"Słowiańskie Braterstwo". Serbia rozpoczęła wspólne ćwiczenia z Rosją

Manewry, w których biorą udział także żołnierze z Białorusi, odbywają się na terytorium Serbii, co - jak pisze Reuters - może zwiększyć napięcie między Wschodem a Zachodem w sytuacji, gdy w sąsiedniej Czarnogórze kończą się pięciodniowe ćwiczenia NATO.

2016-11-03, 18:26

"Słowiańskie Braterstwo". Serbia rozpoczęła wspólne ćwiczenia z Rosją
Rosyjscy i białoruscy żołnierze w serbskiej bazie lotniczej Batajnica. Foto: www. vs.rs

Serbia stara się utrzymać równowagę między swymi tradycyjnie dobrymi stosunkami z Rosją a dążeniem do członkostwa w Unii Europejskiej i zacieśnienia współpracy z NATO, choć nie zamierza przyłączać się do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W trakcie trwających do 9 listopada ćwiczeń o kryptonimie "Słowiańskie Braterstwo" ponad 700 żołnierzy z Serbii, Rosji i Białorusi będzie uczestniczyć w uderzeniach śmigłowcowych, pozorowanym ataku na bazę zbrojnych rebeliantów, ewakuacjach sanitarnych i praktycznych strzelaniach artyleryjskich.

- To wszystko będzie bardzo atrakcyjne - powiedział agencji Tanjug rzecznik ministerstwa obrony Jovan Krivokapić.

Sputnjik Srbija/You Tube

REKLAMA

W zeszłym roku, manewry pod tym samym kryptonimem odbyły się na południu Rosji. Brały w nich udział wojska Serbii, Białorusi i Rosji.

Manewry Paktu Północnoatlantyckiego

Rozpoczęcie "Słowiańskiego Braterstwa" zbiegło się w czasie z zakończeniem ćwiczeń NATO w Czarnogórze, których tematem było reagowanie na sytuacje nadzwyczajne w rodzaju powodzi czy ataku chemicznego.

Powiązany Artykuł

rosja flaga free 1200.jpg
Rosja, Białoruś i Serbia na wojskowych manewrach

Uczestniczyło w nich 680 członków nieuzbrojonego personelu z siedmiu państw NATO oraz 10 państw partnerskich, w tym Serbii.

Perspektywa wejścia do NATO nie cieszy się w Serbii większym społecznym poparciem ze względu na ataki lotnicze Sojuszu, które w 1999 roku zmusiły siły serbskie do opuszczenia Kosowa.

REKLAMA

Jednak w ramach integracji z Zachodem, Serbia podpisała w ubiegłym roku Indywidualny Plan Działania na Rzecz Członkostwa (IPAP), co oznacza najwyższy poziom współpracy NATO z państwem, które nie aspiruje do wejścia w jego skład.

iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej