Ustawa ograniczy czas pracy lekarza? Proponuje to Rzecznik Praw Pacjenta

Krystyna Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta wystąpiła do ministra zdrowia w sprawie rozważenia prawnego uregulowania maksymalnego czasu pracy lekarzy we wszystkich miejscach ich pracy.

2016-08-23, 12:51

Ustawa ograniczy czas pracy lekarza? Proponuje to Rzecznik Praw Pacjenta
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pexels.com/CC0 License

Posłuchaj

Krystyna Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta tłumaczy, że zmęczenie lekarza spowodowane długim dyżurem ma wpływ na bezpieczeństwo pacjenta, którym się zajmuje (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Krystyna Kozłowska tłumaczy, że powodem zajęcia się tym problemem była sprawa anestezjolog z Białogardu, która zmarła w czasie czwartej doby dyżuru. Rzecznik podkreśliła, że przemęczony personel medyczny może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa chorych.

W opinii Krystyny Kozłowskiej, należałoby rozważyć wprowadzenie takich przepisów, które nakazywałyby informowanie pracodawcy, w ile godzin i w ilu miejscach pracuje lekarz i pielęgniarka. Przypomniała, że to do dyrektora placówki należy taka organizacja pracy, aby personel medyczny miał czas na odpoczynek.

Resort zdrowia ma 30 dni na odpowiedź na pismo Rzecznik Praw Pacjenta.

Jest już przepis regulujący czas pracy, jednak lekarze go omijają

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, czas pracy lekarzy nie może przekraczać 37 godzin i 55 min na tygodniowo. Norma ta nie jest przestrzegana, bo lekarze zakładają jednoosobowe firmy, pracują na kontraktach w różnych zakładach leczniczych.

REKLAMA

Krystyna Kozłowska zwróciła się również do Głównego Inspektora Pracy o informacje dotyczące czasu pracy personelu medycznego udzielającego świadczenia zdrowotne na podstawie innej niż umowa o pracę.

IAR/dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej