Kraków: uroczystości pogrzebowe wybitnego reżysera filmowego i teatralnego Andrzeja Wajdy

Współtwórca polskiej szkoły filmowej i autor takich obrazów, jak: "Ziemia Obiecana", "Człowiek z żelaza" i "Katyń", zmarł 9 października w Warszawie. Miał 90 lat.

2016-10-19, 13:58

Kraków: uroczystości pogrzebowe wybitnego reżysera filmowego i teatralnego Andrzeja Wajdy

Posłuchaj

Dziś pogrzeb Andrzeja Wajdy. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Urna z prochami reżysera od godziny 13.30 jest wystawiona w kościele oo. Dominikanów. Mszy żałobnej przewodniczyć ma biskup Grzegorz Ryś.


Urna z prochami zmarłego wystawiona w krakowskim kościele oo. dominikanów Urna z prochami zmarłego wystawiona w krakowskim kościele oo. dominikanów, Fot. PAP/Jacek Turczyk

Andrzej Wajda zostanie pochowany o godzinie 16:30 na Cmentarzu Salwatorskim, w mogile obok grobu rodzinnego, w który spoczywa m.in. jego matka.

W pogrzebie weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

REKLAMA

Ceremonia pogrzebowa ma być uroczystością wyłącznie religijną, na cmentarzu nie są przewidziane żadne oficjalne przemówienia.


Źr. TVP Info

REKLAMA

Laureat Oscara za całokształt twórczości

Andrzej Wajda został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości. Był kawalerem Orderu Orła Białego. Popularność przyniosły mu filmy o tematyce wojennej - "Kanał" oraz "Popiół i diament".


Powiązany Artykuł

wajda 1200.jpg
Podróż śladami planów filmowych Andrzeja Wajdy

Jego ekranizacje dzieł literackich, takich jak: "Popioły", "Brzezina", "Wesele", czy "Pan Tadeusz" weszły do historii polskiego kina. Wajda łączył w swej twórczości tematykę narodową, polityczną, społeczną i moralną, między innymi w obrazach: "Bez znieczulenia", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza". Przedostatni film reżysera, to "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Oprócz honorowego Oscara i Złotej Palmy za "Człowieka z żelaza", Andrzej Wajda był zdobywcą weneckiego Złotego Lwa i berlińskiego Złotego Niedźwiedzia. W dorobku miał także francuskiego Cezara i Europejską Nagrodę Filmową „Felix”.

Za film "Kanał" otrzymał Srebrną Palmę, za "Wesele" Srebrną Muszlę w San Sebastian, a "Danton" dostał francuskiego Cezara.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

wajdaaas 1200 pap.jpg
Warszawa pożegnała Andrzeja Wajdę

"Powidoki" kandydatem do Oscara

Jego ostatni film "Powidoki”, którego premierę zapowiedziano na styczeń 2017 roku, został polskim kandydatem do Oscara. Kilka dzieł Andrzeja Wajdy miało już nominacje do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, między innymi "Ziemia obiecana", "Człowiek z żelaza" i "Katyń".


youtube.com


Działalność teatralna reżysera obejmowała wystawianie sztuk w teatrach gdańskich, warszawskich, krakowskich oraz za granicą. Zrealizował kilka głośnych spektakli, wśród nich "Biesy" Fiodora Dostojewskiego.

Andrzej Wajda chciał być pochowany w Krakowie - w mieście, w którym tuż po II wojnie rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych i z którym przez lata był związany. Jako reżyser realizował spektakle w Starym Teatrze i kręcił w Krakowie filmy. Ufundował Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Najważniejsze filmowe trofea, m.in. honorowego Oskara, Złotą Palmę z Cannes, berlińskiego Złotego Niedźwiedzia, weneckiego Złotego Lwa reżyser przekazał do zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius.

REKLAMA

IAR,PAP,kh


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej