Uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka".

Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku pochowano w niedzielę Danutę Siedzikównę, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk, bohaterów antykomunistycznej konspiracji, zamordowanych w 1946 r. Ceremonia miała charakter pogrzebu państwowego. Mogiły pokryły dziesiątki wieńców.

2016-08-28, 17:40

Uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka".
Uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka" na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Foto: Krystian Dobuszyński / IAR

Posłuchaj

Gdańsk: uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka". Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szczątki bohaterów spoczęły w sąsiadujących ze sobą grobach, usytuowanych nieopodal cmentarnej kwatery nr 14, którą badał zespół pracowników IPN, z nadzieją na zlokalizowanie kilkudziesięciu pochowanych tam w latach 40. i 50. ub. wieku ofiar komunizmu, zabitych w pobliskim areszcie przy ul. Kurkowej. Badania genetyczne szkieletów potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia, że mogą należeć do „Inki” i „Zagończyka”.

Pogrzeb Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza - czytaj więcej >>

W ostatniej drodze Żołnierzom Wyklętym, z gdańskiej Bazyliki Mariackiej na Cmentarz Garnizonowy, oprócz ich rodzin, towarzyszyli m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło.

Pogrzeb poprzedziła msza w bazylice, odprawiona przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

REKLAMA

Zapraszamy do relacji z uroczystości.

18:10

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka"

17:53

Trumny ze szczątkami Danuty Siedzikówny i "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" zostały złożone do grobów. Żołnierze antykomunistycznego podziemia zostali pochowani na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym 70 lat po rozstrzelaniu ich przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Ceremonii pogrzebowej z udziałem tysięcy osób towarzyszyły okrzyki "Cześć i chwała bohaterom!". Bezpośrednio przed złożeniem trumien do grobów przemawial między innymi premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz, wiceprezes IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk oraz przedstawiciele rodzin "Inki" i "Zagończyka". Następnie prezydent Andrzej Duda przekazał rodzinom Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza flagi państwowe.

17:21

Głos zabrał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

REKLAMA


Posłuchaj

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział na pogrzebie Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" w Gdańsku, że marsz, który wyruszył z gdańskiej Bazyliki Mariackiej, będzie symbolicznie szedł przez całą Polskę. Ma przypominać o czynach Polaków, którzy walczyli w szeregach podziemia antykomunistycznego (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

17:16

Głos zabrała premier Beata Szydło.


Posłuchaj

Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku Beata Szydło złożyła im hołd i cześć - jak mówiła - w imieniu rządu wolnej Polski (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Premier mówiła, że "Inka" i "Zagończyk" nauczyli Polaków jak należy żyć, choć dopiero teraz mogli zostać godnie pochowani (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

  

REKLAMA

- Przyjechaliśmy, aby pokłonić się wam i żeby spłacić dług państwa polskiego - mówiła premier Beata Szydło.

17:10

Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku rozpoczął się w niedzielę po południu wspólny pogrzeb Danuty Siedzikówny, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk - bohaterów antykomunistycznej konspiracji zamordowanych w 1946 r.

16:55

REKLAMA

Kondukt żałobny dotarł na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, gdzie zostana pochowani

16:41

Tuż za trumnami "Inki" i "Zagończyka" idą prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

REKLAMA

16:26

Cały czas na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku idzie kondukt z trumnami "Inki" i "Zagończyka". Tam po 70 latach od rozstrzelania przez UB odbędzie się ceremonia pochówku dwojga bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Posłuchaj

W ostatniej drodze bohaterów towarzyszyło im wiele tysięcy gdańszczan i przyjezdnych z całej Polski (IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

15:45

Zakończyły się uroczystości w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Rusza kondukt żałobny ze szczątkami "Inki" i "Zagonczyka" na Cmentarz Garnizonowy.

15:20

REKLAMA


Prezydent na pogrzebie „Inki” i „Zagończyka”: przywracamy godność nie im, bo oni nigdy jej nie utracili, lecz państwu polskiemu. Źródło: TVP INFO

15:14

Prezydent Andrzej duda powiedział w czasie uroczystości pogrzebowych "Inki" i "Zagończyka", że poprzez ten pogrzeb przywracamy godność państwu polskiemu.

REKLAMA

15:07

- Jak to się stało, że trzeba było 27 lat czekać, by Polska mogła pochować swoich bohaterów - pytał w czasie przemówienia Prezydent Andrzej Duda.

15:05

Rozpoczęło się przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

14:15

- Po latach niewiedzy zostały znalezione, podniesione ze czcią i pietyzmem, zidentyfikowane. Wierzymy, że Ich dusze uczestniczą już od 28.08.1946 r. w pełni uczty w królestwie niebieskim. Długo czekałaś "Inko" na ten dzień i długo czekałeś panie pułkowniku "Zagończyku". Długo czekałaś Polsko. Stanowczo za długo! - mówił w czasie homilii abp Sławoj Leszek Głódź


Posłuchaj

Metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź przewodniczył w Gdańsku uroczystościom pogrzebowym Danuty Siedzikóny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". W swojej homilii powiedział, że choć dzieliła ich różnica wieku i doświadczenie życiowe, oboje poszli na służbę ojczyźnie. (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

13:57

REKLAMA

13:34

Posłuchaj

Tysiące osób uczestniczą w mszy pogrzebowej Inki i Zagończyka (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

 

13:30

Prezydent i premier otrzymali pierścienie "Tak trzeba"


Prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło otrzymali pierścienie "Tak trzeba - Inka". Prezydent i szefowa rządu uczestniczą w uroczystościach pogrzebowych bohaterów antykomunistycznego podziemia - Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

REKLAMA

Posłuchaj

Pierścień został ustanowiony z inicjatywy metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia. Na symbolicznej pamiątce znajduje się napis "Tak trzeba" - nawiązujący do ostatniego więziennego grypsu Danuty Siedzikówny i słów "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba" - mówił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. 0:36
+
Dodaj do playlisty

 

13:20

Feliks Selmanowicz "Zagończyk" został mianowany przez ministra obrony narodowej pośmiertnie na stopień podpułkownika.


Posłuchaj

W czasie uroczystości odczytano decyzje o awansach dla "Inki" i "Zagończyka". 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda nadał "Zagończykowi" Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Decyzję odczytano na początku ceremonii w Bazylice Mariackiej. 0:18
+
Dodaj do playlisty

 

13:17

Danuta Siedzikówna "Inka" została mianowana przez prezydenta Andrzeja Dudy pośmiertnie na stopień podporucznika.

13:05

W uroczystościach biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych w tym prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

13:04

Rozpoczęła się msza święta żałobna w intencji Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

REKLAMA

12:53

Trumny ze szczątkami "Inki" i "Zagończyka" zostały wystawione na katafalkach przed ołtarzem i okryte biało-czerwonymi flagami. Ustawiono też na nich portrety dwójki bohaterów antykomunistycznego podziemia. Przed kościołem są tłumy ludzi z flagami oraz zdjęciami Inki i Zagończyka. Na uroczystości przyjechali Polacy z całego kraju.

12:42

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Szef Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie Tomasz Łabuszewski o postawie Danuty Siedzikówny (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

 

12:41

REKLAMA

12:38

REKLAMA

12:34

Posłuchaj

Profesor Krzysztof Szwagrzyk z IPN: ekshumacja ciał Inki i Zagończyka to dopiero początek walki o prawdę (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

12:27

REKLAMA

12:24

12:21 

Krystyna Banaszak, krewna "Zagończyka": Mój ojciec przez wiele lat skrzętnie chował wzruszający pożegnalny list Selmanowicza, który później wręczył jego synowi. Ten list dzisiaj jest dla nas podstawą do analizy, jakim człowiekiem był "Zagończyk" - jaka była jego postawa wobec rodziny i motywacja patriotyczna. W liście wujek pisze do syna miedzy innymi, by kochał Polskę i był posłuszny starszym, a zwłaszcza matce.

REKLAMA

12:12

12:08

REKLAMA

źródło:youtube/IPNtvPL

11:52

Krzysztof Szwagrzyk z IPN: Dziś aż trudno uwierzyć, jak wiele wysiłku komunistyczne władze włożyły w proces ukrywania szczątków ludzkich, traktując je jako własność państwa, partii. Tej tajemnicy strzegli do końca do 1989 roku.

REKLAMA

Profesor Krzysztof Szwagrzyk będzie specjalnym gościem Radiowej Jedynki dzisiaj po 13.00.

11:44

źródło: TVP Info

11:20

REKLAMA

10:52  

REKLAMA

10:38 

10:22 - Kim byli Danuta Siedzikówna i Feliks Selmanowicz?

REKLAMA

10:17 - Premier Beata Szydło o "Ince" i "Zagończyku". Jesteśmy im to winni

REKLAMA

10:10 - Polacy od rana modlą się przy trumnach "Inki" i "Zagończyka"

PAP/IAR fc, mfm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej