"Nigdy dotąd w historii nie dokonano morderstw na taką skalę". Prezydent Andrzej Duda o agresji hitlerowskiej

- Bilans ofiar i strat, jakich doznała Polska w wyniku niemieckiej agresji i okrucieństw okupanta, jest przerażający; jesteśmy zobowiązani, aby o tym wszystkim pamiętać - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników konferencji „Agresja niemiecka na Polskę we wrześniu 1939 r.”.

2016-09-21, 16:14

"Nigdy dotąd w historii nie dokonano morderstw na taką skalę". Prezydent Andrzej Duda o agresji hitlerowskiej
Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnego przemówienia na 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Zwracając się w liście do uczestników wydarzenia prezydent Andrzej Duda przypomniał, że wskutek niemieckiej agresji w 1939 r. Polska straciła ponad 6 mln obywateli  - 22 proc. ówczesnego społeczeństwa; zniszczone zostało też blisko 40 proc. majątku narodowego, a podobny odsetek dotyczył zrabowanych przez hitlerowskie Niemcy dóbr kultury.

Powiązany Artykuł

wiesenthal-pap-663.jpg
Szymon Wiesenthal - łowca nazistów

Morderstwa na niespotykaną skalę

"Nigdy dotąd w historii nie dokonano na taką skalę morderstw na jeńcach wojennych i ludności cywilnej, masowych eksterminacji w obozach, pokazowych egzekucji, wysiedleń, wywózek do pracy przymusowej, antypolskich prześladowań. (…) W obróconych w gruzy miastach - spośród których najbardziej wstrząsający los spotkał Warszawę - i w spalonych wsiach przez długi czas po wojnie życie odradzało się z wielkim trudem. Nie ma tak naprawdę w Polsce domu ani rodziny, które nie zostały ugodzone tragediami z lat 1939-1945" - zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że jedną z bolesnych kart polskiej historii tego okresu stanowią dramatyczne doświadczenia Górnego Śląska.

Katowicki "czarny poniedziałek"

"Zachowujemy w pamięci takie wydarzenia, jak stanowcze odpowiedzi na niemieckie prowokacje pod Łagiewnikami czy Maciejkowicami, jak zaciekłe zmagania na tych terenach we wrześniu 1939 r. w bitwie pszczyńskiej, obronie Cieszyna czy batalii pod Węgierską Górką. Masowe niemieckie zbrodnie miały tu miejsce już 4 września, podczas czarnego poniedziałku w Katowicach" - wymieniał Andrzej Duda. 

Pogrom inteligencji

Zaznaczył, że terror wymierzony przeciwko polskim elitom znalazł swój wyraz w akcji specjalnej "Intelligenzaktion Schlesien", której ofiarami stało się wielu intelektualistów, działaczy plebiscytowych, dziennikarzy, polityków, urzędników i duchownych, a ze szczególną zapamiętałością prześladowani byli powstańcy śląscy. Wskazał, że również po włączeniu polskiego terytorium do Rzeszy w ramach rejencji katowickiej wobec mieszkańców tych ziem stosowano represje, przesiedlenia i germanizacyjne wynarodowienie.

"Jesteśmy zobowiązani, aby o tym wszystkim pamiętać. Pragniemy w ten sposób przede wszystkim oddać cześć ofiarom hitlerowskiego terroru. Zachować przesłanie, jakie przekazali nam polscy patrioci, mężnie stawiający opór i ufający nawet w najczarniejszych czasach, że jeszcze Polska nie zginęła. To niezbywalna część naszej tożsamości. Pamiętać o bolesnej przeszłości musimy również po to, aby już nigdy się ona nie powtórzyła" - podkreślił prezydent.

PAP/dcz

Polecane

Wróć do strony głównej