Z Guantanamo przeniesiono 15 więźniów. Największy transfer za rządów Obamy
15 więźniów osadzonych w bazie wojskowej USA w Zatoce Guantanamo na Kubie przetransferowano do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - poinformowały amerykańskie władze.
2016-08-16, 08:01
Posłuchaj
Wśród zwolnionych z Guantanamo znalazło się 12 Jemeńczyków oraz trzech Afgańczyków. Tym samym liczba osadzonych w amerykańskiej bazie wojskowej spadła do 61.
Większość z przeniesionej "13" była przetrzymywana bez procesu od ponad 10 lat. Sześciu zostało zakwalifikowanych do zwolnienia już w 2009 roku, ale żaden kraj nie chciał ich przyjąć.
W przypadku pozostałych dziewięciu specjalna komisja niedawno orzekła, że dalsze przetrzymywanie ich w Guantanamo nie jest uzasadnione względami bezpieczeństwa.
Jak poinformowała agencja Reutera, jeden ze zwolnionych z Guantanamo Afgańczyków więziony był przez ponad 13 lat. Oskarżano go o ukrywanie oraz przechowywanie min, które miały być użyte przeciwko siłom amerykańskim w Afganistanie.
To największy transfer osadzonych odkąd Barack Obama objął urząd prezydenta w 2009 roku. Drugi pod względem liczebności transfer więźniów z Guantanamo przeprowadzono w styczniu bieżącego roku. Zwolniono wówczas 10 Jemeńczyków.
Pentagon oficjalnie podziękował Zjednoczonym Emiratom Arabskim za "humanitarny gest i wsparcie działań władz USA zmierzających do zamknięcia więzienia w Zatoce Guantanamo na Kubie".
Obama obiecał podczas kampanii wyborczej osiem lat temu, że zamknie owiane złą sławą i krytykowane przez obrońców praw człowieka oraz państwa europejskie więzienie.
Administracja Stanów Zjednoczonych tłumaczyła wielokrotnie, że dotychczas mu się to nie udało, bo Kongres co roku blokuje postawienie więźniów przed sądami federalnymi i ich transfer do USA.
***
Pierwszych więźniów zaczęto sprowadzać do wojskowej bazy USA w Zatoce Guantanamo na Kubie w 2002 roku w odpowiedzi na ataki na Nowy Jork i Waszyngton z 11 września 2001 roku.
REKLAMA
Jak twierdziły ówczesne władze USA, zamknięci zostali tam najgroźniejsi terroryści na świecie - islamscy ekstremiści, talibowie i działacze Al-Kaidy.
Jednak spośród 779 osób, które przewinęły się przez więzienie w Guantanamo, większość wypuszczono jeszcze za prezydentury George'a W. Busha bez postawienia im formalnych zarzutów. Jak dotąd skazano tylko kilku więźniów, w tym kierowcę Osamy bin Ladena.
Stany Zjednoczone od lat prowadzą rozmowy z państwami trzecimi w sprawie przyjęcia przez nie części więźniów z Guantanamo.
W szczytowym okresie w więzieniu znajdowało się ponad 700 osób.
IAR, PAP, kk
REKLAMA