1500 niezwykłych imprez w dwa kolejne weekendy. Europejskie Dni Dziedzictwa: nie przeocz takich okazji

2016-09-08, 15:33

1500 niezwykłych imprez w dwa kolejne weekendy. Europejskie Dni Dziedzictwa: nie przeocz takich okazji
Dostępny dla zwiedzających będzie m.in. zamek w Niemodlinie. Foto: http://edd.nid.pl/

Półtora tysiąca wydarzeń związanych z naszym dziedzictwem narodowym w 500 miejscowościach w całej Polsce - pojutrze, 10 września, rozpoczynają się 24. Europejskie Dni Dziedzictwa. Imprezy będą mieć miejsce w ten i w następny weekend.

Posłuchaj

Ewelina Warnel, ogólnopolski koordynator wydarzenia: będzie można zobaczyć miejsca zazwyczaj niedostępne (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podczas dwóch kolejnych wrześniowych weekendów - 10-11 września i 17-18 września - organizatorzy zaplanowali wydarzenia specjalne, zwiedzanie, imprezy plenerowe, koncerty i wystawy.

Wszystkie będą nawiązywać do hasła tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa: "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki”.

Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, profesor Małgorzata Rozbicka, tłumaczy, że tak sformułowane motto ma zwrócić uwagę na obiekty, w których duchowość, historia i sztuka wzajemnie się przenikają.

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można zobaczyć miejsca i zabytki na co dzień niedostępne dla zwiedzających, często w nietypowy sposób - będzie na przykład nocne zwiedzanie kościołów w Prudniku czy oglądanie Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu od kulis.


Zamek w Prudniku. Tam odbędzie się inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie opolskim Zamek w Prudniku. Fot. edd.nid.pl

Uroczysta inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w sobotę (10.09 o godzinie 10.00) w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy na Podkarpaciu i potrwa dwa dni. W programie są m.in.: inscenizacja zaślubin pogańskich, postrzyżyn czy zdobycia grodu Wały Królewskie.

Wstęp wolny, informatory na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Na wszystkie wydarzenia Europejskich Dni Dziedzictwa wstęp jest bezpłatny. Głównym celem wydarzenia jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz wspólnych korzeni kultury europejskiej.

Więcej informacji o wydarzeniach w poszczególnych regionach na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, www.edd.nid.pl. Jest tam wyszukiwarka wydarzeń, według kategorii, daty, regionu, miejscowości. Dostępne są również informatory w formacie pdf dla niektórych województw.


Różnorodne wydarzenia

Ogólnopolska koordynatorka EDD Ewelina Warnel zaznaczyła, że wydarzenia zaplanowane w całym kraju w ramach imprezy są bardzo różnorodne. - To zarówno typowe zwiedzanie zabytków, jak i wystawy, prelekcje, gry plenerowe, spacery czy pokazy dawnego rzemiosła. Wydarzenia odbywają się i w dużych miastach i w małych miejscowościach, ponieważ Europejskie Dni Dziedzictwa to jest ten czas, kiedy także mniejsze ośrodki mogą się promować, pokazywać swoje zabytki i zachęcać do aktywnego zwiedzania - powiedziała.

Tegorocznym hasłem jest "Duch i materia". Dlatego chcemy pokazywać wydarzenia i obiekty, które są dziełami wielkich artystów, wizjonerów, z których dorobku korzystamy, ale nie mamy świadomości jaka jest ich historia czy pierwotne przeznaczenie. I to jest ten czas kiedy możemy to odkrywać i poznawać. Przewidziano więc zwiedzanie świątyń, kościołów, cmentarzy czy muzeów poświęconych aspektom sakralnym np. Muzeum Ikon w Supraślu. Kościół może też być pokazany w zupełnie inny sposób np. poprzez zwiedzanie go nocą z przewodnikiem - mówiła Warnel.

Zwiedzający będą także mogli zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne np. zaplecze teatru czy studia telewizyjnego, także znajdujące się w zabytkowych miejscach. - Europejskie Dni Dziedzictwa nie tylko w Polsce, ale i w Europie przyciągają dużo ludzi i dają wiele możliwości do zwiedzania, dlatego organizatorzy starają się by to było jak najbardziej atrakcyjnie i udostępniają swoje perełki - podsumowała koordynatorka.

Inicjatywa Rady Europy i UE

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 r.

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 r. w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem zainspirowało to w 1991 r. Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

PAP/IAR/agkm

PLAKAT EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA


Polecane

Wróć do strony głównej