Prezydent: zryw Solidarności dał nadzieję milionom, to nasz wielki historyczny sukces
Po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej opór wobec reżimu przyniósł konkretne zwycięstwo – podpisanie porozumień sierpniowych – podkreślił prezydent Andrzej Duda w przesłaniu na obchody rocznicy porozumień sierpniowych w Szczecinie.
2016-08-30, 13:30
Posłuchaj
Fragment listu prezydenta: brama Stoczni Szczecińskiej to symbol walki o godność (IAR)
Dodaj do playlisty
Powiązany Artykuł
![gdansk stocznia lenina 1200 free.jpg](http://static.prsa.pl/images/0d6c4976-06c7-4294-892d-8cd84304247e.jpg)
SIERPIEŃ'80
Zryw solidarnościowy zapoczątkowany na Wybrzeżu to historyczny moment, w którym społeczeństwo z determinacją stanęło naprzeciw totalitarnej władzy. Milionom Polaków dał nadzieję na odzyskanie godności i podmiotowości – podkreślił prezydent w liście, który odczytała przed bramą Stoczni Szczecińskiej szefowa kancelarii prezydenckiej, Małgorzata Sadurska.
Andrzej Duda przypomniał, że porozumienia sierpniowe otworzyły drogę do historycznych przemian. - Z tego co się stało możemy być dumni, to nasz wspaniały historyczny sukces – mówił prezydent. Dodał, że pamięć o tych wydarzeniach trzeba pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom.
Z kolei prezydent Szczecina Piotr Krzystek mówił o zasługach szczecinian dla Solidarności. - Trudno uwierzyć, że bez telewizji, prasy, telefonów i Internetu udało się skupić wszystkich ludzi dobrej woli wokół jednego celu – budowy jednego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, który legalnie będzie mógł walczyć o szacunek dla godności człowieka i prawo każdego do wyrażania myśli i poglądów – stwierdził.
- Determinacja nie wzięła się znikąd w 1980 roku. Źródeł należy szukać w wydarzeniach Grudnia 1970 i śmierci niewinnych mieszkańców miasta, których nazwiska zapewne tylko w części znamy – mówił Piotr Krzystek.
REKLAMA
Dodał, że choć podpisane porozumienia tylko w niewielkiej części zostały przez władzę zrealizowane, to przywróciły ludziom wiarę, "że można, że system komunistyczny nie jest wieczny, że solidarność w znaczeniu nie tylko instytucjonalnym, ale przede wszystkim ludzkim, to ogromna siła, która potrafi stawić opór zbrodniczemu reżimowi".
Prezydent Szczecina przypomniał, że wolność, szacunek do drugiego człowieka i możliwość wyrażania własnych poglądów nie są wartościami danymi nam raz na zawsze.
Porozumienie szczecińskie
30 sierpnia 1980 roku komunistyczne władze reprezentowane przez wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego podpisały porozumienie ze strajkującymi w Stoczni Szczecińskiej, na czele których stał Marian Jurczyk.
Było to jedno z porozumień kończących falę strajków w sierpniu 1980 roku. 31 sierpnia podpisano porozumienie w Gdańsku, a 3 września w Jastrzębiu-Zdroju.
REKLAMA
Władze zgodziły się między innymi na rejestrację NSZZ Solidarność, uwolnienie więźniów politycznych, postawienie pomnika ofiar grudnia 1970 roku i przeprowadzenie reform gospodarczych.
PolskieRadio.pl/IAR/agkm
p>Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się w środę w Gdańsku, organizowane przez NSZZ "Solidarność”, główne obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Zaplanowano m.in. spotkanie w sali BHP Stoczni Gdańskiej oraz mszę w Bazylice św. Brygidy.
REKLAMA