Ministerstwo Zdrowia: szczepionka przeciwko pneumokokom jest bezpieczna
Szczepionka przeciwko pneumokokom, którą będą szczepione dzieci w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych, jest skuteczna i bezpieczna - zapewnił resort zdrowia.
2016-08-26, 16:40
Szczepionki, które stosuje się w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych, finansuje minister zdrowia.
Resort zdrowia wyjaśnił, że jeśli na rynku są dostępne różne szczepionki dostarczane przez różnych producentów, minister - organizując przetarg - musi przestrzegać zasad uczciwej konkurencji.
W tym celu określa się kryteria oceny, które dotyczą zarówno jakości szczepionki, jak i ceny.
Na podstawie kryteriów jakościowych więcej punktów otrzymują te szczepionki, które uodparniają na najczęściej występujące odmiany choroby pneumokokowej.
Ministerstwo Zdrowia zaznaczyło, że przetargi są organizowane na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych i muszą być prowadzone w sposób zgodny z prawem.
"Minister nie może np. określić w kryteriach oceny ofert warunków, które spełnia tylko jeden oferent, gdyż spotkałby się z zarzutami o stosowanie nieuczciwej konkurencji.
Gdyby producent drugiej szczepionki nieznacznie obniżył jej cenę, wygrałby przetarg na podstawie kryteriów, które zostały w nim zastosowane" - czytamy w komunikacie MZ.
W ocenie ministerstwa, w przetargu na szczepionki przeciwko pneumokokom wybrano tę ofertę, która miała najlepszą relację jakości do ceny. Resort zwrócił uwagę, że tę samą szczepionkę kupiono już w 2015 roku.
"Dzieci są więc już nią szczepione i nie ma podstaw do obaw dotyczących jej skuteczności" - podkreśliło MZ.
REKLAMA
***
W lutym do konsultacji trafił projekt Ministerstwa Zdrowia, którego celem jest objęcie wszystkich dzieci urodzonych od 1 stycznia 2017 roku szczepieniem przeciwko pneumokokom (Streptococcus pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia płuc).
W Polsce od kilku lat obowiązkiem szczepienia przeciwko pneumokokom objęte są dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży i te z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg.
Ze wskazań medycznych szczepione są też dzieci do 5. roku życia chorujące m.in. na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę.
PAP, kk
REKLAMA