CBOS: prezydenturę Andrzeja Dudy pozytywnie ocenia ponad połowa badanych
Prezydenturę Andrzeja Dudy pozytywnie ocenia 53 proc. ankietowanych, negatywnie - 37 proc. - wynika z wrześniowego sondażu CBOS.
2016-09-27, 12:57
W porównaniu do poprzedniego sondażu, z sierpnia, o 1 pkt proc. mniej jest osób wystawiających prezydentowi Andrzejowi Dudzie pozytywną ocenę. O 3 pkt proc. zwiększyła się grupa negatywnie go oceniająca. Opinii na temat obecnej prezydentury nie przedstawiło 10 proc. badanych - o 2 punkty proc. mniej niż w sierpniu.
CBOS podaje, że pozytywnym ocenom działalności prezydenta sprzyjają: niższe wykształcenie respondentów, przywiązanie do praktyk religijnych i poglądy prawicowe. Ponadto częściej niż pozostali zadowolenie z Andrzeja Dudy deklarują też uczniowie i studenci, pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych oraz badani o najniższych dochodach na osobę w gospodarstwie domowym.
Negatywne opinie częściej niż inni wystawiają prezydentowi pracujący na własny rachunek, kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem oraz badani identyfikujący się z polityczną lewicą.
Działalność prezydenta jest pozytywnie oceniana przez niemal cały elektorat Prawa i Sprawiedliwości (94 proc.) oraz prawie trzy czwarte elektoratu ruchu Kukiz'15 (72 proc.; wzrost o 11 pkt proc. w stosunku do sierpnia)".
Natomiast wśród "potencjalnych wyborców Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej dominują negatywne oceny prezydenta, które w stosunku do poprzedniego miesiąca nasiliły się. W elektoracie PO odsetek niezadowolonych wzrósł o 5 pkt proc. (do 61 proc.), a w elektoracie Nowoczesnej - o 9 pkt proc. (do 87 proc.).
Spośród osób niezdecydowanych, czy wziąć udział w wyborach, 66 proc. pozytywnie oceniło działalność prezydenta, negatywną opinię wystawiło mu 25 proc. 9 proc. w tej grupie nie wyraziło zdania.
Z kolei wśród osób niezamierzających głosować, 39 proc. dobrze oceniło Andrzeja Dudę, a 42 proc. negatywnie. 20 proc. w tej grupie nie przedstawiło opinii.
A jak Polacy oceniają pracę parlamentu?
CBOS sprawdził też, jak Polacy oceniają pracę parlamentu. Z sondażu wynika, że we wrześniu funkcjonowanie Sejmu pozytywnie oceniło 27 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc. w stosunku do sondażu z sierpnia), a negatywnie - 57 proc. respondentów (bez zmian). Zdania o pracy Sejmu nie wyraziło 16 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.).
W przypadku Senatu, grupa pozytywnie oceniających pracę tej izby parlamentu zmniejszyła się we wrześniu o 1 pkt proc. (do 26 proc.), a negatywnie oceniających było 46 proc. (bez zmian). Opinii o pracy Senatu nie wyraziło 28 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.).
CBOS podaje, że częściej niż pozostali pozytywnie o Sejmie wypowiadają się uczniowie i studenci, osoby praktykujące religijnie kilka razy w tygodniu oraz identyfikujący się z prawicą. Negatywne opinie o Sejmie częściej podzielają pracujący na własny rachunek, rzadko lub wcale niepraktykujący oraz badani o poglądach lewicowych.
Pozytywne oceny działalności Sejmu dominują w elektoracie PiS, zaś wśród potencjalnych wyborców ruchu Kukiz'15, PO i Nowoczesnej w różnym stopniu przeważają oceny negatywne.
CBOS zwraca przy tym uwagę, że w stosunku do sierpnia wzrósł udział pozytywnych ocen Sejmu wśród wyborców ruchu Kukiz'15 (o 6 pkt proc.) i jednocześnie spadł w tej grupie odsetek ocen negatywnych (o 11 pkt proc.) na rzecz odpowiedzi "trudno powiedzieć".
W grupie osób niezdecydowanych, czy wziąć udział w wyborach, oraz wśród niezamierzających głosować, ponad połowa źle ocenia Sejm.
Respondencie CBOS poproszeni zostali o ocenę także działalności władz samorządowych w swojej gminie czy mieście.
73 proc. wystawiło im pozytywną ocenę (o 1 pkt proc. więcej niż w sierpniu). Negatywną opinię wyraziło 21 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.).
Największe zadowolenie - podaje CBOS - deklarują osoby mieszkające na wsi (74 proc.), a najwięcej niezadowolonych jest wśród mieszkańców miast do 20 tys. (25 proc.).
***
CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo w dniach 8-15 września na liczącej 981 dorosłych mieszkańcach Polski.
PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA