Koncert "Młode Wilki" w Muzeum Powstania Warszawskiego
Pieśni z okresu powstania styczniowego i listopadowego oraz utworów harcerskich można było wysłuchać w czasie VIII Koncertu Niepodległości "Młode Wilki", który odbył się w Muzeum Powstania Warszawskiego.
2016-11-11, 22:40
Posłuchaj
Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, mówi, że to wydarzenie idealnie wpisuje się w misję tego miejsca/IAR
Dodaj do playlisty
Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona była pamięci młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej. Tytuł imprezy - "Młode Wilki" - nawiązuje do słów pieśni Jacka Kaczmarskiego "Obława". Utwór barda Solidarności opowiada - jak podkreślili organizatorzy - "o walce, ucieczce, niebezpieczeństwach w życiu młodych ludzi".
Koncert "zamyka obchody 11 listopada"
- To moment, w którym wszyscy ci, którzy wcześniej byli na demonstracjach i marszach w różnych miejscach Warszawy, mogą się spotkać, uspokoić emocje i wspólnie zaśpiewać. To element pewnego rodzaju klamry – coś, co zamyka obchody Święta Niepodległości. Mimo gorącej atmosfery podczas różnych marszy tu spotykamy się wszyscy, połączeni wspólną tradycją muzyczną – podkreślił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jan Ołdakowski Mimo gorącej atmosfery podczas różnych marszy tu spotykamy się wszyscy, połączeni wspólną tradycją muzyczną
Program koncertu
Podczas koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego widownia wysłuchała m.in. kompozycji średniowiecznych.
Z tego okresu pochodzi niezwykła pieśń "Pisces salsos et foetentes apportabant alii", czyli tzw. pieśń wojów Krzywoustego. Została zaśpiewana po łacinie.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![KO1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/a5487b75-c20e-46b2-81e4-836478c95a43.jpg)
Polacy świętowali 98. rocznicę odzyskania niepodległości
Koncert rozpoczął się muzyczną wersją legendy o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 r., kolejne pieśni podejmowały tematy XIX-wiecznych związków Filomatów i Filaretów, kolejne powstania niepodległościowe, a także XX-wieczne historie młodzieży, działającej w strukturach Strzelca i Legionów, Szarych Szeregów oraz Orlęta Lwowskie.
Na scenie Sali pod Liberatorem zabrzmiały też pieśni o ruchach skautowskich i harcerskich, organizacjach Strzelec i Szare Szeregi. Narracja koncertu poprowadzona została od okresu przedwojennego aż do czasu Polski Ludowej. Niektóre pieśni zinterpretowano na współczesną modłę, ubarwiając teksty muzyką reggae, punkową i rockową.
Od chóru do reggae
W prezentowaniu pieśni patriotycznych organizatorzy sięgnęli po wiele muzycznych estetyk - od chóru, po pieśni ludowe, jazz, muzykę elektroniczną i rockową. Na jednej scenie zagrali m.in. Grzegorz Wilk, Witek - muzyk ulicy, An Ob Bast czy chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej Szachraj. Łącznie dla stołecznej widowni zagrało w piątek 30 artystów.
Koncerty Niepodległości odbywają się od 2009 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego. Specjalne edycje miały miejsce też na Zamku Królewskim w Warszawie, na Westerplatte oraz w Kanadzie.
REKLAMA
Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.
REKLAMA