Wojna w Strefie Gazy. Hamas zgodził się na uwolnienie 10 izraelskich zakładników
Palestyńska organizacja Hamas ogłosiła w środę wieczorem, że w ramach niebezpośrednich negocjacji z Izraelem zgodziła się uwolnić 10 zakładników, by doprowadzić do rozejmu w Strefie Gazy.
2025-07-10, 07:16
Strefa Gazy. W toku negocjacji z Izraelem Hamas zgodził się wypuścić 10 zakładników
Hamas oświadczył, że w negocjacjach pozostaje szereg kwestii spornych, w tym dotyczących dostaw pomocy humanitarnej, wycofania izraelskich wojsk ze Strefy Gazy oraz "prawdziwych gwarancji trwałego zawieszenia broni". Rozmowy określił jako trudne.
Portal Times of Israel podał we wtorek, że po spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Białym Domu negocjacje dotyczące rozejmu w Strefie Gazy są bliskie przełomu. Jeden z izraelskich urzędników przekazał serwisowi, że uzgodniono 80-90 proc. umowy, ale zaznaczył, że ostatni etap rozmów może potrwać "więcej niż kilka dni".
W ostatnich dniach pojawiają się doniesienia o silnych naciskach Trumpa na zawarcie porozumienia o zawieszeniu broni. Od niedzieli w katarskiej Dosze trwa nowa runda negocjacji między Hamasem a Izraelem. W rozmowach pośredniczą USA, Katar i Egipt. Kluczową sporną kwestią w rokowaniach pozostaje to, czy rozejm będzie tymczasowy, jak chce Izrael, czy stały, czego żąda Hamas.
Jak informowała izraelska armia, w rękach palestyńskich terrorystów pozostaje 50 porwanych, z których co najmniej 28 uznano za zmarłych. Zakładnicy są najmocniejsza kartą przetargową w rękach Hamasu.
Wojna w Strefie Gazy. Kryzys humanitarny
Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r., gdy podczas ataku palestyńskiego Hamasu na południe Izraela zginęło ok. 1200 osób. Kilkudziesięciu porwanych jest wciąż więzionych. Według danych kontrolowanej przez Hamas administracji w izraelskim odwecie zginęło ponad 57,2 tys. Palestyńczyków. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny.
Źródło: PAP/mg