X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Sowieci w PRL. Odnaleziono kartotekę 20 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 08:21
- W Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie odnaleziono kartotekę 20 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, oddelegowanych do służby w Ludowym Wojsku Polskim. Te dokumenty nie były wcześniej ujmowane w ewidencji, nie było do nich również dostępu - mówi szef WBH i członek kolegium IPN prof. Sławomir Cenckiewicz
Audio
  • "Będziemy badać na ile ci Sowieci tworzyli PRL" (IAR)
  • Szef WBH: znaleźliśmy około 20 tysięcy kart (IAR)
  • Szef WBH: oprócz kartoteki mamy jeszcze teczki personalne (IAR)
Akta odnalezione w Wojskowym Biurze Historycznym
Akta odnalezione w Wojskowym Biurze HistorycznymFoto: TWITTER.COM/WBH

- To jest około 20 tysięcy kart, które aktualnie skanujemy, niektóre są bardzo bogate. Poglądowo niektóre karty opublikowałem. Część zawiera fotografie i po 3-4 strony ze szczegółowymi informacjami - poinformował dyrektor WBH.

Czerwonoarmiści w LWP

Przy okazji tego znaleziska, natrafiono na kolejne - to 8 tysięcy teczek personalnych żołnierzy Armii Czerwonej.

- Nie zdawałem sobie sprawy z tego, nawet w swoich publikacjach pisałem, że pion kadr Armii Czerwonej prowadził bezpośrednio dokumentację dotyczącą przebiegu służby Armii Czerwonej, oddelegowanych do LWP, a tu się okazuje, że jednak z tych 20 tysięcy żołnierzy, których karty posiadamy, mamy jeszcze około 8 tysięcy teczek - powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz.

Sowieci w PRL

W ocenie szefa Wojskowego Biura Historycznego, najważniejsze jest zbadanie, którzy z sowieckich oficerów zostali w PRL i wsiąknęli w społeczeństwo. - Na ile ci Sowieci (...) tworzyli grupę, środowisko, które zabezpieczało dodatkowo jeszcze Polskę Ludową, a może po roku 1989 już wolną Polskę pod kątem realizacji jakiś interesów sowieckich, a później rosyjskich - stwierdził.

Ponadto Wojskowe Biuro Historyczne odnalazło i przekazało do IPN akta pierwszego po wojnie szefa wywiadu wojskowego PRL płk. Nikanora Gołośnickiego ps. "Ożga" z GRU. 

dcz

Zobacz więcej na temat: POLSKA Sławomir Cenckiewicz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sławomir Cenckiewicz: jest to ostateczne uhonorowanie płk. Ryszarda Kuklińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 14:00
- Jako człowiek płk Ryszard Kukliński wszystko stracił, a mimo to wszystko wygrał. Świadczy o tym także, w sensie symbolicznym, decyzja prezydenta o mianowaniu go na generała brygady - podkreślił historyk.
rozwiń zwiń