Zbiór wspomnień założycieli KOR. Premiera książki "Harcerską Drogą do Niepodległości"
W Warszawie odbyła się uroczysta promocja książki "Harcerską drogą do niepodległości. Od "Czarnej Jedynki" do Komitetu Obrony Robotników". Publikacja to dzieło Justyny Błażejowskiej.
2016-09-23, 13:15
CZYTAJ DALEJ
Powiązany Artykuł
Sejm uczcił 40. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników. KOR "piękną kartą historii"
Autorka opisuję książkę, jako zbiór wspomnień założycieli KOR i jego późniejszych działaczy. - Z jednej strony jest to zbiór wspomnień, a z drugiej jest to książka, która zawiera obszerny aparat naukowy. To około 900 przypisów, w których wyjaśniam pewne rzeczy, czasami prostuję - powiedziała IAR Justyna Błażejowska.
W publikacji zawarto wspomnienia między innymi Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego. Obaj działali w latach 70-tych w harcerstwie. Obaj po wydarzeniach w czerwcu 1976 roku postanowili organizować pomoc dla prześladowanych robotników.
Antoni Macierewicz wspomina, że przy tworzeniu Komitetu Obrony Robotników czuł przede wszystkim radość. "Czułem normalną, młodzieńczą radość, że możemy wreszcie działać. Przyszedł wreszcie moment na działanie, a nie tylko gadanie. Mogliśmy przejść do tworzenia nowej rzeczywistości” - wspominał minister obrony narodowej.
REKLAMA
Z kolei Piotr Naimski uważa, że środowisko harcerskie skupione wokół "Czarnej Jedynki", działającej w stołecznym liceum Reytana, angażowało się w prace przy KOR, bo tak zostało wychowane. Wierzyliśmy wtedy - jak mówił w rozmowie z IAR Piotr Naimski - że robimy coś, co pozwoli złamać ówczesny system. "Uważaliśmy, że cokolwiek co możemy zrobić, jeśli będzie niezależne od tamtego ustroju, będzie ten ustrój obalał” - powiedział Piotr Naimski.
Obecny na premierze książki prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński podkreślił, że ogromną zasługą KOR i ludzi, którzy tworzyli tę organizację, były szerzone wartości. Zdaniem lidera PiS są one aktualne również i dziś. "W życiu publicznym i społecznym uczciwość i odwaga to wartości zupełnie podstawowe. Odrzucanie ich to odrzucanie dobrego porządku społecznego.” - powiedział były premier.
pap
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, pytany przez IAR o walory historyczne książki powiedział, że to wyjątkowa publikacja, bo pokazuje historię KOR przez pryzmat młodego pokolenia. "II Wojnę Światową i Powstanie Warszawskie najlepiej opowiadać młodym przez dzieje Szarych Szeregów. To są przecież rówieśnicy młodego pokolenia. Potrafili stać po dobrej stronie.” - powiedział Jarosław Szarek.
REKLAMA
Komitet Obrony Robotników powstał po strajkach w Ursusie i Radomiu w 1976 roku. Organizacja zawiązała się we wrześniu i działała przez rok, do września 1977. Potem przekształcono ją w Komitet Samoobrony Społecznej "KOR".
Komitet Obrony Robotników niósł pomoc represjonowanym robotnikom w wyniku wydarzeń Czerwca'76, przede wszystkim w Radomiu i Ursusie, a także w Płocku. Działacze KOR zbierali pieniądze dla rodzin robotników, koordynowali pomoc prawną i medyczną dla prześladowanych przez władze PRL osób.
pp/IAR
REKLAMA