Rocznica zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki. Uczczono pamięć ofiar
W 71. rocznicę zrzucenia bomby przez USA na Nagasaki, burmistrz tego miasta wezwał wspólnotę międzynarodową, by czerpała ze "wspólnej mądrości", ażeby na świecie nie było broni nuklearnej.
2016-08-09, 07:48
Posłuchaj
71. rocznica zrzucenia bomby na Nagasaki. Relacja Tomasza Sajewicza z Pekinu (IAR)
Dodaj do playlisty
Na doroczne uroczystości do Nagasaki przyjechali przedstawiciele 53 państw oraz Unii Europejskiej i ONZ.
Apel o likwidację broni jądrowej
Przemawiając w Parku Pokoju, burmistrz Nagasaki Tomihisa Taue zaznaczył w Deklaracji Pokoju, że jeśli ludzkość nie chce zniszczyć swej przyszłości, konieczne są nowe ramy, mające na celu powstrzymywanie rozprzestrzeniania broni jądrowej.
- Teraz nadszedł czas, aby zgromadzić jak najwięcej zbiorowej mądrości i zacząć działać - wskazał Taue.
Nawiązując do prac oenzetowskiej grupy roboczej do spraw rozbrojenia nuklearnego, która obraduje w Genewie, burmistrz oświadczył, że stworzenie forum zalecającego środki prawne w celu doprowadzenia do zakazu broni jądrowej, to "ogromny krok naprzód". Zauważył jednocześnie, że wiele potęg nuklearnych nie uczestniczy w debacie, a bez ich udziału dyskusje "zakończą się bez utworzenia planu działań na rzecz likwidacji broni jądrowej".
REKLAMA
6 sierpnia na obchodach w Hiroszimie burmistrz tego miasta Kazumi Matsui wezwał do całkowitego zakazu broni masowej zagłady.
Źródło: RUPTLY/x-news
Bomba atomowa, zrzucona na Nagasaki 9 sierpnia 1945 roku, zabiła bezpośrednio 70-80 tys. ludzi. Zrzucona trzy dni wcześniej na Hiroszimę bomba atomowa uśmierciła 140 tys. ludzi. Trudno ściśle ustalić, ile ofiar śmiertelnych pociągnęły za sobą te ataki; łączną liczbę ofiar szacuje się na 275 tys. Do dziś jednak w Japonii umierają ludzie na skutek choroby popromiennej.
Zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki zmusiło Japonię do podpisania bezwarunkowej kapitulacji.
REKLAMA
PAP/IAR, to
REKLAMA