Święto Niepodległości. "Dzisiaj walczymy o nią swoją pracą"
98 lat temu - 11 listopada 1918 roku - po 123 latach rozbiorów, nasz kraj ponownie pojawił się na mapie Europy. W tym dniu zakończyła się także I wojna światowa, jedna z najkrwawszych w dziejach. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które dokonały rozbioru Polski.
2016-11-11, 22:18
Posłuchaj
Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej (Jedynka)
Dodaj do playlisty
11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna, utworzona przez dwóch byłych zaborców: Austrię i Niemcy, przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przyjechał do Warszawy z Magdeburga, gdzie był więziony przez Niemców.
Przyjazd Piłsudskiego, który w oczach większości Polaków uchodził za symbol walki z zaborcami i za jedynego polityka godnego stanąć na czele odradzającej się Polski, stał się wezwaniem do rozbrajania Niemców i organizowania administracji polskiej.
22.13
Pieśni z okresu powstania styczniowego i listopadowego oraz utworów harcerskich wysłuchali uczestnicy koncertu VIII Koncertu Niepodległości "Młode Wilki", który odbył się w piątek w Muzeum Powstania Warszawskiego. Czytaj więcej>>>
Tegoroczna edycja wydarzenia, jak mówią organizatorzy, jest poświęcona pamięci młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej. Inspiracją tytułu - "Młode Wilki" - są słowa "Obławy" Jacka Kaczmarskiego. Utwór barda Solidarności opowiada - jak podkreślili organizatorzy - "o walce, ucieczce, niebezpieczeństwach w życiu młodych ludzi".
Jak powiedział PAP Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, koncert "zamyka 11 listopada". - To moment, w którym wszyscy ci, którzy wcześniej byli na demonstracjach i marszach w różnych miejscach Warszawy, mogą się spotkać, uspokoić emocje i wspólnie zaśpiewać. To element pewnego rodzaju klamry – coś, co zamyka obchody Święta Niepodległości. Mimo gorącej atmosfery podczas różnych marszy tu spotykamy się wszyscy, połączeni wspólną tradycją muzyczną – podkreślił Ołdakowski.
20.40
W Krakowie zakończyły się obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez Prawo i Sprawiedliwość.
Najpierw na Wawelu odprawiona została msza, później przy grobie Józefa Piłsudskiego oraz Lecha i Marii Kawczyńskich uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty. Następnie w Hali Towarzystwa Sportowego Sokół liderzy partii wygłosili przemówienia.
REKLAMA
20.16
W Katowicach główna ceremonia z okazji Święta Niepodległości, ze składaniem kwiatów, uroczystym apelem pamięci i salwą honorową, odbyła się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego:
TVN24/x-news
20.14
Uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Poznaniu odbyły się na placu Wolności. Gospodarzem był wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann:
TVN24/x-news
20.12
Ulicami Gdańska przejechała dziś Parada Niepodległości. Widzowie mogli zobaczyć między innymi: zabytkowe auta, motocykle, formacje z okresu wojen napoleońskich, konie, husarię oraz korowód przebranych w stroje z epoki mieszkańców Trójmiasta:
REKLAMA
TVN24/x-news
20.08
Ambasador RP w Rosji Włodzimierz Marciniak złożył kwiaty na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu oraz w miejscu katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Spotkał się również ze smoleńską Polonią.
Jak powiedział ambasador, w Katyniu spotkał się z dyrektorem zespołu memorialnego Władimirem Tieslinem, który oprowadził go po miejscach pochówków na terenie zespołu i po stałej ekspozycji.
Podczas piątkowych uroczystości na terenie zespołu memorialnego pod krzyżami katolickim i prawosławnym złożono kwiaty, a modlitwę odmówił proboszcz parafii katolickiej w Smoleńsku o. Ptolemeusz Kuczmik.
W Smoleńsku najważniejszym elementem obchodów Święta Niepodległości była msza za Ojczyznę. Z proboszczem smoleńskiej parafii ambasador rozmawiał o problemach związanych z odzyskaniem budynku kościoła.
REKLAMA
20.05
Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Świdniku:

20.01
Prezydent Andrzej Duda i burmistrz Świdnika Waldemar Jakson uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych na Placu Konstytucji 3 Maja w Świdniku:

19.47
REKLAMA
19.34
19.20
W Świdniku prezydent bierze udział w śpiewaniu pieśni patriotycznych z mieszkańcami miasta. Przed rozpoczęciem spotkania na głównym placu Konstytucji 3 Maja Andrzej Duda powiedział, że taki sposób świętowania 98. rocznicy odzyskania niepodległości buduje wspólnotę między Polakami.
Źr. TVP Info
REKLAMA
19.13
Powiązany Artykuł

Beata Szydło: reforma UE musi zostać przeprowadzona
19.05
- Służyć Polsce to zaszczyt, strzec Polski i Polaków to obowiązek, a być dumnym Polakiem ze wspaniałej Polski to radość - powiedziała w Krakowie premier Beata Szydło.
REKLAMA
Źr. TVP Info
19.00
18.58
- Dzisiaj walczymy o niepodległość naszą pracą. Każdy z nas. Swoim staraniem o to, by być razem i budować coś, co nazywa się tkanką społeczną - powiedział w piątek wieczorem w Świdniku prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA
18.57
Powiązany Artykuł

Jarosław Kaczyński: wyciągamy rękę do wszystkich, którzy chcą silnej Polski
18.53
- Wyciągamy rękę do tych wszystkich, którzy niezależnie od różnic, nawet różnic daleko idących chcą silnej Polski, chcą silnej Europy - mówił prezes PiS.
- Z tego miejsca 11 listopada 2016 roku, na dwa lata przed stuleciem polskiej niepodległości, wyciągamy rękę do tych wszystkich, którzy niezależnie od różnic, nawet różnic daleko idących, chcą silnej Polski, chcą silnej Europy. Chcą, by nasza cywilizacja, cywilizacja, o której mój śp. brat Lech Kaczyński powiedział, że jest najbardziej sprzyjającą człowiekowi spośród wszystkich, jakie się pojawiły się w historii, cywilizacja chrześcijańska, trwała i zwyciężała, rozszerzała się - powiedział Kaczyński. - Chodzi oto, aby (była) silna Polska - niepodległa, suwerenna, z własną kulturą i silna Europa - dodał prezes PiS.
REKLAMA
18.49
18.40
- Musimy bronić wolności, bo nie jest tak, by kiedykolwiek wolność i niepodległość były zapewnione na zawsze. To jest zadanie. To jest wyzwanie. Coś, o czym musimy ciągle pamiętać, ale to musi być pamięć czynna - powiedział w Krakowie w piątek wieczorem Jarosław Kaczyński.
18. 33
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Uroczystości Święta Niepodległości. Szef MSWiA: było bezpiecznie
18.20
Komendant Stołeczny Policji insp. Robert Żebrowski, dowódca operacji zabezpieczającej warszawskie uroczystości, powiedział, że współpraca policji i organizatorów piątkowych wydarzeń doprowadziła do tego, że kolejny rok z rzędu, w stolicy nie doszło do poważniejszych incydentów.
18.16
Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował, że w Dniu Niepodległości w całym kraju odbyły się 63 zgromadzenia, w których wzięło udział w sumie 120 tys. osób.
18.12
Mariusz Błaszczak poinformował, że według szacunków policji, w Marszu Niepodległości wzięło udział 75 tys. osób, a w marszu KOD 10 tys. Podał też , że w trzecim co do wielkości zgromadzeniu – marszu antyfaszystowskim, w kulminacyjnym punkcie udział wzięło do 900 osób.
REKLAMA
Źr. TVP Info
18.05
- Uroczystości Święta Niepodległości przebiegły bezpiecznie. Jest to niewątpliwie zasługa polskiej policji - powiedział na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Błaszczak. - Policja wypełniła zadania, które spoczywają w dużej mierze na Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Ale to nie jest najważniejsze. Ważne jest to, że w Warszawie było bezpiecznie - dodał.
18.00
Na placu Powstańców Warszawy zakończył się zorganizowany przez koalicję ugrupowań lewicowych i anarchistycznych marsz antyfaszystowski pod hasłem "Za wolność naszą i waszą".
REKLAMA
Skandowano "Warszawa wolna od faszyzmu", niesiono hasła "Razem przeciw faszyzmowi", "Polska biała tylko zimą", "No pasaran".

Organizatorzy wygłaszali na postojach przemówienia, w których podkreślali, że Polska jest wspólnym dobrem i domem wszystkich obywateli.
TVN24/x-news
Przemarsz był ochraniany przez liczne siły policyjne, odbył się bez spokojnie, bez incydentów. Uczestnicy nieśli flagi: biało-czerwone, czerwone i tęczowe.
17.53
Na błoniach stadionu PGE Narodowy trwa koncert kończący Marsz Niepodległości. Ok. godz. 18 o przebiegu piątkowych zgromadzeń poinformować ma szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
REKLAMA
Do tej pory ani władze Warszawy ani policja nie podały frekwencji Marszu Niepodległości.
Służby sprzątają miasto; na większości ulic przewrócono normalny ruch, autobusy wróciły na swoje trasy.
17.41
Obecni na Marszu Niepodległości weterani apelują o obronę suwerenności Polski i pamięć o jej bohaterach narodowych. Wiec narodowców rozpoczął się na błoniach Stadionu Narodowego odśpiewaniem Hymnu Polski. Wśród uczestników jest Leszek Zabłocki, więzień Pawiaka, Majdanka i Gross-Rosen, członek Związku Jaszczurczego. Mówił, że niepodległość to wartość, której trzeba strzec. - Tylko suwerenne niepodległe państwo narodowe jest w stanie zapewnić jednostce, każdemu z nas, prawdziwe poczucie wolności i bezpieczeństwa - powiedział Leszek Zabłocki. Apelował też, by nie dać się zmylić hasłom kosmopolitów, którzy mówią o świecie bez granic.
Jerzy Nowicki ze Światowego Związku Żołnierzy AK dziękował zgromadzonym za udział w manifestacji. - Chciałbym, żeby w przyszłym roku było was jeszcze więcej. Pamiętajcie, miejcie w swoich sercach tych, którzy zginęli za ojczyznę - powiedział Jerzy Nowicki.
REKLAMA
Uczestnicy marszu, organizowanego przez środowiska narodowe odmówili modlitwę żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
17.33
Uczestnicy Marszu Niepodległości na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie:

17.03
Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński uczestniczą w piątek w zorganizowanych przez to ugrupowanie obchodach Święta Niepodległości w Krakowie. W programie obchodów rocznicy odzyskania niepodległości jest msza św. na Wawelu, złożenie kwiatów w kryptach i spotkanie w hali "Sokoła".
Źr. TVP Info
REKLAMA
Obchody organizowane przez PiS rozpoczęły się przed godz. 17 mszą św. w Katedrze na Wawelu. W uroczystościach biorą udział ministrowie rządu, a także m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicemarszałek Ryszard Terlecki oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Obecni są także parlamentarzyści i działacze PiS.

17.01
W Marszu Niepodległości brało udział wielu młodych ludzi, były również rodziny z dziećmi, w tłumie widać było osoby z wózkami, niosące dzieci na rękach, "na barana".
Źr. TVP Info
Na przystankach i stacjach kolejowych w okolicy stadionu są tłumy ludzi, tworzą się kolejki do automatów z biletami. Autobusy i pociągi pełne są ludzi z biało-czerwonymi emblematami.
REKLAMA

Paweł Kurek/Polskie Radio
Porządku pilnuje cały czas straż Marszu Niepodległości, starając się, by ludzi szli chodnikami i nie wchodzili na jezdnię. Część dla rozgrzewki ćwiczy - podskakują, robią pompki. Na ulicach miasta jest spokojnie.
16.58
Część uczestników Marszu Niepodległości rozeszła się, część oczekuje na oficjalne zakończenie manifestacji. Na błoniach stadionu PGE Narodowy ustawiono scenę, skąd przemawiali organizatorzy i uczestnicy manifestacji.
Potem zgromadzeni pod sceną zaśpiewali hymn, a setki osób odpaliły w tym samym momencie race. Po przemówieniach, na scenie rozpoczęła się część artystyczna.
REKLAMA

Niektórzy uczestnicy marszu rozchodzą się - część wraca w kierunku centrum Mostem Poniatowskiego, część zmierza w różnych kierunkach po praskiej stronie Warszawy. Przywrócono ruch na kilku zamkniętych wcześniej ulicach.
16.42
Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości odbyły się w Katowicach. Okolicznościową mszę w Archikatedrze Chrystusa Króla odprawił arcybiskup Wiktor Skworc. Po mszy odbył się przemarsz pod pomnik Józefa Piłsudkiego, gdzie miejsce miały kulminacyjne uroczystości, w których udział wzięło udział około tysiąca osób, w tym całe rodziny z dziećmi.
Na sobotę zaplanowano jeszcze koncert pieśni patriotycznych, który odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
16.40
W dniu Święta Niepodległości Polski dyplomaci z ambasady RP w Kijowie złożyli w piątek wieńce przed tablicą i krzyżem upamiętniającym uczestników powstania styczniowego, którzy byli więzieni i zginęli w twierdzy Krzywa Kaponiera w stolicy Ukrainy.
Życzenia z okazji Święta Niepodległości przekazali także przedstawiciele najwyższych władz ukraińskich: prezydent Petro Poroszenko i premier Wołodymyr Hrojsman.
REKLAMA
16.38
Ponad tysiąc osób przeszło w piątek ulicami miasta w Szczecińskim Marszu Niepodległości zorganizowanym przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Marsz zakończył się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Tegoroczny Szczeciński Marsz Niepodległości jest szóstym zorganizowanym przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych,m.in. Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo–Radykalny.
16.35
Jak poinformowała Ewa Gawor, około godz. 16 oficjalnie zakończył się marsz KOD i pikieta przy pomniku gen. de Gaulle'a. Trwa Marsz Niepodległości i marsz antyfaszystów.
Miasto przywraca już ruch na ulicach, otwarte dla ruchu kołowego zostały al. Zieleniecka i rondo Waszyngtona. Przywrócony został także ruch kołowy oraz tramwajowy wzdłuż ul. Marszałkowskiej.
16.34
- Zgromadzenia w Warszawie z okazji Święta Niepodległości przebiegają spokojnie. Nie liczyliśmy uczestników, nie będziemy podawać frekwencji - powiedziała szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa Ewa Gawor. - Jedyne zastrzeżenie, które mamy, jest do marszu ONR (Marsz Niepodległości-PAP), że była używana pirotechnika, ale stosowana jest właściwie co roku. W tej chwili na błoniach Stadionu Narodowego jest jedna wielka czerwona łuna, ale mam nadzieję, że nikomu nic się nie stanie - powiedziała Gawor.
REKLAMA
Dopytywana, czy biuro poda frekwencję, odpowiedziała, że nie będzie takiej informacji. - Ani dziś, ani jutro nie będziemy takich liczb podawać, dlatego, że od jakiegoś czasu nie zgadzamy się tu z policją; nie chcę, żeby to było powodem jakiegoś dwugłosu - powiedziała Gawor.
16.30
Uczestnicy Marszu Niepodległości protestują przeciw blokowaniu profili na Facebooku. Przed ustawioną na błoniach Stadionu Narodowego sceną, przy akompaniamencie skandowanego hasła "Polska przeciw korporacjom", spalono trzy flagi z emblematem portalu społecznościowego.
Przedstawiciel organizatorów, Witold Tumanowicz twierdzi, że działania Facebooka naruszają polską suwerenność.
16.28
REKLAMA
16.26
W warszawskiej manifestacji środowisk lewicowych i anarchistycznych wzięło udział około 4 tysięcy osób. Demonstranci zebrali się na Placu Zamkowym i przeszli na Plac Powstańców Warszawskich, sprzeciwiając się nacjonalizmowi, rasizmowi i nietolerancji.
16.21
16.10
Uczestnicy Marszu Niepodległości na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie:

16.06
Według organizatorów Marszu "KOD Niepodległości" w zgromadzeniu wzięło udział ok. 60 tys. osób. Warszawski ratusz ani policja nie podają frekwencji marszu.
REKLAMA
16.04
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru mówił na zakończenie Marszu "KOD Niepodległości" na Polu Mokotowskim, że 11 listopada powinien być dniem, gdy ludzie są radośni i optymistyczni. - To nie może być dzień, kiedy nie mówi się o podziałach, o nienawiści i szuka się różnic. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy za rok, za dwa, a na pewno za trzy lata, poszli wszyscy w jednym marszu, wszyscy ponad podziałami. To jest możliwe – stwierdził.
Dodał, że ma nadzieję, iż słyszą to rządzący i ci, którzy idą w innych marszach. - Wszyscy jesteśmy Polakami, nie róbmy sztucznych podziałów, nie pozwólmy na to by, by dzielili nas na lepszych i gorszych, na my i oni - powiedział.
16.03
- Jesteśmy nadzieją, że cywilizacja nie upadnie - mówił wiceprezes Marszu Niepodległości Witold Tumanowicz, nawiązując do hasła tegorocznej manifestacji "Polska bastionem Europy". Tumanowicz zabrał głos w trakcie oczekiwania, aż wszyscy uczestnicy Marszu Niepodległości zgromadzą się na błoniach stadionu PGE Narodowego, gdzie manifestacja ma się zakończyć.
Podkreślił, że organizowany co roku od kilku lat Marsz Niepodległości przypomina o rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale - jak dodał - trzeba pamiętać o tym, że jest "początkiem pracy na rzecz ojczyzny". Zaapelował, aby uczestnicy corocznych obchodów każdego dnia angażowali się w pracę organizacji katolickich, narodowych i patriotycznych.
Organizatorzy ze sceny ogłosili, że marsz zgromadził 100 tys. osób.
REKLAMA
16.00
Oddział prewencji policji na rogu ulic Nowogrodzkiej i Brackiej, w trakcie przemarszu Marszu Niepodległości przez centrum Warszawy:

15.54
Z udziałem premier Beaty Szydło oraz prezesa Jarosława Kaczyńskiego na Wawelu rozpoczną się o godz.16:30 krakowskie obchody Święta Niepodległości. Przedstawiciele partii złożą kwiaty przy pomniku świętego Jana Pawła II, w wawelskiej krypcie oddadzą hołd Józefowi Piłsudskiemu oraz złożą wieńce przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie wezmą udział we mszy świętej.
15.50
Zespół Big Cyc wystąpił na Polu Mokotowskim na zakończenie marszu "KOD Niepodległości".

REKLAMA
15.45
Uczestnicy marszu pod hasłem "Za wolność naszą i waszą", organizowanego przez Koalicję Antyfaszystowską na placu Zamkowym w Warszawie

15.42
- Święto 11 listopada to nasze święto i nikt nam go nie zabierze. Nie pozwolimy na to - mówił szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna do zgromadzonych na Polu Mokotowskim uczestników Marszu "KOD Niepodległości" .
- Dziś dla nas to jest wyzwanie (...). Wygrywając następne wybory też musimy podjąć to wyzwanie. Musimy odbudować wspólnotę, musimy odbudować poczucie suwerenności, przyzwoitości i niepodległości. I zrobimy to - zapewniał.
Marsz dotarł w piątek po godz. 14.20 do Pola Mokotowskiego, gdzie na zakończenie przemawiali liderzy KOD i partii opozycyjnych.
REKLAMA
15.39
Pod hasłem "Za wolność naszą i waszą" na Placu Zamkowym w Warszawie rozpoczął się marsz antyfaszystowski zorganizowany przez koalicję ugrupowań lewicowych i anarchistycznych.
Uczestnicy, których zgromadziło się kilkuset, trzymają transparenty z hasłami: "Biała Polska tylko zimą", "Faszyści precz z naszych ulic", "Pokażmy język nacjonalizmowi", "Faszyści brzytwą rządzących", "PiS promuje faszystów".
Organizatorzy zaapelowali "o spokój, niereagowanie na prowokacje i pokojowe uczczenie Święta Niepodległości".
Manifestacja ma przejść ulicami: Krakowskie Przedmieście, pl. Piłsudskiego, pl. Małachowskiego, Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Świętokrzyska na pl. Powstańców Warszawy.
15.34
Tłumy poznaniaków uczestniczyły w piątek w obchodach Święta Niepodległości oraz korowodzie i festynie poświęconym centralnej ulicy miasta - Św. Marcin. Poznańskim obchodom towarzyszą świętomarcińskie rogale wypiekane według tradycyjnej receptury.
W tradycyjnym korowodzie, jaki przeszedł ul. Św. Marcin wzięło udział ok. 400 osób. Byli wśród nich szczudlarze, dudziarze, kuglarze, akrobaci, performerzy oraz muzycy, a na jego czele jechał na białym koniu sam św. Marcin w otoczeniu legionistów. Zwieńczeniem korowodu było przekazanie św. Marcinowi symbolicznych kluczy do bram miasta przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.
Prezydent Poznania przypomniał, że św. Marcin, obok patronów miasta - św. Pawła i św. Piotra - jest jednym z najważniejszych symboli Poznania.
REKLAMA
15.20
Marsz Niepodległości przebiega bez poważniejszych incydentów; policjanci zwrócili uwagę organizatorom, że ze względów bezpieczeństwa nie wolno odpalać petard - powiedział rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Ciarka.
W sztabie stołecznej policji nadzorującym i koordynującym zabezpieczenie piątkowych zgromadzeń w Warszawie - w tym Marszu Niepodległości - są m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk i szef stołecznych policjantów insp. Robert Żebrowski.
15.13
"Bóg, Honor, Ojczyzna", "Biało-czerwone to barwy niezwyciężone"- z takimi m.in. hasłami ulicami Warszawy idzie Marsz Niepodległości. Gdy czoło demonstracji okrążało stadion PGE Narodowy, ostatni jej uczestnicy schodzili dopiero z Ronda Dmowskiego.
W zwartej grupie w marszu idą członkowie ONR, mają flagi biało-czerwone oraz ze znakiem falangi, skandują: "Bóg, Honor, Ojczyzna", "A na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści", "Nadchodzi Marsz Niepodległości"; wielu niesie odpalone race.
Wśród uczestników wyróżniają się również członkowie Klubów Gazety Polskiej. Idą też rodziny z dziećmi. Wiele osób robi sobie tzw. selfie z biało-czerwonymi flagami, których w tłumie powiewają tysiące. Wśród uczestników marszu wyróżnia się też grupa z transparentami antyaborcyjnymi.
15.02
Ulicami Warszawy idą uczestnicy Marszu Niepodległości. Czoło pochodu dociera już do Stadionu Narodowego. Zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny marsz wyruszył z Ronda Dmowskiego. Uczestnicy zgromadzenia przynieśli ze sobą tysiące biało-czerwonych flag. Odpalają race dymne.

15.01
Kilka tysięcy osób - dzieci i młodzież szkolna, harcerze, kombatanci i przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich - uczestniczyło w 15. Radosnej Paradzie z okazji Święta Niepodległości, która w piątek przeszła przez centrum Wrocławia.
Paradę poprzedziły msza za ojczyznę, której przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny, oraz uroczysty apel na wrocławskim Rynku z udziałem władz wojewódzkich i miejskich oraz wojska i służb mundurowych.
REKLAMA
14.59
14.49
14.41
W Święto Niepodległości grupa obcokrajowców z kilkunastu krajów świata zaśpiewała na skwerze Żurowskiego na warszawskiej Pradze hymn Polski, aby podziękować za to, że mogą mieszkać i pracować w stolicy. Dołączyła do nich prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Na pomysł wspólnego śpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" wpadł nauczyciel matematyki z amerykańskiej szkoły na Kabatach Razvi Hussaini, który przyjechał do Polski z Indii. Od 15 lat mieszka w Polsce. W swojej szkole uczy dzieci z rozmaitych krajów i to właśnie m.in. uczniowie z jego szkoły zaśpiewali polski hymn. Były osoby z takich krajów jak Pakistan, Indie czy Tunezja.
REKLAMA
14.37
Czoło Marszu "KOD Niepodległości" dotarło w piątek po godz. 14.20 do Pola Mokotowskiego, gdzie planowane są przemówienia na zakończenie tego zgromadzenia.
Marsz wystartował z pl. Narutowicza po godz. 12.30, rozpoczęło go przemówienie b. prezydenta Bronisława Komorowskiego, aktorki Doroty Stalińskiej i lidera KOD. Jego uczestnicy szli ulicami: Grójecką oraz Banacha do Pola Mokotowskiego. Tu mają być ponowne przemówienia - liderów KOD i partii opozycyjnych.
Idący w marszu szef PO Grzegorz Schetyna odniósł się do pomysłu prezydenta Andrzeja Dudy ws. wspólnych obchodów niepodległości w 2018 r. - Zapowiedź pana prezydenta przyjmuję, czekam na konkrety - mówił Schetyna.
Powiązany Artykuł

Józef Piłsudski
14.35
List prezydenta Andrzeja Dudy odczytano podczas piątkowego Marszu Niepodległości. "Pragnę, aby dobre uczucia i przesłanie dzisiejszego święta towarzyszyło nam każdego dnia" - napisał prezydent.
"Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia wielki, historyczny sukces Polaków – wyzwolenie spod obcej władzy i odzyskanie suwerennego państwa. Dzisiaj ze szczególną wdzięcznością i podziwem myślimy o pokoleniach, które na ten sukces zapracowały, które go wywalczyły. O męstwie, wiedzy, ofiarności i determinacji tych, dzięki którym wolna Polska powróciła na mapę Europy" - napisał prezydent w liście.
Ok. godz. 14 marsz wyruszył z ronda im. Romana Dmowskiego.
REKLAMA
Czoło demonstracji poprzedza grupa kilkudziesięciu motocyklistów. Jest też kilku kombatantów ze sztandarami i grupka młodzieży z wieńcem oraz osoby ubrane w mundury z różnych epok historycznych. Przed czołem demonstracji, za motocyklistami jest kilkunastu jeźdźców z grup rekonstrukcyjnych w strojach dawnych formacji kawaleryjskich.
Hasło na transparencie niesionym na czele pochodu brzmi: "Od Sobieskiego do Dmowskiego. Wielka Polska Suwerenna". Uczestnicy skandują" "Biało-czerwone to barwy niezwyciężone", słychać wybuchy rac i petard. Część uczestników niesie flary.
14.32
Znamy zwycięzców 28. Biegu Niepodległości w Warszawie. W kategorii kobiet na mecie pierwsza była Anna Łapińska z czasem 36 minut 19 sekund. W kategorii mężczyzn zwyciężył Maciej Badurek 10 kilometrów pokonał w 30 minut 53 sekundy. W biegu wzięło udział około 15 tysięcy uczestników. Czytaj więcej>>>
Podczas biegu zawodnicy ze swoich białych i czerwonych koszulek stworzyli flagę Polski. Na starcie były także grupy rekonstrukcyjne, a podczas biegu puszczana była patriotyczna muzyka.

14.20
Na rondzie de Gaulle' a Straż Marszu Niepodległości zasłoniła czarnymi płachtami pikietę Obywateli RP. Policja nie interweniuje. Czoło marszu zbliża się do ronda.
Uczestnicy pikiety zorganizowanej przez nieformalną grupę Obywatele RP apelują o interwencję policji i podkreślają, że mają prawo do manifestowania. Cały czas wokół tej niewielkiej manifestacji obecni są policjanci, kótrzy odgrodzili ją od trasy Marszu Niepodległości. Uczestnicy obu manifestacji przekrzykują się z głośników.
REKLAMA
14.25
Trwa marsz "KOD Niepodległości" zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji:

14.18
14.14
Radosnego przeżywania dnia 11 listopada, z pełną świadomością wielkiej wartości, jaką jest Wolna Polska - życzył w piątek Polakom w kraju i za granicą marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak dodał, niepodległość nikomu nie jest dana raz na zawsze: trzeba o nią dbać i zabiegać.
Stanisław Karczewski podkreślił w zamieszczonych na stronie internetowej Senatu życzeniach z okazji Święta Niepodległości, że 11 listopada 1918 roku "mieszkańcy naszej Ojczyzny po 123 latach zaborów z radością i nadzieją przyjmowali informacje o odzyskaniu przez Polskę upragnionej niepodległości". Jak zaznaczył, nie wszyscy doczekali tej chwili, a wielu z naszych przodków za wolność naszego kraju "oddało to, co jest najcenniejsze: krew i życie".
14.13
- Dar wolności i niepodległości, o czym się wielokrotnie przekonaliśmy, nie jest nam dany raz na zawsze. On nam jest również zadany - mówił w piątek podczas mszy za Ojczyznę w Katedrze na Wawelu z okazji obchodów Święta Niepodległości metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Jak podkreślił, "ten dar domaga się nie tylko mądrych rządów ze strony sprawujących władzę, którym powierzono szczególną troskę o dobro wspólne, o umacnianie państwowości i bezpieczeństwa kraju", ale także "budowania wolności w umysłach i sercach wiernych".
Kardynał podziękował "za ostatnie 27 lat życia w wolnej Polsce". - Zdajemy sobie sprawę z naszych słabości, niewierności, popełnianych błędów, niepotrzebnych sporów, ale przecież byłoby wielką niewdzięcznością wobec Boga nie uznać tyle dobra, jakie się już dokonało i nadal dokonuje w naszej ojczyźnie i w czym każdy z nas ma swój mniejszy lub większy udział, niezależnie od tego, do jakiego stronnictwa należy. Jest za co dziękować – podkreślił metropolita.
14.01
Ruszył marsz środowisk narodowych pod hasłem "Polska bastionem Europy". Uczestnicy przejdą Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia stadionu PGE Narodowy.
REKLAMA

14.00
Prezydent Andrzej Duda po zakończeniu uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza i złożeniu kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przeszedł pieszo do Pałacu Prezydenckiego. Po drodze rozmawiał z uczestnikami obchodów Święta Niepodległości, mieszkańcami Warszawy.
W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podejmie członków korpusu dyplomatycznego oraz zaproszonych gości: przedstawicieli organizacji pozarządowych, organizacji kombatanckich, młodzieżowych, a także polityków i działaczy samorządowych.
13.59
Na warszawskim placu Defilad i rondzie Dmowskiego gromadzą się osoby, które mają zamiar wziąć udział w zaplanowanym na godz. 14 Marszu Niepodległości. Wielu z nich ma polskie flagi, biało-czerwone opaski i inne patrotyczne symbole.
Hasło tegorocznego marszu brzmi "Polska bastionem Europy". Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, którego członkowie są związani z Ruchem Narodowym, w zgłoszeniu do ratusza zadeklarowali, że spodziewają się 50 tys. manifestantów.
13.46
Lider KOD Mateusz Kijowski: wszyscy, którzy dzisiaj świętują polską niepodległość są patriotami. Każdy, kto dzisiaj świętuje, myśli o Polsce. Nam wszystkim zależy na tym, żeby w Polsce wszystkim żyło się dobrze.

Fot. PAP/Radek Pietruszka
13.43
Marsz "KOD Niepodległości":


Fot. PAP/Radek Pietruszka
13.42
Defilada historyczna:
13.34
Uczestnicy Marszu Niepodległości 2016 zbierają się w okolicach ronda Dmowskiego w Warszawie. Tegoroczny marsz idzie na błonia Stadionu Narodowego pod hasłem "Polska bastionem Europy".
REKLAMA



Fot. PAP/Jakub Kamiński
13.33
Marsz "KOD Niepodległości":
13.22
Trwa marsz "KOD Niepodległości", organizowany przez Komitet Obrony Demokracji. Biorą w nim udział także politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej:
13.15
REKLAMA
13.00
Prezydent Andrzej Duda na pl. Piłsudskiego: wierzę, że może już w 2017, ale przede wszystkim 2018 roku, moglibyśmy razem pójść ku czci niepodległej, suwerennej Polski.
12.56
Prezydent Andrzej Duda na pl. Piłsudskiego: wsłuchując się w różne apele, odpowiadając na wielką potrzebę, jako prezydent RP, korzystając z inicjatywy ustawodawczej, jaką ma prezydent, zdecydowałem się złożyć marszałkowi Sejmu projekt ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Niepodległości Państwa Polskiego (...) Proszę o to, byśmy się wszyscy razem w te prace zaangażowali.
REKLAMA

Fot. PAP/Jacek Turczyk
12.54
Prezydent Andrzej Duda na pl. Piłsudskiego: patrzą na nas dzisiaj z niebiosów tamci bohaterowie, ojcowie niepodległości, i ci, którzy polegli albo pomarli w walce i w tęsknocie za ojczyzną, i ci, którzy o nią walczyli i ją zdobyli. Jestem głęboko przekonany, że wszyscy oni chcieliby, abyśmy w tych sprawach fundamentalnych, a najbardziej fundamentalną z nich jest niepodległość, byli wszyscy razem.
12.53
Powiązany Artykuł

Prezydent: niepodległość Polski była dorobkiem pokoleń
Prezydent Andrzej Duda na pl. Piłsudskiego: dziś jesteśmy, dzięki tamtemu bohaterstwu i temu bohaterstwu ostatnich dziesięcioleci, znowu w niepodległej i wolnej Polsce i zbliżamy się do setnej rocznicy tej niepodległości z 1918 roku.
12.47
Prezydent Andrzej Duda na pl. Piłsudskiego: Polska stała się ze zgliszcz popiołów I wojny światowej, biedna, zniszczona, ale wolna, niepodległa i suwerenna (...) Ta niepodległość była dorobkiem pokoleń.
12.42
Prezydent Andrzej Duda na placu marszałka Józefa Piłsudskiego: Marsz, marsz Polonia, marsz dzielny narodzie, odpoczniemy po swej pracy w ojczystej zagrodzie - tą pieśń z tęsknotą, wzruszeniem i marzeniem o odrodzeniu się ojczyzny śpiewali Polacy w XIX i na początku XX wieku za Oceanem. I stało się - spełniło się marzenie ich i wszystkich tych, którzy mieszkali na polskich ziemiach zagarniętych przez zaborców. 98 lat temu, 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaboru, po 123 latach niewoli polskie państwo odrodziło się. Polska odzyskała niepodległość.
12.30
Na placu Narutowicza rozpoczął się marsz "KOD Niepodległości", organizowany przez Komitet Obrony Demokracji. Relacja na żywo z marszu:
12.25
Na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odczytywany jest Apel Pamięci.
12.10
REKLAMA
Rozpoczęły się główne obchody Święta Niepodległości na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.



Fot. PAP/Jacek Turczyk
12.03
12.00
Prezydent Andrzej Duda przesłał do Sejmu projekt ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Powiązany Artykuł

Prezydent Andrzej Duda: 11 listopada to dzień naszej wielkiej dumy
Według kancelarii, "projekt ustawy realizuje przekonanie prezydenta o potrzebie szczególnego uhonorowania wydarzeń roku 1918, gdy po 123 latach rozbiorów wysiłek wielu pokoleń Polek i Polaków zaowocował odzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości".
O projekcie poinformował wcześniej sam prezydent w radiowej Jedynce.
11.49
REKLAMA
11.23
Powiązany Artykuł

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe. "Polacy jako naród trwali nieustannie"
- Dziś Polska znów sama stanowi o sobie. Dziś Polska znów jest państwem suwerennym. Tak, ale jak wiemy wszyscy doskonale, niepodległość nie jest dana raz i na zawsze. O niepodległość trzeba w jakimś sensie walczyć każdego dnia. Niepodłegłość trzeba budować każdego dnia - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas urczystości, na której wręczył odznaczenia państwowe.
TVP
11.11
Ze zbiegu stołecznych ulic Stawki i al. Jana Pawła II ruszył 28. Bieg Niepodległości. Trasa biegu przebiega centralnymi ulicami Warszawy - al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi i ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości. Biegacze nawrócą w prawo na wysokości ul. Rakowieckiej.

Fot. Natalia Żyto
REKLAMA

Fot. PAP/Leszek Szymański
11.10
Lider PiS Jarosław Kaczyński: to święto jest rocznicą faktu, który był niezmiernie ważny w naszej historii, należał do tych kilku najważniejszych. Moment odzyskania własnego państwa dla każdego normalnego narodu jest czymś o najwyższej wadze, tak, jak utrata tego państwa była skrajnym nieszczęściem.
- Polska nie powstałaby gdyby nie czyny Polaków. Nie powstałaby w wyniku działań innych. Zdawanie się na innych jest zawsze wielkim błędem. Trzeba tu w Polsce działać, umieć odnosić sukcesy, to jest droga, którą wybraliśmy podejmując dzieło naprawy RP - podkreślił.

Fot. PAP/Paweł Supernak
TVP
11.07
REKLAMA
10.58
Powiązany Artykuł

Prezydent mianował pośmiertnie płk. Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady
Prezydent Andrzej Duda wręczył nominację generalską dla płk. Ryszarda Kuklińskiego. Akt nadania stopnia generalskiego odebrał Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego.
10.55
W Belwederze trwa uroczystość podczas której prezydent Andrzej Duda wręcza odznaczenia państwowe. W uroczystości udział biorą m.in. premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim, wicepremier Piotr Gliński, wicepremier Mateusz Morawiecki, szef BBN Paweł Soloch, szef MON Antoni Macierewicz oraz ministrowie w kancelarii prezydenta.
10.43
Parlament otworzył swoje podwoje z okazji Święta Niepodległości:
REKLAMA



Fot. PAP/Rafał Guz
10.31
Prezydent wraz z m.in. premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
TVP
10.20
- 1918 rok to jest symbol wspólnoty, współpracy – wszyscy obok siebie o różnych poglądach politycznych, połączeni wielką miłością do ojczyzny i chęcią wspólnej walki o odzyskanie niepodległości. Ale pamiętamy też, czcząc nazwiska bohaterów, co doprowadziło do rozbiorów, jak zła polityka, polityka kłótni, swarów, nienawiści, wojny narodowej, zdrady doprowadza do utraty suwerenności. To jest wielkie wyzwanie dla nas wszystkich, dla następnych pokoleń, to wielka lekcja, o której musimy pamiętać - powiedział na Wawelu szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.
Schetyna wraz z kierownictwem PO uczestniczył we mszy za Ojczyznę w Katedrze Wawelskiej. Po mszy złożył kwiaty przy grobie marszałka Józefa Piłsudskiego w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu i wiązankę na grobowcu Lecha i Marii Kaczyńskich.

Grzegorz Schetyna. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
10.15
- Mimo wszystko Polska jest dzisiaj krajem niepodległym i demokratycznym, wspólnym wysiłkiem wszystkich musimy zabiegać o to, aby starać się nie tylko zabliźniać rany przeszłości, ale również starać się o to, aby w stopniu maksymalnie możliwym obchodzić wspólnotowo Święto Niepodległości - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
W uroczystości, poza Komorowskim, uczestniczył m.in. były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Andrzej Czuma, lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, przedstawiciele opozycji z czasów PRL oraz liderzy partii opozycyjnych.
REKLAMA

Fot. PAP/Jacek Turczyk
10.12
10.07
Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak w Świątyni Opatrzności Bożej: trzeba nam nie tylko wolności się uczyć i o niej wdzięcznie pamiętać, ale mądrze, twórczo, odważnie w ojczyźnie naszej przestrzeń tej wolności zagospodarować, odpowiedzialnie tej wolności używać, urzeczywistniać ją przez prawdę i dobro, przez wspólną troskę wszystkich Polaków, o dobro wspólne umiłowanej ojczyzny.
TVP
10.05
Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak w Świątyni Opatrzności Bożej: wdzięcznym sercem obejmujemy ten dzisiejszy dzień. Wspominając karty naszej narodowej historii kard. Józef Glemp, arcybiskup, metropolita gnieźnieński i warszawski, Prymas Polski, tłumaczył kiedyś, że świątynia-wotum polskiego narodu to pomnik Konstytucji 3 Maja, a bez konstytucji nie przetrwalibyśmy rozbiorów. Ona dawała Polsce prawo do istnienia, do tworzenia, do walki.
10.00



Fot. PAP/Jakub Kamiński
9.45
REKLAMA
9.41
Arcybiskup Stanisław Gądecki w Świątyni Opatrzności Bożej: za tę wolność dziękujemy Panu Bogu i tamtym pokoleniom, pamiętając, że dla nas wolność to dar, ale jednocześnie zadanie.
9.26
Arcybiskup Stanisław Gądecki w Świątyni Opatrzności Bożej: niepodległość to brąz na cokołach, lecz na co dzień - mówiąc po prostu - polski dom, polski las, polska szkoła, polska władza i polski Kościół. Ono znaczy bez strachu spać, ono znaczy spokojnie się budzić. Kochać, śmiać się i pewnie trwać w wolnym kraju, pośród wolnych ludzi.
9.25
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki w Świątyni Opatrzności Bożej: spotykamy się w znaczącym dla Polaków Dniu Niepodległości. W tym dniu wspominamy czas, w którym Polska, po 123 niewoli, doczekała się wolności. Cztery pokoelnia na próżno na tę chwilę czekały, piąte doczekało się.

Fot. PAP/Jakub Kamiński
9.21
Na puckim rynku ustanowiono rekord pod względem liczby osób, które odśpiewały hymn narodowy. Żeby wziąć udział w wydarzeniu, należało nauczyć się czterech zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego". W biciu rekordu wzięli udział mieszkańcy, politycy, władze samorządowe i uczniowie szkół z całej ziemi puckiej.
x-news.pl, TVN24
REKLAMA
9.10
Powiązany Artykuł

Uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej. "Wotum wdzięczności narodu za dar wolności"
Kardynał Kazimierz Nycz w Świątyni Opatrzności Bożej: Sanktuarium Bożej Opatrzności to jest miejsce dziękczynienia Bogu, ale równocześnie zawierzenia Bożej Opatrzności. Jest to także miejsce przymierza z Bogiem i wynikającego stąd przymierza ludzi między sobą. Wszystkiego tego bardzo potrzebujemy. Potrzebuje współczesny świat i nasza ojczyzna. Niewątpliwie bowiem jesteśmy świadkami deficytu wdzięczności, braterstwa, zgody, miłości.
9.06
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz w Świątyni Opatrzności Bożej: uczestniczymy w historycznym wydarzeniu otwarcia budowanej Świątyni Bożej Opatrzności oraz w pierwszej mszy odprawianej w głównym Kościele w dniu Święta Niepodległości. Chciałoby się powiedzieć, że czekaliśmy na ten moment 225 lat. Tyle czasu bowiem minęło od obietnicy świątyni-wotum, jaką złożył król i twórcy Konstytucji 3 Maja. Dziś stajemy przy ołtarzu tej monumentalnej świątyni, by przede wszystkim dziękować.
9.00
Tysiące wiernych w Świątyni Opatrzności Bożej. Wybudowana na Polach Wilanowskich w Warszawie świątynia to "wotum wdzięczności narodu za dar wolności". Obietnicę wzniesienia sanktuarium złożył 225 lat temu Sejm Wielki.
O godz. 9 w świątyni rozpoczęła się uroczysta msza z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczy prymas Polski, abp. Wojciech Polak, homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu abp. Stanisław Gądecki.
Transmisji ze Świątyni Opatrzności Bożej można słuchać w radiowej Jedynce>>>
8.48
REKLAMA
"To sposób na radosne świętowanie odzyskania niepodległości" - tak Ministerstwo Spraw Zagranicznych opisuje akcję "#MyPolska". Chodzi w niej o to, by Polacy na całym świecie publikowali w mediach społecznościowych zdjęcia związane z naszym krajem.
- To ma być zdjęcie z akcentem patriotycznym. Może to być polska flaga, w ręce, lub namalowana na twarzy, strój, czy też zdjęcie w miejscu kojarzącym się z naszym krajem, albo waznym dla jego historii - wyliczył pomysłodawca akcji, Konrad Jagodziński z polskiej ambasady w Londynie.
Fotografiom towarzyszyć musi hashtag (#MyPolska). Akcja organizowana jest już po raz trzeci.
REKLAMA
8.40
- Trzeba odnowy narodowej, trzeba przywrócić braterstwo Polsce, trzeba dać szansę Polakom, żeby mogli mieć poczucie wspólnoty narodowej - powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości pod pomnikiem Wincentego Witosa. - Dziś tej wspólnoty nie ma, Polska jest podzielona na pół - stwierdził.
8.36
Prezydent Andrzej Duda złożył biało-czerwony wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie.
W tym samy czasie przed pomnikiem odbywała się uroczystość Polskiego Stronnictwa Ludowego, w której udział brali m.in. prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł Piotr Zgorzelski.
Prezydent odśpiewał wspólnie z PSL "Rotę", przywitał się z działaczami ludowców oraz z mieszkańcami, z którymi rozmawiał. Duda wymienił również kilka zdań z Kosiniakiem-Kamyszem.

Fot. PAP/Marcin Obara
REKLAMA
TVP
8.34
- Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zyskuje coraz większą popularność. Ze Świętem Niepodległości kojarzą się szczególnie dwa utwory - skoczna i wesoła "Pierwsza Kadrowa" i "Marsz Pierwszej Brygady", nazwany przez Piłsudskiego "najdumniejszą polską pieśnią" - powiedział Mirosław Racewicz z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
8.25
Wiceminister kultury Jarosław Sellin o projekcie "Niepodległość": chcemy przez pięć lat cieszyć się setną rocznicą niepodległości.
Wiceminister kultury Jarosław Sellin o projekcie "Niepodległość": chcemy przez pięć lat cieszyć się setną rocznicą niepodległości.
TVP
8.21
Powiązany Artykuł

Wicepremier Gliński: każdy ma prawo dziś manifestować patriotyzm
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w "Sygnałach dnia": wszyscy musimy myśleć o tej niepodległości, musimy o nią dbać, bo ona nie jest dana raz na zawsze.
8.20
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w "Sygnałach dnia": Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedzialne jest za program "Niepodległa" - pięcioletni program rządowy, program ruszył, od 2017 roku nabierze tempa. Jego misją jest łączenie.
8.18
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w "Sygnałach dnia": prezydent jest od tego, żeby łączyć, to jest jego powinność. Andrzej Duda z tego obowiązku się bardzo dobrze wywiązuje.
8.16
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w "Sygnałach dnia": będzie kilka marszy z okazji Święta Niepodległości. Myślę, że to jest naturalne w demokracji, zwłaszcza w demokracji, w której jest ostry spór. Mamy w Polsce wolność, demokrację.

Prof. Piotr Gliński. Fot. Wojciech Kusiński
8.15
REKLAMA
8.10
Powiązany Artykuł

Z napisem czy bez, czyli jak nie zbezcześcić flagi
11 listopada warto pamiętać o wywieszeniu flagi. Przywiązanie do barw narodowych powinniśmy manifestować nie tylko w trakcie imprez sportowych, ale przede wszystkim podczas świąt państwowych. - Flaga to znak pamięci narodowej - zaznaczył Jerzy Zarawski z wrocławskiego Muzeum Militariów.
Według ustawy polska flaga jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi: wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie lub przy drzewcu.
8.05
- Uznanie 11 listopada za święto państwowe u schyłku PRL-u było przykładem kapitulacji komunistów w sferze symbolicznej - powiedział prof. Antoni Dudek z UKSW. - Po latach walki z tym świętem doszli do wniosku, że na tle problemów, które mają, nie jest to sprawa istotna - dodał.
8.00
Pierwsze obchody Święta Niepodległości jako święta państwowego odbyły się 11 listopada 1937 roku - 19 lat po zrzuceniu przez Polskę jarzma zaborów. Ustanowiono je ustawą sejmową z 23 kwietnia 1937 roku, podpisaną przez prezydenta Ignacego Mościckiego.
7.50
- Ten dzień nas łączy tym, że cieszymy się z rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ja mam taką cichą nadzieję i tę nadzieję mają pewnie i inni politycy, że za dwa lata, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, będziemy mieć wspólne obchody - powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
TVP
REKLAMA
7.30
Powiązany Artykuł

Prezydent Andrzej Duda: 11 listopada to dzień naszej wielkiej dumy
Prezydent Andrzej Duda w "Sygnałach dnia": za dwa lata będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości - przygotowałem projekt ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP.
7.26
Prezydent Andrzej Duda w "Sygnałach dnia": są pewne elementy, które w moim przekonaniu, z całą pewnością pozwalają nam dążyć do wspólnoty, bo one są wspólne. Takim elementem dla mnie jest niepodległość. Staram się, jako prezydent, wyszukiwać te elementy wspólne.
7.25
Prezydent Andrzej Duda w "Sygnałach dnia": różnice, jeśli chodzi o poglądy, będą zawsze, możemy je mieć - to jest kwestia wolności. Można o poglądach mówić, można się spierać - to jest demokracja. Ja bym tylko chciał, by debata była kulturalna, spokojna, byśmy spierali się na argumenty, żeby nie tworzyć zakłamanej rzeczywistości.
REKLAMA
7.23
Prezydent Andrzej Duda w "Sygnałach dnia": nasz system wartości pozwolił nam przetrwać najtrudniejsze momenty w naszych dziejach. Jak dzisiaj słyszę, że ktoś z tymi wartościami walczy, że chce je nam odebrac, że chce lepić na inną modłę młode pokolenia Polaków, to ja się na to nie zgadzam.
7.21
Prezydent Andrzej Duda w "Sygnałach dnia": widzimy grę na emocjach, która służy jeszcze większemu dzieleniu Polaków.
7.19
Prezydent Andrzej Duda w "Sygnałach dnia": 11 listopada 1918 roku, ten moment, kiedy Polska odzyskała niepodległość, to był moment wspaniały, moment zwieńczenia wielkiej walki kilku pokoleń.
7.15
Prezydent Andrzej Duda w "Sygnałach dnia": bardzo cieszę się, bo widzę, że młodzi są dziś dumni z naszej historii, bohaterów.
7.10
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości "Sygnały dnia" będą gościć w Pałacu Prezydenckim. Do wysłuchania rozmowy z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą zapraszamy o godzinie 7.15.
7.00
Przed godz. 20 w Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie się Koncert Niepodległości. Wydarzenie odbędzie się po raz ósmy, a jego celem jest popularyzowanie historii poprzez muzykę. Tegoroczną imprezę zatytułowano "Młode Wilki" by oddać cześć młodzieży walczącej o niepodległość Polski.
6.42
11 listopada ulicami Warszawy przebiegną uczestnicy 27. Biegu Niepodległości. Przemierzą al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości. Bieg rozpocznie się o godz. 11.11, a zakończenie planowane jest na godz. 13.11.

6.38
W Święto Niepodległości odbędzie się w Warszawie wiele zgromadzeń publicznych oraz imprez masowych. Mieszkańcy powinni się liczyć w czasowymi utrudnieniami w ruchu i ze zmianami tras komunikacji miejskiej.
Powiązany Artykuł

Warszawa: zamknięte ulice i autobusy na objazdach w Święto Niepodległości
Środowiska narodowe organizują Marsz Niepodległości pod hasłem "Polska bastionem Europy". Rozpocznie się on o godz. 14 na rondzie Dmowskiego.
REKLAMA
Według deklaracji organizatorów - Komitetu Obrony Demokracji - w marszu "KOD Niepodległości" ma wziąć udział 100 tys. osób. Uczestnicy wyruszą o godz. 12.30 z placu Narutowicza.
Koalicja Antyfaszytowska zgłosiła dwa marsze.
Pierwszy został zgłoszony w godz. 14-19, uczestnicy zbiorą się na pl. Bankowym i przejdą pod hasłem "Protest przeciwko nacjonalizmowi". Uczestnicy drugiego marszu antyfaszystów mają manifestować w godz. 15-19. Zbiorą się na pl. Zamkowym.

6.20
Z okazji Święta Niepodległości będzie można zwiedzić parlament. W godz. 9-16 chętni będą mogli zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie, m.in. kuluary sejmowe, galerię sali posiedzeń Sejmu oraz korytarz marszałkowski.
Tegoroczny dzień otwarty - który jest coroczną tradycją w parlamencie - odbędzie się pod hasłem "Radosny listopad".
TVP
6.15
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Szef PiS: Polska niepodległa to Polska prawdy
Premier Beata Szydło weźmie udział w zorganizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość obchodach Święta Niepodległości w Krakowie. Rozpoczną się one o godz. 16.30 mszą w Katedrze na Wawelu.
Po mszy, ok. godz. 18, w historycznej sali Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" przy ulicy Józefa Piłsudskiego zaplanowane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i koncert patriotyczny.
W uroczystościach uczestniczyć będą także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu oraz politycy Prawa i Sprawiedliwości.
6.00
Powiązany Artykuł

"Polska pęknięta jest słabsza, potrzebna nam jest jedność"
Uroczystości z okazji Dnia Niepodległości z udziałem prezydenta rozpocznie msza w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie (godz. 9).
Następnie Andrzej Duda złoży wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze (godz. 10.20). Po tej uroczystości prezydent wręczy odznaczenia państwowe.
REKLAMA
W południe prezydent weźmie udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Po południu (godz. 14) w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podejmie członków korpusu dyplomatycznego oraz zaproszonych gości: przedstawicieli organizacji pozarządowych, organizacji kombatanckich, młodzieżowych, a także polityków i działaczy samorządowych.
Po zakończeniu oficjalnych obchodów Święta Niepodległości prezydent uda się do Świdnika, gdzie spotka się z mieszkańcami miasta, którzy organizują wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
IAR, PAP, kk, kh
REKLAMA
REKLAMA