Projekt wspólnej audycji. Rusza współpraca mediów Grupy Wyszehradzkiej
Wspólna audycja radiowa krajów Grupy Wyszehradzkiej mogłaby powstać już pod koniec roku - uważa prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, inicjatorka projektu. W poniedziałek w siedzibie Polskiego Radia na ten temat i o innych wspólnych projektach mediów publicznych Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiali przedstawiciele polskiej i węgierskiej radiofonii.
2016-09-19, 18:12
Posłuchaj
Barbara Stanisławczyk tłumaczyła po spotkaniu, że wspólna audycja mogłaby być czymś w rodzaju audycji Euranet - tyle że byłaby poświęcona krajom Grupy Wyszehradzkiej. Euranet to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce Wspólnoty.
- Euranet też jest realizowany w każdym kraju przez dziennikarzy rodzimych anten. Chcielibyśmy, żeby to były programy ciekawe i z pożytkiem dla społeczeństwa, żebyśmy się coraz lepiej wzajemnie poznawali - powiedziała Barbara Stanisławczyk. Prezes Polskiego Radia dodała, że zaletą pomysłu jest także łatwa realizacja i niskie koszty.
Projekt wspólnej audycji radiowej popiera dyrektor generalny węgierskiego radia i telewizji publicznej MTVA Miklós Vaszily. Po spotkaniu w Warszawie podkreślał, że jest za wspólnym przedsięwzięciem, które pozwoliłby słuchaczom dowiedzieć się więcej o każdym z krajów Grupy Wyszehradzkiej. - Naprawdę bylibyśmy bardzo szczęśliwi, mogąc zaprezentować Polakom, co ciekawego dzieje się na Węgrzech - powiedział Miklós Vaszily.
REKLAMA
Prezesi polskiej i węgierskiej publicznej radiofonii mówili też o innych wspólnych planach, w tym o współpracy muzycznej pomiędzy naszymi krajami. Radiofonie państw Grupy Wyszehradzkiej myślą o wspólnych koncertach czy festiwalu muzyki młodzieżowej. - Chcemy promować siebie wzajemnie i chcemy pokazać, że Grupa Wyszehradzka ma dużo do zaoferowania - podsumowała Barbara Stanisławczyk.
W najbliższym czasie Polskie Radio weźmie także udział w spotkaniu Grupy Europy Środkowo-Wschodniej Europejskiej Unii Nadawców w Pradze, które odbędzie się 30 września oraz w kolejnym spotkaniu cyklicznym Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie 7 października.
IAR/aj
REKLAMA