Fiasko rozmów w sprawie CETA. Szef Komisji Europejskiej zapowiada dalsze negocjacje

- Potrzebujemy tej umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą (CETA). To najlepsza umowa jaką kiedykolwiek wynegocjowaliśmy - powiedział szef KE Jean-Claude Juncker.

2016-10-21, 07:48

Fiasko rozmów w sprawie CETA. Szef Komisji Europejskiej zapowiada dalsze negocjacje

Posłuchaj

Drugi dzień unijnego szczytu o CETA. Relacja Tomasza Majki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Jeśli nie będziemy w stanie tego porozumienia wprowadzić w życie, to nie widzę szans na podobne umowy z innymi naszymi partnerami handlowymi na świecie. Dlatego mam nadzieję, że uda się przekonać wszystkie strony do porozumienia - podkreślił Jean-Claude Juncker.

Powiązany Artykuł

6_CETA_KOW.jpg
CETA

W czwartek Walonia podtrzymała swój sprzeciw wobec umowy z Kanadą. Z tego powodu bez porozumienia zakończyło się nadzwyczajne spotkanie ambasadorów państw Unii Europejskiej w sprawie CETA.

Komisja Europejska zaproponowała m.in. deklarację, która ma być dołączona do umowy, a w której są zapisy gwarantujące wysokie unijne standardy środowiskowe i żywnościowe po wejściu w życie porozumienia. Dla Walonii ta propozycja jest jednak niewystarczająca.

Rząd federalny Belgii potrzebuje zgody regionów i wspólnot językowych kraju, by podpisać umowę między UE a Kanadą. Sprzeciw liczącej nieco ponad 3 mln mieszkańców francuskojęzycznej Walonii grozi fiaskiem CETA.

REKLAMA

W piątek ma zebrać się parlament tego regionu i nie jest wykluczone, że w tym dniu po południu ponownie spotkają się ambasadorowie państw unijnych. CETA ma być tematem piątkowych obrad szczytu Unii Europejskiej.

Jeżeli przed końcem obrad przywódców udałoby się znaleźć wyjście z impasu, to mogliby oni dać zielone światło do podpisania przez Wspólnotę umowy z Kanadą 27 października.

***

Wynegocjowane w 2014 roku Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą.

Tymczasowe stosowanie umowy, na które mają się zgodzić państwa Wspólnoty, ma dotyczyć relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część porozumienia.

Umowa budzi spore kontrowersje i protesty niektórych środowisk, obawiających się osłabienia praw pracowniczych, standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności czy też wzmocnienia wpływów wielkich korporacji.

Ponad 15 tys. protestujących zablokowało ulice w "unijnym" kwartale Brukseli, demonstrując przeciwko traktatom CETA i TTIP:

x-news.pl, RUPTLY

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej