Uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka".

2016-08-28, 17:40

Uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka".
Uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka" na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Foto: Krystian Dobuszyński / IAR

Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku pochowano w niedzielę Danutę Siedzikównę, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk, bohaterów antykomunistycznej konspiracji, zamordowanych w 1946 r. Ceremonia miała charakter pogrzebu państwowego. Mogiły pokryły dziesiątki wieńców.

Posłuchaj

Gdańsk: uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka". Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szczątki bohaterów spoczęły w sąsiadujących ze sobą grobach, usytuowanych nieopodal cmentarnej kwatery nr 14, którą badał zespół pracowników IPN, z nadzieją na zlokalizowanie kilkudziesięciu pochowanych tam w latach 40. i 50. ub. wieku ofiar komunizmu, zabitych w pobliskim areszcie przy ul. Kurkowej. Badania genetyczne szkieletów potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia, że mogą należeć do „Inki” i „Zagończyka”.

Pogrzeb Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza - czytaj więcej >>

W ostatniej drodze Żołnierzom Wyklętym, z gdańskiej Bazyliki Mariackiej na Cmentarz Garnizonowy, oprócz ich rodzin, towarzyszyli m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło.

Pogrzeb poprzedziła msza w bazylice, odprawiona przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Zapraszamy do relacji z uroczystości.

18:10

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka"

17:53

Trumny ze szczątkami Danuty Siedzikówny i "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" zostały złożone do grobów. Żołnierze antykomunistycznego podziemia zostali pochowani na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym 70 lat po rozstrzelaniu ich przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Ceremonii pogrzebowej z udziałem tysięcy osób towarzyszyły okrzyki "Cześć i chwała bohaterom!". Bezpośrednio przed złożeniem trumien do grobów przemawial między innymi premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz, wiceprezes IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk oraz przedstawiciele rodzin "Inki" i "Zagończyka". Następnie prezydent Andrzej Duda przekazał rodzinom Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza flagi państwowe.

17:21

Głos zabrał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


Posłuchaj

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział na pogrzebie Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" w Gdańsku, że marsz, który wyruszył z gdańskiej Bazyliki Mariackiej, będzie symbolicznie szedł przez całą Polskę. Ma przypominać o czynach Polaków, którzy walczyli w szeregach podziemia antykomunistycznego (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

17:16

Głos zabrała premier Beata Szydło.


Posłuchaj

Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku Beata Szydło złożyła im hołd i cześć - jak mówiła - w imieniu rządu wolnej Polski (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Premier mówiła, że "Inka" i "Zagończyk" nauczyli Polaków jak należy żyć, choć dopiero teraz mogli zostać godnie pochowani (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

  

- Przyjechaliśmy, aby pokłonić się wam i żeby spłacić dług państwa polskiego - mówiła premier Beata Szydło.

17:10

Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku rozpoczął się w niedzielę po południu wspólny pogrzeb Danuty Siedzikówny, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk - bohaterów antykomunistycznej konspiracji zamordowanych w 1946 r.

16:55

Kondukt żałobny dotarł na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, gdzie zostana pochowani

16:41

Tuż za trumnami "Inki" i "Zagończyka" idą prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

16:26

Cały czas na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku idzie kondukt z trumnami "Inki" i "Zagończyka". Tam po 70 latach od rozstrzelania przez UB odbędzie się ceremonia pochówku dwojga bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Posłuchaj

W ostatniej drodze bohaterów towarzyszyło im wiele tysięcy gdańszczan i przyjezdnych z całej Polski (IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty

 

15:45

Zakończyły się uroczystości w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Rusza kondukt żałobny ze szczątkami "Inki" i "Zagonczyka" na Cmentarz Garnizonowy.

15:20


Prezydent na pogrzebie „Inki” i „Zagończyka”: przywracamy godność nie im, bo oni nigdy jej nie utracili, lecz państwu polskiemu. Źródło: TVP INFO

15:14

Prezydent Andrzej duda powiedział w czasie uroczystości pogrzebowych "Inki" i "Zagończyka", że poprzez ten pogrzeb przywracamy godność państwu polskiemu.

15:07

- Jak to się stało, że trzeba było 27 lat czekać, by Polska mogła pochować swoich bohaterów - pytał w czasie przemówienia Prezydent Andrzej Duda.

15:05

Rozpoczęło się przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

14:15

- Po latach niewiedzy zostały znalezione, podniesione ze czcią i pietyzmem, zidentyfikowane. Wierzymy, że Ich dusze uczestniczą już od 28.08.1946 r. w pełni uczty w królestwie niebieskim. Długo czekałaś "Inko" na ten dzień i długo czekałeś panie pułkowniku "Zagończyku". Długo czekałaś Polsko. Stanowczo za długo! - mówił w czasie homilii abp Sławoj Leszek Głódź


Posłuchaj

Metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź przewodniczył w Gdańsku uroczystościom pogrzebowym Danuty Siedzikóny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". W swojej homilii powiedział, że choć dzieliła ich różnica wieku i doświadczenie życiowe, oboje poszli na służbę ojczyźnie. (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

13:57

13:34

Posłuchaj

Tysiące osób uczestniczą w mszy pogrzebowej Inki i Zagończyka (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

 

13:30

Prezydent i premier otrzymali pierścienie "Tak trzeba"


Prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło otrzymali pierścienie "Tak trzeba - Inka". Prezydent i szefowa rządu uczestniczą w uroczystościach pogrzebowych bohaterów antykomunistycznego podziemia - Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

Posłuchaj

Pierścień został ustanowiony z inicjatywy metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia. Na symbolicznej pamiątce znajduje się napis "Tak trzeba" - nawiązujący do ostatniego więziennego grypsu Danuty Siedzikówny i słów "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba" - mówił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. 0:36
+
Dodaj do playlisty

 

13:20

Feliks Selmanowicz "Zagończyk" został mianowany przez ministra obrony narodowej pośmiertnie na stopień podpułkownika.


Posłuchaj

W czasie uroczystości odczytano decyzje o awansach dla "Inki" i "Zagończyka". 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda nadał "Zagończykowi" Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Decyzję odczytano na początku ceremonii w Bazylice Mariackiej. 0:18
+
Dodaj do playlisty

 

13:17

Danuta Siedzikówna "Inka" została mianowana przez prezydenta Andrzeja Dudy pośmiertnie na stopień podporucznika.

13:05

W uroczystościach biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych w tym prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

13:04

Rozpoczęła się msza święta żałobna w intencji Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

12:53

Trumny ze szczątkami "Inki" i "Zagończyka" zostały wystawione na katafalkach przed ołtarzem i okryte biało-czerwonymi flagami. Ustawiono też na nich portrety dwójki bohaterów antykomunistycznego podziemia. Przed kościołem są tłumy ludzi z flagami oraz zdjęciami Inki i Zagończyka. Na uroczystości przyjechali Polacy z całego kraju.

12:42

Posłuchaj

Posłuchaj

Szef Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie Tomasz Łabuszewski o postawie Danuty Siedzikówny (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

 

12:41

12:38

12:34

Posłuchaj

Profesor Krzysztof Szwagrzyk z IPN: ekshumacja ciał Inki i Zagończyka to dopiero początek walki o prawdę (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

12:27

12:24

12:21 

Krystyna Banaszak, krewna "Zagończyka": Mój ojciec przez wiele lat skrzętnie chował wzruszający pożegnalny list Selmanowicza, który później wręczył jego synowi. Ten list dzisiaj jest dla nas podstawą do analizy, jakim człowiekiem był "Zagończyk" - jaka była jego postawa wobec rodziny i motywacja patriotyczna. W liście wujek pisze do syna miedzy innymi, by kochał Polskę i był posłuszny starszym, a zwłaszcza matce.

12:12

12:08

źródło:youtube/IPNtvPL

11:52

Krzysztof Szwagrzyk z IPN: Dziś aż trudno uwierzyć, jak wiele wysiłku komunistyczne władze włożyły w proces ukrywania szczątków ludzkich, traktując je jako własność państwa, partii. Tej tajemnicy strzegli do końca do 1989 roku.

Profesor Krzysztof Szwagrzyk będzie specjalnym gościem Radiowej Jedynki dzisiaj po 13.00.

11:44

źródło: TVP Info

11:20

10:52  

10:38 

10:22 - Kim byli Danuta Siedzikówna i Feliks Selmanowicz?

10:17 - Premier Beata Szydło o "Ince" i "Zagończyku". Jesteśmy im to winni

10:10 - Polacy od rana modlą się przy trumnach "Inki" i "Zagończyka"

PAP/IAR fc, mfm

Polecane

Wróć do strony głównej