Beata Szydło: naczelnym celem rządu jest ochrona majątku narodowego

Szefowa rządu wystąpiła w Sejmie przed głosowaniem nad wnioskiem opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, który przewiduje odstąpienie od zasady zatrudniania osób na kierownicze stanowiska w drodze konkursu.

2016-09-22, 13:50

Beata Szydło: naczelnym celem rządu jest ochrona majątku narodowego
Premier Beata Szydło przemawia w drugim dniu posiedzenia Sejmu. Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

Beata Szydło przypominała, że wielu obecnych posłów opozycji przez ostatnie 8 lat odpowiadało za zarządzanie majątkiem skarbu państwa/IAR
+
Dodaj do playlisty

Projekt zmierza też do przyznania AMW nowych kompetencji, w tym prawa do sprzedaży za granicę sprzętu wojskowego i wyrobów podwójnego zastosowania. Przewiduje ponadto zmiany w kompetencjach rady nadzorczej Agencji.

Szydło zaznaczyła w swoim wystąpieniu, że naczelnym celem rządu jest "ochrona majątku narodowego", a posłowie obecnej opozycji - jak podkreśliła - przez 8 lat "brali odpowiedzialność za sprawy państwa" i za zarządzanie majątkiem Skarbu Państwa.


Powiązany Artykuł

cba.jpg
Kontrola CBA w spółkach skarbowych

- Grupy interesów i afery, które się przez te 8 lat przetoczyły się przez Polską są niebotyczne. My przyszliśmy po to, żeby te sprawy uporządkować, ale przede wszystkim przyszliśmy po to, by uchronić majątek Skarbu Państwa przed tym, co wy chcieliście zrobić - sprzedać wszystko - podkreśliła premier.

- Likwidować stocznie, likwidować kopalnie, prywatyzować szpitale, PKP Energetyka, nawet kolejkę na Kasprowy Wierch postanowiliście sprywatyzować - kontynuowała szefowa rządu. - A wszystko to robili ci wyłaniani przez was w transparentnych konkursach menadżerowie - dodała.

REKLAMA

Opozycja krytykuje rząd za sposób obsadzania spółek Skarbu Państwa. Gorąca dyskusja wybuchła w Sejmie podczas głosowania nad odrzuceniem rządowego projektu ustawy o zmianach w Agencji Mienia Wojskowego Poseł Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej przekonywała, że nowe prawo ma służyć tylko wymianie kadr w tej instytucji.

Paweł Suski z PO, która wniosła o odrzucenie projektu, powiedział, że jego klub "nie miał innego wyjścia, jak tylko złożyć wniosek, który może uratować wysoka izbę przed kompletną kompromitacją".

- Ten projekt znosi przejrzyste procedury konkursowe przy wyłanianiu osób zarządzających wielomiliardowym majątkiem” – podkreślił. Zwrócił się do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Jest wyjście z tej sytuacji, które może uratować twarz Prawa i Sprawiedliwości. Panie prezesie, "Gorącym żelazem wypalimy tych, którzy myślą tylko o sobie" - to pańskie słowa, adresowane do koleżanek i kolegów. Ja rozumiem, że Antoni Macierewicz postawił pana w bardzo trudnej sytuacji, ale można wycofać ten projekt – zaapelował.

Posłom odpowiedział nie szef MON a premier Beata Szydło.

REKLAMA

Ostatecznie, Sejm nie zgodził się na odrzucenie noweli ustawy o AMW. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji. Za dalszymi pracami nad rządowym projektem głosowało się 236 posłów, odrzucenia chciało 197, pięciu wstrzymało się od głosu.

PAP/IAR/iz


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej