more_horiz
Wiadomości

Rusza 15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 18:15
Koncert Soyoung Yoon rozpoczyna w sobotę w Poznaniu 15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Konkurs potrwa do 23 października, weźmie w nim udział 41 muzyków z całego świata, w tym dziesięcioro Polaków.
Henryk Wieniawski
Henryk WieniawskiFoto: Fritz Luckhardt /Wikimedia/Domena publiczna

Południowokoreańska artystka była triumfatorką poprzedniej edycji tego prestiżowego wydarzenia w 2011 roku. Podczas koncertu inauguracyjnego w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza solistce towarzyszyć będzie The Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, honorowego przewodniczącego konkursu.

Soyoung Yoon powiedziała w sobotę na konferencji prasowej w Poznaniu, że wygrana w konkursie całkowicie zmieniła jej życie; cieszy się też z ponownej wizyty w stolicy Wielkopolski.

- Mam miłe i sympatyczne wspomnienia z mojego ostatniego pobytu w Poznaniu, choć nie był to czas łatwy; były to cztery bardzo trudne etapy, wyczerpujące nerwowo. Kiedy przyjechałam po raz kolejny do Poznania, wszystko to stanęło mi w pamięci; to dla mnie bardzo emocjonalny moment” – powiedziała.

Artystka przyznała, że bardzo cieszy się z ponownego występu z Krzysztofem Pendereckim, z którym cztery lata temu koncertowała w Katowicach.

Przewodniczący jury, rosyjski skrzypek i dyrygent Maxim Vengerov podkreślił podczas konferencji, że organizowane w Poznaniu przedsięwzięcie to "bardzo istotny, ważny, przez wielu uznawany za najważniejszy konkurs wiolinistyczny na świecie”.

- Konkursy muzyczne stanowią największą i najwspanialszą platformę, która pozwala wyłonić największe indywidualności muzyczne młodego pokolenia. Tylko w warunkach konkursowych jesteśmy w stanie porównywać muzyków, ich walory techniczne i stylistyczne, sposób w jaki docierają do publiczności - dodał.

W sobotę po południu wylosowana została kolejność przesłuchań uczestników konkursu. Te rozpoczną się w niedzielę.

Do przesłuchań preselekcyjnych zgłosiło się ponad 250 młodych skrzypaczek i skrzypków, reprezentujących 40 krajów. Prowadzący osobiście przesłuchania Maxim Vengerov wybrał blisko 50 muzyków. Kilkoro zagranicznych skrzypków ostatecznie zrezygnowało z udziału w rywalizacji.

W konkursie udział biorą młodzi muzycy m.in. z Ukrainy, Kanady, Kazachstanu, Korei, Francji, Rosji, Nowej Zelandii, Japonii, USA i Izraela. Polskę reprezentować będą: Maciej Burdzy, Weronika Dziadek, Celina Kotz, Robert Łaguniak, Anna Malesza, Amelia Maszońska, Jan Mazur, Anna Orlik, Maja Syrnicka i Maria Włoszczowska. Łączna pula nagród wynosi 100 tys. euro.

Dwa pierwsze etapy konkursu (9-12 oraz 13-15 października) wypełnią wirtuozowskie kompozycje na skrzypce solo oraz na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu (wśród nich utwory patrona konkursu); w trzecim etapie (16-18 października) młodzi artyści zagrają przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, w czwartym - finałowym - odbywającym się w dniach 20-22 października, wybrane przez uczestników koncerty skrzypcowe (w tym obowiązkowo jeden z koncertów Wieniawskiego) zabrzmią z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Galę i Koncert Laureatów zaplanowano na 23 października; dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Tegoroczny konkurs transmitowany będzie na antenach TVP Kultura, Programu II Polskiego Radia i w radiu internetowym Merkury Klasyka. Cały konkurs będzie transmitowany także w internecie pod adresem www.wieniawski-competition.com. Użytkownicy smartfonów mogą śledzić informacje o przebiegu wydarzenia dzięki aplikacji mobilnej "Wieniawski".

15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. (PAP)

pp/PAP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem