Franciszek przybył do Szwecji. Papież z wizytą o "historycznym wymiarze"

2016-10-31, 20:40

Franciszek przybył do Szwecji. Papież z wizytą o "historycznym wymiarze"
Papież Franciszek odprawił ekumeniczne nabożeństwo wspólnie z najwyższymi przedstawicielami szwedzkiego kościoła protestanckiego. Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek przybył w poniedziałek do Szwecji na wspólne luterańsko-katolickie obchody 500-lecia reformacji. W Lund i Malmoe spędzi ponad dobę. To pierwsze wspólne obchody tego jubileuszu, dlatego podróż apostolska Franciszka ma wymiar historyczny.

Posłuchaj

Papież Franciszek wyrusza z wizytą do Szwecji. Relacja Marka Lehnerta (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na lotnisku w Malmoe papieża powitała delegacja rządowa na czele z premierem Stefanem Loefvenem. oraz duchowni szwedzkiego Kościoła protestanckiego, z kierującą nim biskup Antje Jackelén, która jest pierwszą kobietą-prymasem Kościoła w Szwecji.

Jeden z punktów wizyty papieża stanowiło spotkanie z królem Karolem XVI Gustawem oraz jego rodziną. Ojciec Święty odwiedził monarchę w pałacu królewskim w Lund.

Papież Franciszek w pałacu królewskim w Lund spotkał się Karolem XVI Gustawem oraz jego rodziną Papież Franciszek w pałacu królewskim w Lund spotkał się Karolem XVI Gustawem oraz jego rodziną; foto:  EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT

"Nie wolno pogodzić się z podziałem wśród chrześcijan"

Następnie Franciszek wziął udział w nabożeństwie ekumenicznym w luterańskiej katerze w Lund. Papież poświęcił wygłoszoną homilię podziałowi wśród chrześcijan. Jak podkreślił, nie wolno pogodzić się z podziałem, który wniósł spory i niemożność zrozumienia siebie nawzajem. Powiedział, że warunkiem zjednoczenia chrześcijan jest trwanie w jedności z Chrystusem. - Nasza jedność jest właśnie pragnieniem samego Jezusa - zaznaczył Franciszek. 

Papież powiedział również, że bolesna przeszłość wymaga szczerego wyznania win i wzajemnego przebaczenia. Powinno ono stać się wyrazem miłosierdzia. bez której obrona ludzkiej godności jest niemożliwa, a wiara chrześcijańska - niepełna. Na zakończenie Franciszek zachęcił do modlitwy, aby luteranie i katolicy byli zjednoczeni z Chrystusem, „aby móc razem nieść Jego Słowo światu, który potrzebuje Jego czułości i miłosierdzia”.

W Lund papież Franciszek i przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej, biskup Munib Younan, podpisali wspólną deklarację. We wstępie dokumentu zaznaczono, że przez 50 lat dialogu katolicko-luterańskiego udało się przezwyciężyć wiele różnic i pogłębić wzajemne zrozumienie i zaufanie.

Na stadionie w Malmoe przybyły dziesiątki tysięcy wiernych

Po mszy w katedrze luterańskiej w Lund papież Franciszek udał się do Malmoe, gdzie sportowej Malmoe Arena odbyła się uroczystość ekumeniczna, po której papież spotkał się z uczestniczącymi w niej delegacjami. W spotkaniu na stadionie uczestniczyło około dziesięciu tysięcy osób, które powitały papieża oklaskami. Byli wśród nich przedstawiciele luteran z różnych krajów, w tym z Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Przybyli też: przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej, biskup Munin Younan, zwierzchniczka szwedzkiego Kościoła luterańskiego, arcybiskup Antje Jackelen oraz premier Szwecji Stefan Lovfen.

Podczas spotkania zostały przedstawione najważniejsze aspekty współpracy i deklaracja o współdziałaniu Światowej Federacji Luterańskiej i Caritas Internationalis w takich dziedzinach jak opieka nad uchodźcami, służba na rzecz pokoju czy ochrona życia.

"Niepohamowana żądza zysku prowadzi do dewastacji środowiska naturalnego"

Podczas wystąpienia na spotkaniu ekumenicznym w Malmoe papież podkreślił, że jest ona widomym owocem dialogu, jaki prowadzą dwie wspólnoty. Właśnie dzięki niemu - podkreślił - można osiągnąć wzajemne zrozumienie. Wspólna służba bliźniemu stanowi wzór poświęcenia i zapowiedź jedności - dodał Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, ze niepohamowana żądza zysku prowadzi często do dewastacji środowiska naturalnego. Zauważył, że właśnie osoby najsłabsze padają jej ofiarą, zaś za brakiem poszanowania dla Bożego planu stworzenia idzie brak szacunku dla drugiego człowieka. Właśnie odpowiedzialność za otaczający nas świat spada w sposób szczególny na chrześcijan - podkreślił Franciszek dodając, że "nasz styl życia" musi być zgodny z naszą wiarą".

W Malmoe o uchodźcach

W trakcie spotkania poruszono także kwestię uchodźców. Przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej Munib Younan - biskup Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej, powiedział, że sam jest uchodźcą palestyńskim, którego rodzice pochodzą z Beer Szewy. "Wszyscy uchodźcy są moimi braćmi i siostrami w człowieczeństwie" - podkreślił biskup, po czym zaapelował do wszystkich Kościołów na świecie, a także do polityków świata: przyjmijcie cudzoziemca pośród nas. 

I papież Franciszek w swym przemówieniu poruszył ten temat. Podziękował wszystkim rządom, pomagającym uchodźcom, przesiedleńcom i osobom ubiegającym się o azyl. Wszelkie działania na rzecz tych osób, potrzebujących ochrony, są bowiem wspaniałym gestem solidarności i uznania ich godności.

Franciszek odprawi msze w Malmoe

We wtorek rano na stadionie w Malmoe papież odprawi mszę, w której obok szwedzkich katolików udział wezmą także przedstawiciele szwedzkiej i duńskiej Polonii.

Przed podróżą Franciszek powiedział w wywiadzie dla jezuickiego pisma "Civilta Cattolica": "oczekuję, że uda mi się zrobić krok, który nas zbliży, że będę bliższy moim braciom i siostrom mieszkającym w Szwecji". Opowiedział również o swych osobistych relacjach z luteranami z czasów, gdy mieszkał w Buenos Aires.

Podkreślił też znaczenie ekumenizmu, zachęcając katolików i luteranów, by "wędrowali razem" i "nie zamykali się w sztywnych perspektywach, ponieważ nie ma w nich możliwości reformy".

"Już czas, aby oba Kościoły przestały rozpamiętywać przeszłość..."

Jak powiedział szwedzkiemu radiu publicznemu sekretarz generalny Światowa Federacji Luterańskiej Martin Junge, już czas, aby oba Kościoły przestały rozpamiętywać przeszłość, a zaczęły patrzeć w przyszłość. Zauważył, że dialog między wyznawcami obu religii odbywa się od dłuższego czasu. Według niego, ten dialog stworzył podstawy, zbudował wzajemne zrozumienie i zaufanie. To jeden z elementów, który umożliwił zorganizowanie obecnych, wspólnych obchodów. - Drugi element to fakt, że w wielu aspektach katolicy i luteranie na świecie zbliżyli się do siebie w kwestiach czysto praktycznych - uważa Martin Junge.

Także były ambasador Szwecji w Watykanie Fredrik Vahlquist powiedział, że ekumeniczny dialog rozpoczął się już dawno. Jednak jego zdaniem dopiero obecny papież, Franciszek, mógł podjąć - dla wielu kontrowersyjną - decyzję, by uczestniczyć w rocznicowych obchodach jednego z najbardziej bolesnych wydarzeń dla Kościoła katolickiego, jakim była reformacja. A zrobił to, bo jest odważnym człowiekiem i rozumie, że jedność chrześcijan jest priorytetem.

Za symboliczny początek reformacji przyjmuje się dzień 31 października 1517 roku, kiedy to Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, w których między innymi odrzucał katolicką naukę o odpustach.

Szwecja jest krajem w zdecydowanej większości luterańskim. Katolików jest tam nieco ponad 100 tysięcy, co stanowi niewiele ponad jeden procent ludności. W 1989 roku, w ramach pielgrzymki po krajach skandynawskich, Szwecję odwiedził papież Jan Paweł II.

To 17. podróż zagraniczna Franciszka od początku pontyfikatu i szósta w tym roku. W minionych miesiącach papież odwiedził Kubę i Meksyk, grecką wyspę Lesbos, Armenię, Polskę, Azerbejdżan i Gruzję.

IAR/PAP/mr/dad

Polecane

Wróć do strony głównej