ONZ przyniosło cholerę na Haiti. Zginęło 10 tys. osób

2016-08-18, 20:02

ONZ przyniosło cholerę na Haiti. Zginęło 10 tys. osób
Ludność Haiti padła ofiarą epidemii cholery, która wybuchła na północy kraju w połowie października 2010 roku.Foto: fot. Marek Wałkuski/PR

Organizacja Narodów Zjednoczonych po raz pierwszy przyznała się do współodpowiedzialności za sprowadzenie cholery na Haiti. Choroba ta dotknęła setki tysięcy mieszkańców wyspy.

Posłuchaj

ONZ odpowiedzialna za sprowadzenie cholery na Haiti. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Od dawna podejrzewano, że to Organizacja Narodów Zjednoczonych była źródłem cholery na Haiti. Epidemia rozpoczęła się bowiem niedługo po przybyciu na wyspę nepalskich żołnierzy w ramach misji pokojowej.

Nastąpiło to w 2010 roku po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti. W Nepalu panowała wówczas epidemia cholery. Śmiertelne bakterie prawdopodobnie przedostały się do rzeki z niewłaściwie zabezpieczonych latryn w ONZ-owskim obozie. Stamtąd choroba rozprzestrzeniła się na cały kraj.

Jak pisze New York Times, w raporcie przygotowanym dla ONZ przez amerykańskich naukowców znalazło się stwierdzenie, że epidemii na Haiti nie byłoby, gdyby nie działania tej organizacji.

W oświadczeniu przesłanym nowojorskiemu dziennikowi biuro sekretarza generalnego po raz pierwszy przyznało, że ONZ mogła przyczynić się do rozwoju epidemii. Oświadczenie nie idzie jednak tak daleko jak raport ekspertów.

Grupa ofiar epidemii cholery na Haiti skierowała do sądu w Stanach Zjednoczonych pozew przeciwko ONZ. Prawnicy tej organizacji argumentują, że powinien on zostać odrzucony ze względu na immunitet ONZ.

IAR, to

Polecane

Wróć do strony głównej