Chińczycy wybudowali gigantyczny radioteleskop. Ma pół kilometra średnicy
Największy na świecie radioteleskop do badań kosmosu jest już gotowy do testów. Jego budowę ukończono w Chinach w prowincji Guizhou na południowym zachodzie kraju. Prace trwały pięć lat, a koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 180 milionów dolarów.
2016-09-18, 10:01
Posłuchaj
Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Dodaj do playlisty
Żródło: youtube
Radioteleskop FAST to gigantyczna okrągła, wklęsła czasza, o kształcie olbrzymiego talerza satelitarnego. Ma pięćset metrów średnicy i powierzchnię taką jak
trzydzieści boisk futbolowych. Jego nazwa to skrót od "Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope", czyli tłumacząc: teleskop sferyczny o aperturze wielkości 500 metrów. Radioteleskop składa się z 4450 trójkątnych i 150 prostokątnych paneli wykonanych z aluminium.
Chińscy inżynierowie właśnie zamontowali kluczowe urządzenie do odbierania sygnałów radiowych. Członek projektu Yue Youling mówi, że prowadzone tej pory testy były tylko wybiórcze. – Teraz możemy eksperymentować z wszystkimi włączonymi systemami i odbierać dane naukowe – dodaje budowniczy.
FAST ma odbierać sygnały z odległych starych gwiazd, tak zwanych pulsarów. By wokół teleskopu panowała cisza radiowa trzeba było przesiedlić ponad
REKLAMA
dziewięć tysięcy ludzi. Sygnały z kosmosu radioteleskop zacznie odbierać we wrześniu, ale pierwsze dwa lub trzy lata poświęcone będą głównie kalibracji i wstępnym badaniom. Z czasem FAST zagłębi się w przestrzeni kosmicznej i zacznie poszukiwać życia pozaziemskiego.
IAR/businessinsider/dad
REKLAMA