"Państwo Podziemne było fenomenem, jego twórcy wyrośli na micie powstania"

Polskie Państwo Podziemne było sposobem na zachowanie ciągłości polskiej państwowości i ocalenie tożsamości narodu – oświadczył prezydent. Prezes IPN przypomniał, iż budowały go osoby, które wyrosły na micie powstania styczniowego, które przegrało, ale potem zwyciężyło, bo poniosło dalej ideę walki o wolność.

2016-09-27, 21:35

"Państwo Podziemne było fenomenem, jego twórcy wyrośli na micie powstania"
Obchody 77. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie. Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

Obchody rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

pp1a.jpg
HISTORIA PAŃSTWA PODZIEMNEGO

We wtorek w Warszawie i w innych miejscach w Polsce uczczono 77. rocznicę powstania organizacji.

”To wychowankowie II RP stworzyli Państwo Podziemne”

Wychowankowie II RP, w skrajnie trudnych warunkach okupacji, stworzyli struktury państwa obejmujące swym zasięgiem terytorium przedwojennej Polski - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie.

W odczytanym przez szefa BBN Pawła Solocha liście prezydent podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali okupowanej Europy. "Funkcjonowanie tajnych struktur państwowych podlegających legalnym władzom na uchodźstwie, wreszcie powołanie podziemnej Armii Krajowej, było sposobem na zachowanie ciągłości polskiej państwowości i ocalenie tożsamości narodu" - napisał Duda.

Jak podkreślił prezydent, obok reprezentacji politycznej skupiającej główne partie i stronnictwa przedwojenne Polski, działał rozbudowany aparat konspiracyjnej administracji - Delegatura Rządu na Kraj. W ramach Polskiego Państwa Podziemnego istniało sądownictwo, tajne szkolnictwo średnie i wyższe, policja, poczta i media.

REKLAMA

"Ten aparat państwowy tworzyli ludzie, którzy będąc wychowankami II RP, przynieśli do organizacji Polskiego Państwa Podziemnego etos służby ojczyźnie i narodowi. To oni w skrajnie trudnych warunkach okupacji niemieckiej i sowieckiej, mimo ciągłego zagrożenia śmiercią, stworzyli struktury państwa obejmujące swym zasięgiem terytorium przedwojennej Polski" - napisał Duda.

(WIDEO TVN24/x-news)

"Państwo jest wartością”

O wyjątkowości Polskiego Państwa Podziemnego mówił również marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Jak podkreślał, emigracyjny rząd II RP miał w kraju tajne struktury administracji, sądownictwa, prokuratury i szkolnictwa. Marszałek Sejmu mianem "niezwykłego wojska" określił Armię Krajową.

REKLAMA

- Polska w ten sposób po raz kolejny potwierdziła jaką wartością i jakie znaczenie, i jaką koniecznością jest istnienie państwa polskiego - suwerennego i niezależnego od wszelkich wpływów obcych - dla życia narodu i dla przyszłości - powiedział Marek Kuchciński. Jak dodawał, działalność tajnego państwa to przykład zaczerpnięty już z powstania styczniowego i kontynuowany przed odzyskaniem niepodległości w 1918 roku.  - Dzisiaj możemy powiedzieć, że dla nas Polaków państwo jest wartością podobnie jak wolność i niepodległość - mówił marszałek Sejmu, dodając, że Polskie Państwo Podziemne jawi się jako "najpiękniejsza perła w koronie 1050-letnich dziejów polskiej państwowości"

Podziękowania dla żołnierzy Armii Krajowej

List do uczestników uroczystości skierowała także premier Beata Szydło. Szefowa rządu w liście odczytanym przez zastępcę szefa KPRM Pawła Szrota przypomniała, że Służba Zwycięstwu Polski, a później Związek Walki Zbrojnej i wreszcie Armia Krajowa okazała się największą tajną formacją w okupowanej Europie. "Szanowni Kombatanci, jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek oraz zobowiązanie, że Wasze czyny i dokonania zostaną zapisane w zbiorowej pamięci naszego narodu" - napisała premier.

Wiceszef MON Wojciech Fałkowski podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne pokazywało "rzeczywiście istniejące i funkcjonujące państwo". "To, co możemy w tej chwili zrobić, to sięgnąć po Polskie Państwo Podziemne jako przykład trwania siłą woli i siłą sprawczą państwa polskiego wbrew wszelkim zagrożeniom i wszelkim siłom, które się sprzysięgły przeciwko niemu" - powiedział Wojciech Fałkowski.

"Potem inspirowali się nim walczący z komunizmem"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że za przykładem Polskiego Państwa Podziemnego poszli ci, którzy w późniejszych latach walczyli z komunizmem.

REKLAMA

Ten fenomen państwa podziemnego, jedyny w Europie, stał się siłą determinującą postawy wielu Polaków w okresie powojennym, którzy się nie pogodzili z sowieckim zniewoleniem i dzisiaj w dniu Polskiego Państwa Podziemnego składamy im wszystkim hołd - powiedziała prezydent Warszawy.

W Państwie Podziemnym współpracowali polityczni oponenci

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK major Leszek Żukowski zaznaczał, że na uwagę w ramach Polskiego Państwa Podziemnego zasługuje współpraca przedwojennej opozycji i sanacji. Jak dodał, to działanie jest dowodem skutecznego myślenia Polaków będących w potrzebie.

- Doświadczenia państwa podziemnego i walki polskich żołnierzy na wielu frontach - za naszą i waszą wolność - upoważniają weteranów do ostrzegania rodaków młodszego pokolenia przed zagrożeniami pozostania w izolacji. W jedności narodu siła, a w przyjaźni z silniejszym – spokój  - powiedział major Leszek Żukowski.

REKLAMA

Salwa honorowa

Uroczystości z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz kombatanckich i harcerskich pocztów sztandarowych zakończył apel pamięci, trzykrotna salwa honorowa oraz złożenie przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej wieńców przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich i społecznych.

Wyrośli na pamięci powstania styczniowego

Prezes IPN dr Jarosław Szarek mówił o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego w 77. rocznicę powstania podziemnych struktur podczas wykładu na Zamku Królewskim w Warszawie.

Deklarował, że IPN zrobi wszystko, by pomóc w przekazywaniu pamięci o Polskim Państwie Podziemnym. Szef Instytutu podkreślił, że konspiratorzy w czasie okupacji byli inspirowani działalnością tajnych struktur z czasu powstania styczniowego. - Byli wychowankami II Rzeczypospolitej, która powstała na micie powstania styczniowego. Powstania, które przegrało, ale tak naprawdę zwyciężyło, bo powstała ta legenda walki o wolność - mówił prezes IPN.

Jak mówił dr Jarosław Szarek, wyjątkowość podziemnej konspiracji brała się nie tylko z działań o charakterze zbrojnym. Wysiłek cywilny, administracyjny gdzieś nam ucieka i dziś jest doskonały dzień, by to przypomnieć - tłumaczył prezes IPN, wskazując między innymi na fakt, iż Polskie Państwo Podziemne zbudowało system łączności, zarówno w okupowanym kraju, jak i z władzami emigracyjnymi.

REKLAMA

Wykładu prezesa IPN na Zamku Królewskim wysłuchali uczniowie, nauczyciele, historycy i weterani - uczestnicy konspiracji okresu II wojny światowej.

***

11 września 1998 roku Sejm ustanowił 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

27 września 1939 roku generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów wojska Służbę Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza wojskowa organizacja konspiracyjna mająca kontynuować walkę z okupantem sowieckim i niemieckim.

REKLAMA

Bezpośrednim kontynuatorem Służby Zwycięstwu Polski - pierwszej organizacji podziemia - stał się 13 listopada 1939 roku Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), z którego w 1942 roku utworzono Armię Krajową.

Polskie Państwo Podziemne to unikatowa w skali światowej organizacja, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie ograny państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Działało ono w latach 1939-45 kierowane z wolnych krajów sojuszniczych przez w pełni legalne władze naczelne: prezydenta, rząd i naczelnego wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Polskie Państwo Podziemne wypełniało wszystkie obowiązujące go funkcje: władczą, organizatorską, wojskową i opiekuńczą.  

PAP/IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej