie Galilejskiej. - Dzisiejsza Ewangelia podejmuje Boży wątek, który delikatnie przenika historię: z pełni czasu przechodzimy do „trzeciego dnia” posługi Jezusa i zapowiedzi godziny zbawienia. Czas się kurczy, a objawienie się Boga zawsze ma miejsce w małości - mówił papież.
Jak dodał, w ten sposób dokonuje się "początek znaków dokonanych przez Jezusa" w Kanie Galilejskiej. - Nie ma niezwykłego czynu dokonanego przed tłumem, ani też wystąpienia, które rozwiązywałoby palące kwestie polityczne, jak podporządkowanie narodu panowaniu rzymskiemu. Zachodzi natomiast prosty cud w małej wiosce, rozweselający uroczystość weselną całkowicie anonimowej, młodej rodziny - mówił papież.
10.51
REKLAMA
10.50
- Papież Franciszek przypomina o najważniejszych wartościach chrześcijaństwa - mówił PAP wicepremier Piotr Gliński. Podkreślił, że słowa Franciszka o uchodźcach powinny przekładać się na rozwiązanie nie tylko tego problemu, ale też związanego z terroryzmem.
- To wydarzenie jest bardzo ważne. Papież jest głową Kościoła katolickiego, a większość Polaków to członkowie tego Kościoła i dla nas zawsze ta wspólnota katolicka była ważna. Mamy też to wielkie doświadczenie papieża Polaka, które wzmocniło odbieranie wartości związanych z Kościołem - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który przybył do Częstochowy na mszę św. z udziałem Franciszka.
Jak podkreślił wicepremier, pontyfikat Franciszka jest bardzo szczególny. - To pontyfikat podkreślający podstawowe wartości chrześcijaństwa. Tak jak Jan Paweł II tak wiele mówił o miłosierdziu, tak i Franciszek odwołuje się do tych najważniejszych wartości. Przecież chrześcijaństwo to jest miłość, to jest otwarcie na drugiego człowieka - mówił Gliński.
10.42
REKLAMA
10.41
Wszyscy przeżywamy wspaniałe chwile, jakimi są Światowe Dni Młodzieży, zarówno ten pierwszy tydzień w diecezjach, a szczególnie przybycie papieża Franciszka do Krakowa - powiedział w Krakowie w rozmowie z PAP biskup kielecki Jan Piotrowski.
10.40
- Polska powinna pomagać uchodźcom, ale równocześnie musi dbać o bezpieczeństwo - powiedziała Beata Szydło, komentując słowa papieża Franciszka, odnoszące się do kryzysu migracyjnego. - My w tym rozdygotanym świecie, szczególnie w Europie, musimy umieć to wyważyć. Musimy nieść pomoc i chronić obywateli - dodała szefowa rządu.
TVN24/x-news
10.30
Uroczystą liturgię rozpoczyna pieśń "Bogurodzica". We mszy biorą udział prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, ministrowie, parlamentarzyści, biskupi, księża oraz kilkaset tysięcy osób.
REKLAMA
10.27
Na Jasnej Górze rozpoczyna się msza dziękczynna za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce. Odprawia ją papież Franciszek, Ojciec Święty wygłosi też homilię.
REKLAMA
Posłuchaj
Na Jasnej Górze trwa msza dziękczynna za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR) 0:58
Dodaj do playlisty
10.18
Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, który powitał na Jasnej Górze papieża Franciszka podkreślił, że do częstochowskiego sanktuarium sześciokrotnie pielgrzymował św. papież Jan Paweł II, a w 2006 roku także Benedykt XVI. - Dziś papież Franciszek, Piotr naszych czasów, staje w miejscu wielkiego zawierzenia i gromadzi przy Matce Kościoła, Królowej Polski i świata żywy Kościół - mówił o. Chrapkowski.
10.15
Papież Franciszek w drodze na Jasną Górę ucalował niepełnosprawną dziewczynkę.
10.12
Kolejna doba ŚDM upłynęła spokojnie. W Krakowie, Małopolsce i w całym kraju wręcz jest spokojniej niż zwykle - poinformowały służby odpowiedzialne za zabezpieczenie przebiegu imprezy.
REKLAMA
10.10
Papież Franciszek przekazał gospodarzom Jasnej Góry – ojcom paulinom – złotą różę. To trzecie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium. Wcześniej złote róże złożyli tam w darze Jan Paweł II i Benedykt XVI.
TVP.INFO
10.01
Papież Franciszek modli się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.
Posłuchaj
Tłumy wiernych witały papieża, który przed południem przyjechał z Krakowa do sanktuarium maryjnego (IAR) 0:52
Dodaj do playlisty
Obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest jednym z głównych symboli religijności Polaków. Jego kopię papież otrzymał w darze od paulinów.
REKLAMA
09.45
09.41
Papież udaje się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie po powitaniu z generałem zakonu paulinów o. Arnoldem Chrapkowskim będzie się modlił i złoży dar dla sanktuarium.
09.39
To nie papież Franciszek zmienił plany, tylko pogoda uniemożliwiła podróż helikopterem - napisał na Twitterze b. rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Papież udał się z Krakowa do Częstochowy samochodem.
REKLAMA
09.37
Papamobile objeżdża sektory z tłumami wiernych. Wszędzie witać biało-czerwone i papieskie flagi. Wierni śpiewają kościelne pieśni i witają Ojca Świętego radosnymi okrzykami.
09.36
09.35
Pielgrzymi z Bliskiego Wschodu przyjechali do Krakowa na spotkanie z papieżem. W swoich krajach są oni mniejszościami religijnymi, często doświadczającymi restrykcji a nawet przemocy. Udział w krakowskim spotkaniu to dla nich zarówno spotkanie podobnych sobie ludzi z całego świata jak i okazja, by przypomnieć światu o trudnej, bliskowschodniej rzeczywistości. Zapraszamy do wysłuchania relacji dziennikarza Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego.
REKLAMA
Posłuchaj
Pielgrzymi z Bliskiego Wschodu przyjechali na spotkanie z papieżem. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 3:34
Dodaj do playlisty
09.30
Papież Franciszek przyjechał do Częstochowy. Tam na Jasnej Górze odprawi mszę świętą w 1050. rocznicę Chrztu Polski.
TVP.INFO
09.22
Światowe Dni Młodzieży łączą ludzi z całego świata.
REKLAMA
09.10
Papież Franciszek miał przybyć do Częstochowy około 9.00. Jednak jego przybycie może się opóźnić. Franciszek na własną prośbę przyjedzie samochodem, a nie przyleci śmigłowcem
09.00
Posłuchaj
Posłuchaj
Nawet kilkaset tysięcy osób może wziąć udział we mszy świętej z papieżem na Jasnej Górze. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR) 0:57
Dodaj do playlisty
08.52
REKLAMA
"Bogurodzica" rozpocznie uroczystą liturgię pod przewodnictwem papieża Franciszka na Jasnej Górze. Msza św. sprawowana będzie według formularza z uroczystości 26 sierpnia ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Zabrzmi ponad 20 utworów w wykonaniu 120 osób z połączonych chórów oraz Jasnogórskiej Orkiestry Dętej. Będą to tradycyjne pieśni polskie, podkreślające narodowy charakter liturgii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w naszej ojczyźnie - zapowiada o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. - Mamy ten wymiar narodowy i chcemy, żeby ten śpiew wybrzmiał najpiękniej - mówi.
08.41
Autostrada A4 z Krakowa do Katowic ponownie otwarta dla kierowców - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zamknięto ją z powodu przejazdu kolumny papieskiej do Częstochowy. Pierwotnie Ojciec Święty miał udać się na Jasną Górę helikopterem, ale zmienił plany. Obecnie zablokowana jest droga ekspresowa S1 oraz droga krajowa 1 od węzła Brzęczkowice w kierunku Częstochowy.
08.33
08.30
W związku z przejazdem papieża Franciszka do Częstochowy służby zamknęły autostradę A4 z Krakowa w kierunku Katowic. Pierwotnie Ojciec Święty miał udać się na Jasną Górę helikopterem, ale na wyraźne życzenia papieża przejazd odbywa się drogą lądową. Jak poinformował Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji służby są przygotowane na ewentualne zmiany w programie papieskiej wizyty. Już wczoraj wieczorem policja otrzymała informację o konieczności uruchomienia alternatywnych dróg przejazdu. Ciarka zapewnił, że takie scenariusze były przygotowywane już na etapie planowania papieskiej wizyty.
REKLAMA
08.22
Rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki poinformował, że msza święta na Jasnej Górze będzie sprawowana w jęz. łacińskim według formularza z uroczystości 26 sierpnia ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Liturgia słowa i śpiewy wykonywane będą po polsku, a homilia papieża będzie tłumaczona. Czytania oraz wezwania modlitwy wiernych podejmą się przedstawiciele Kościoła – brat zakonny i siostra zakonna, rodzice, młodzież. W procesji z darami ołtarza w naczyniach liturgicznych pójdą rodziny m.in. rodzina polskich repatriantów z Donbasu. Mszę będzie koncelebrować ponad tysiąc kapłanów, w tym ok. 150 biskupów, ok. 300 kapłanów przebywających przy ołtarzu oraz ok. 600 księży na błoniach w sektorze przed ołtarzem. Bezpośrednio przy papieżu koncelebrować będą: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, prymas Polski abp Wojciech Polak i nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Asystę liturgiczną stanowić będą klerycy paulińscy oraz diakoni z częstochowskiego seminarium archidiecezjalnego. W czasie mszy papież pobłogosławi przedmioty kultu Bożego, np. obrazy do kościołów lub kamienie węgielne pod budowę świątyni.
08.18
08.12
REKLAMA
08.08
08.02
Papież Franciszek, który rano w Krakowie odwiedził siostry prezentki, a także kard. Franciszka Macharskiego w Szpitalu Uniwersyteckim, udał się do Częstochowy na mszę św. z okazji 1050-lecia chrztu Polski.
TVP.INFO
Uroczysta msza święta na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski jest głównym punktem pielgrzymki papieża w Częstochowie. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych w tym prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, setki duchownych i kilkaset tys. wiernych.
REKLAMA
Posłuchaj
Kilkaset tysięcy osób ma wziąć udział we mszy świętej z papieżem na Jasnej Górze. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:56
Dodaj do playlisty
08.00
07.55
07.54
Papież Franciszek uda się z Krakowa do Częstochowy samochodem - tę informację potwierdziło Polskie Radio. Wcześniej planowany był przelot śmigłowcem. O 7.00 policja całkowicie zamknęła dla ruchu autostradę A4 na odcinku od Krakowa do Katowic. Zamknięcie ma obowiązywać co najmniej do 9.00
REKLAMA
07.36
Papież Franciszek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Odwiedzi kard. Franciszka Macharskiego. To nieoficjalny i nieplanowany wcześniej punkt wizyty Franciszka. Kard. Franciszek Macharski przebywa w szpitalu od 12 czerwca. Stracił przytomność i upadł przy wychodzeniu z mieszkania na spacer. Kilka dni później przeszedł udany zabieg stabilizacji części potyliczno-szyjnej kręgosłupa. Kardynał początkowo był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej, został z niej wybudzony, ale do tej pory nie odzyskał przytomności.
07.19
Papież rano, w drodze do Częstochowy, spotkał się z siostrami prezentkami – w ich kościele przy ul. św. Jana w Krakowie. Siostry prezentki powitały Franciszka przy wejściu do kościoła pw. śś. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła - prowadzonej przez nie świątyni, znajdującej się nieopodal klasztoru oraz gimnazjum i liceum, także kierowanymi przez siostry.
Jak wyjaśniał w czasie jednej z konferencji prasowych metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, papież wybrał prezentki, bo od lat siostry z tego zgromadzenia prowadzą w Watykanie tzw. prywatny magazyn papieża, wykorzystywany przed podróżami.
- Jest tam przełożona siostra Maria, która powiedziała ojcu świętemu: trzy kroki z Franciszkańskiej jest do prezentek, może by ojciec święty je odwiedził. Ojciec święty mówi: nie ma sprawy - pójdę - relacjonował kardynał.
REKLAMA
07.10
Papież uczy się polskiej wymowy. pic.twitter.com/MZ9XA2QFJC
— Piotr Studnicki (@piotrstudnicki) July 27, 2016
07.05
Tłumy wiernych zmierzają na Jasną Górę w Częstochowie na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wiele osób spędziło pod sanktuarium noc, by zająć jak najlepsze miejsca, rano wiele osób spało jeszcze w parkach na ławkach lub karimatach.
O godz. 5 rano na Jasnej Górze rozpoczęło się ponadczterogodzinne czuwanie. Odtwarzano przemówienia św. Jana Pawła II, wygłaszane w sanktuarium, które zawsze uznawał za miejsce szczególnie bliskie. W oczekiwaniu na papieża Franciszka zaplanowano m.in. Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, Jutrznię ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej, modlitwę różańcową, a także transmisję filmu poświęconego jasnogórskiemu sanktuarium, koncert zespołu Marcina Wyrostka z bp. Antonim Długoszem oraz próbę chórów przed liturgią.
07.03
REKLAMA
07.00
W drodze do Częstochowy papież Franciszek spotka się z prezentkami w ich kościele przy ul. św. Jana (kościół pw. śś. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła). Siostry będą jedynym zgromadzeniem zakonnym, które podczas pobytu w Polsce odwiedzi papież.
TVP.INFO
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz informował wcześniej, że Franciszek wybrał prezentki, bo od lat siostry z tego zgromadzenia prowadzą w Watykanie tzw. prywatny magazyn papieża, wykorzystywany przed podróżami. "Jest tam przełożona siostra Maria, która powiedziała ojcu świętemu: trzy kroki z Franciszkańskiej jest do prezentek, może by Ojciec Święty je odwiedził. Ojciec święty mówi: nie ma sprawy - pójdę" - relacjonował kardynał.
pp/PAP/IAR
REKLAMA
REKLAMA